Lesław Mazur komentuje powstanie muzeum motoryzacji

  • 20.01.2021, 18:27 (aktualizacja 20.01.2021, 18:30)
  • TuOlawa JK
Lesław Mazur komentuje powstanie muzeum motoryzacji Tekst i fot.: Lesław Mazur 1973 - jeden z pierwszych fiatów 126p w Oławie na pl.Zamkowym
Dowiedziałem się, że facebookowy profil Międzynarodowy Zlot Pojazdów Zabytkowych zmienił swoją nazwę na Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie i zapowiada, że 8 sierpnia 2022 powstanie Muzeum Motoryzacji w Oławie. Na razie nie ujawniono więcej informacji. Mnie osobiście ucieszyła ta wiadomość z kilku powodów

* W Polsce jest kilkadziesiąt muzeów motoryzacji, ja znam kilkanaście miejsc, gdzie wystawiane są perełki motoryzacji. Nie wszystkie te miejsca można nazwać muzeami, ale sądzę, że jeżeli Wena ma zamiar coś zrobić, to jestem przekonany, że będzie to muzeum z prawdziwego zdarzenia, czego im serdecznie życzę. Byłem na wszystkich zlotach starych samochodów organizowanych przez nich w Oławie i jestem pewny, że im się to uda. Sam fakt, że podali datę otwarcia muzeum potwierdza, że muszą być nieźle przygotowani do tego zadania.

* Oława jest miastem, któremu należy się posiadanie muzeum motoryzacji. Najważniejszy to wieloletnia tradycja zlotów starych samochodów, rajdy starych samochodów do różnych miast w Polsce, ale nie tylko.

* W latach 60. i 70. ubiegłego wieku połowa pracowników Jelczańskich Zakładów Samochodowych mieszkała w Oławie, stąd wyjeżdżało w różnych godzinach na pierwszą, drugą i trzecią zmianę kilkadziesiąt autobusów marki Jelcz, tzw. ogórków, część z przyczepami do przewozu pasażerów. Kiedyś będąc na wycieczce rowerowej za Odrą na wale przeciwpowodziowym przy drodze liczyłem te autobusy i było ich nieraz jeden za drugim 60 sztuk. Tu nie ma się co oszukiwać  - gwałtowny rozwój Oławy w tych latach był dzięki Jelczańskim Zakładom Samochodowym.

* Następny powód - Oława była związana z motoryzacją już w latach 50. Mam na myśli montaż wywrotek 3,5-tonowych na podwoziu Stara ze Starachowic. Te samochody były znane w całej Polce. Podwozia do Oławy przyjeżdżały albo na wagonach, albo na kołach. Wywrotki były montowane w ZNTK na Dzierżonia, popularnie mówiąc na Tajwanie.

* Na ul.1 Maja, blisko ul. Spacerowej, były Zakłady Mechaniczne PZGS, gdzie montowano obudowane skrzynie do samochód marki Żuk - do transportu pieczywa.

* W Zakładach Tworzyw Sztucznych ERG była produkcja skaju, który był używany jako wykładzina na fotele do samochodów.

 Jeżdżąc po Europie spotykałem w większych miasteczkach różnego rodzaju muzea techniki, motoryzacji, lotnictwa. Wiele z nich zwiedzałem. Przykład Weny pokazuje, że Oława zaczyna dorastać do miana miasta europejskiego. W pobliżu jest Wrocław , który w rankingu miast turystycznych i najchętniej odwiedzanych znajduje się od lat w pierwszej trójce w Polsce. Chciałbym, żeby to muzeum odniosło sukces, czego serdecznie mu życzę, może trochę tych "wrocławskich" turystów przyciągnie do Oławy.

Tu zwracam się z apelem do pana burmistrza Tomasza Frischmanna, który zawsze wspierał ciekawe pomysły w Oławie, o udzielenie w miarę możliwości poparcia tej pięknej inicjatywie powstania Muzeum Motoryzacji w naszym mieście.

*

Niżej autobus z Jelcza - "Odra" - prototyp w Oławie na pochodzie na pierwszomajowym, początek lat 70. ubiegłego wieku

TuOlawa JK

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PASIONAT HYDRO akty  i ogrodów
PASIONAT HYDRO akty i ogrodów 06.02.2021, 11:09
PASIONAT samochodowy i ogrodów na pewno odwiedzę podaruje xmv6mk2 bez RUDY luzów.wycieków i pływa 2004r143tysdokumenty 211tys 2020r 211tys
Realista
Realista 30.01.2021, 11:13
A jak już powstanie muzeum to koniecznie napiszcie jaki był podział towarów w PRL i kogo było stać na samochód.
Basia
Basia 30.01.2021, 11:40
Tak jest - dla wszystkich, którzy się podniecają "Czarem PRL"...
ha ha ha
ha ha ha 23.01.2021, 10:45
A ja zastanawiam się tylko na jakim poziomie byłaby dziś Polska gdyby nie "wspaniała" komuna i postkomuna?
daniel
daniel 23.01.2021, 15:04
Hiszpanii mniej więcej.
postkomunista
postkomunista 23.01.2021, 14:14
No , dzisiaj jest na wspaniałym poziomie
wystarczy przeczytać ostatni apel ministra finansów
Kazik
Kazik 22.01.2021, 07:00
Panie Mazur.
Lokowanie swoich , prywatnych pieniędzy w coś ma sens .
Tym bardziej , że wartość pieniądza spada .
.... jeden kupuje mieszkania , drugi ziemię.
Pan Tomek , jak zwykle dużo huku robi i muzeum otwiera .
.... Jego sprawa.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.01.2021, 22:53
Olawa jest miastem europejskim od roku 1234...
Marek
Marek 20.01.2021, 21:56
Także bez patronatu Jelczańskich Zakładów Samochodowych nie było był sportowych sukcesów klubu z naszego miasta. Moto-Jelcz Oława miał piłkarzy na zapleczu I ligi, mocna sekcja bokserska oraz krajowa potęga w kolarstwie.

Pozostałe