Gdzie są kolumny, czyli obojętność komunalna

  • 27.02.2021, 13:14 (aktualizacja 27.02.2021, 13:35)
  • TuOlawa (AH)
Gdzie są kolumny, czyli obojętność komunalna Kolumny, a raczej to, co z nich zostało i jest składowanie w miejskiej ciepłowni
OŁAWA. Wszyscy znamy i pamiętamy obraz wielu zniszczonych miast, czy też setek zrujnowanych już po II wojnie światowej, pięknych budowli. Smutne widoki, sterty gruzu pozostałego po bezpowrotnie zniszczonych zabytkach. Od niedawna podobne zdjęcie możemy wykonać, niestety, również w Oławie

Ostatnie lata to również w Oławie czas znikania wielu obiektów i elementów zabytkowych. Lista jest długa, właściwie stale się wydłuża. Zabytki mają pecha, formalnie chronione, ale często pozostawione bez opieki, niewielu na nich zależy, dla właścicieli często nie mają żadnej wartości i znaczenia, a kiedy potrzebne są środki na ratowanie i remont, najczęściej przegrywają, po prostu znikają. Nie zawsze odchodzą w przeszłość z powodu słabej ochrony czy braku pieniędzy, giną także z powodu braku wiedzy, świadomości, niestety również z powodu zwykłej głupoty i, co najgorsze, czasem w pozornym majestacie prawa. W ostatnich okresie (dwóch, trzech lat) wśród wielu smutnych spraw najbardziej szokujące jest rozebranie wnętrza i sklepień południowego skrzydła zabytkowych stajni w kompleksie przy ul.3 Maja. Oławianie znają te nasze uratowane pokoszarowe wnętrza przy ul. Młyńskiej - dzisiaj są w nich restauracje, bary, sklepy, biura, wszystko już długo i dobrze funkcjonuje pod ceglanymi sklepieniami i wśród granitowych kolumn. Większość stajni z trudem, ale ocalała, obiekty przetrwały i służą. Co się stało w koszarach przy 3 Maja? Dlaczego jedno ze skrzydeł stajni zniszczono i rozebrano? Nie było innego wyjścia?

Wraz z rozbiórką krzyżowo-łukowych sklepień dawnych stajni przestały istnieć wspierające je liczne granitowe kolumny, a warto podkreślić, że przecież wszystkie były w bardzo dobrym stanie. Z południowego skrzydła opisywanego obiektu pozostały jednie mury zewnętrzne. Wstawiono nowy płaski strop kondygnacji, wybudowano dwuspadowy dach, na parterze powstał obiekt przeznaczony na cele publiczne, niestety, już bez granitowych, kolumnowych wnętrz. Dzisiaj trudno powiedzieć, gdzie są owe zabytkowe kolumny, bo władza w tej sprawie, konsekwentnie milczy i odmawia poważnej odpowiedzi. Sprawa ciągnie się od początku obecnej kadencji Rady Miejskiej. Padały pytania na sesji, pytania formalne, sporo było deklaracji, długo zwodzono radnych obietnicami i wizją budowy np. arkad, pergoli czy innego szpaleru kolumn w parku. To być może nie byłoby najgorsze rozwiązanie. Burmistrz, pytany w tej sprawie (gdzie się podziały kolumny?) w końcu odpisał, że to nie jego sprawa, tylko TBS (wykonawca przebudowy zabytkowych stajni), którego przedstawiciel w końcu odpowiedział (podczas sesji RM) na moje kolejne pytanie w tej sprawie. Oświadczył, że... nie jest od konserwacji zabytków, miał dokumentację i swoje mieszkaniowe cele działalności. I tyle. Po moich kolejnych pytaniach o kolumny po długim czasie ujawniono, że zostały przewiezione i zmagazynowane w oławskiej ciepłowni miejskiej. Pojechałem zobaczyć, czy to prawda. Tam na placu zastałem stertę granitowego gruzu, w tym nieliczne, kompletnie potrzaskane kolumny (we fragmentach) i zaledwie kilka (4) kapitele (zwieńczenia kolumn) - to raczej niewiele, a więc, gdzie jest reszta?

Bez litości

Władza jest z siebie dumna, nawet w publikacjach książkowych zapisano o koszarach, że "była ruina a jest perła". Przecież to nieprawda... ARTYKUŁ W CAŁOŚCI przeczytasz w e-wydaniu "POWIATOWEJ" - do kupienia TUTAJ KOSZT 2,90 zł

Tekst i fot: Przemysław Pawłowicz

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wojciech
Wojciech 27.02.2021, 18:04
Trzeba było Panie Pawłowicz remontować stajnie jak był Pan u władzy.
Stało tyle lat i niszczało do takiego stopnia, że trzeba było połowę rzeczy wyburzyć. Gdzie było PO za czasów swoich rządów, że doprowadziło to do takiego stanu. Teraz za późno wylewać żale, chwała że teren trochę odżył i budynki mają jakąś funkcję użytkową. Nie ma co się użalać nad kolumienkami. Faktem jest że dopiero teraz za obecnych rządów znajdują się pieniądze których nie było przez 30 lat. Sama kolumienka bez stropu jest nic nie warta, a wydawać pieniądze na jakieś samodzielne instalacje kolumienkowe to ostatnia głupota. W mieście brakuje remontów chodników i ulic bo brak pieniędzy. Stare asfalty świecą się od lat 70-tych XX wieku. Ludzie potrzebują dróg na nowych osiedlach, a Pan się zajmuje historią.
goha
goha 28.02.2021, 10:48
Typowy prostak. Z pisu?
Kazik
Kazik 27.02.2021, 19:41
Panie Wojtku , coś się Panu w głowie namieszało ( albo ,, ktoś" namieszał )
Co PO ma do sprawy i uwielbiany przez Pana PIS w temacie ?

Zwróć Pan uwagę kto od lat rządzi w Oławie.
Na BBZ proponuję armaty kierować że źle zarządzali budynkami po rusach
Kazik
Kazik 28.02.2021, 19:28
edit
chodziło mi o BBS ...... znowu literówka
Marcel
Marcel 27.02.2021, 16:22
Jest jeszcze starszy podobny temat: przy przebudowie pałacu Luizy (obecnie siedziba urzędu miejskiego przy pl. Zamkowym) poginęło wiele cenniejszych granitowych artefaktów. Co się z nimi stało?
gość xy
gość xy 27.02.2021, 15:18
istniały w tych stajniach też koryta granitowe, były jeszcze dłuższy czas po opuszczeniu terenu przez wojska radzieckie - potem rozpuściły się. a co z figurką w wnęce domu 11.-go listopada 24?
Mario
Mario 27.02.2021, 16:16
przed wejściem do siedziby SM na skwerku koło pomnika stał blok betonowy z mieczem
.... taki pęknięty jak dobrze sobie przypominam .
.... też wyparował (?)

Pozostałe