O tym obozie też pamiętają

  • 16.05.2021, 10:09 (aktualizacja 16.05.2021, 10:17)
  • Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ratowic (FB)
O tym obozie też pamiętają
Poszli śladem upamiętnienia miejsca po obozie Fünfteichen w Miłoszycach. Od teraz tablica/pomnik przy byłym obozie AEL Rattwitz zyskała nowe otoczenie - wczoraj doszło utwardzone podłoże i fragment oryginalnego, ceglanego murku, pozostałości obozowych baraków. Za materiały warto podziękować Pawłowi Buczakowi i Jarosławowi Jagielskiemu, a za wykonanie Krzysztofowi Łapiakowi. Jak czytamy na stronie Towarzystwa Przyjaciół Ratowic: Dobra robota, panowie!

Co tam było? - W latach 1942-43 wychowawczy obóz pracy, gdzie osadzonych poddawano tzw. resocjalizacji”, co w praktyce oznaczało zwiększony rygor, zmuszanie do pracy ponad siłę, życie w ciągłym strachu i pozbawienie wszelkiej godności - j jak czytamy na blogu krzysztofruchniewicz.eu. - W obozie przetrzymywano przedstawicieli różnych narodowości, m.in. Czechów, Polaków, Rosjan, Ukraińców. Więźniów zatrudniono w zakładach Kruppa w Jelczu, budowali także linię kolejową. Po zbudowaniu filii obozu Gross Rosen w Miłoszycach (KL Fünfteichen) obóz ratowicki zamknięto i przeniesiono tamtejszych więźniów do nowego obiektu. Zmarłych i pomordowanych w obozie grzebano na jego terenie. W czasie prac ekshumacyjnych pod koniec lat 50. XX wieku odkryto aż 215 ciał.

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ratowic (FB)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xyz
xyz 16.05.2021, 17:47
Ludzie, wyłączajcie te wieśniackie podpisy telefonu w lewym rogu bo POCO :(

Pozostałe