Pół wieku Pawła Mykietyna

  • 20.05.2021, 09:41 (aktualizacja 20.05.2021, 10:01)
  • TuOlawa JK
Pół wieku Pawła Mykietyna Gazeta Powiatowa Może jeszcze kiedyś przyjedzie do Oławy i da koncert. Pomarzyć można...
Lokalnej fety nie będzie, zresztą pewnie i tak by nie przyjechał. Za to każdy mieszkaniec Oławy powinien wiedzieć, że dziś 50 lat kończy najwybitniejszy współcześnie żyjący oławianin Paweł Mykietyn, kompozytor i muzyk, który urodził się w Oławie 20 maja 1971 roku

Od lat nazywany jest najwybitniejszym współczesnym polskim kompozytorem.

Jak pisze o nim Małgorzata Kosińska na culture.pl: - Kompozytor rozpoczął swoją błyskotliwą karierę w bardzo młodym wieku i od początku znaczyły ją liczne sukcesy w kraju i za granicą. W 1993 roku zadebiutował utworem "La Strada" na festiwalu Warszawska Jesień. Odniesiony wtedy sukces zaowocował zamówieniem kompozytorskim Festiwalu, w wyniku którego powstał utwór "Eine kleine Herbstmusik". Wykonany w 1995 roku, uznany został za jedno z najważniejszych wydarzeń. W tym samym roku kompozycja "3 for 13", napisana na zamówienie Polskiego Radia, zdobyła pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w kategorii twórczości młodych kompozytorów. W roku 1996 roku taką samą nagrodę na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie otrzymała "Epifora" na fortepian i taśmę. Kolejne edycje Warszawskiej Jesieni przynosiły następne utwory Mykietyna: "Koncert fortepianowy" w roku 1997, "Commencement de Siècle" (1999), "Shakespeare's Sonnets" (2000), wreszcie operę "Ignorant i szaleniec" (2001).

Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych. W latach 1990-2005 grał na klarnecie w założonym przez siebie zespole Nonstrom, Mykietyn komponuje też na zamówienie teatrów, przez lata współpracował z Krzysztofem Warlikowskim czy Grzegorzem Jarzyną.  W latach 1997- 2001 był kierownikiem muzycznym w Teatrze Studio w Warszawie, a od 2008 roku prowadzi scenę muzyczną w Nowym Teatrze. Paweł Mykietyn jest także twórcą muzyki filmowej, m.in. do filmów "Ono", "33 sceny z życia" oraz  "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej, "Tatarak" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy oraz "Essential Killing" i "11 minut" Jerzego Skolimowskiego.  Ten wieloletni kontakt muzyczny z filmem zaowocował nagrodami w tej dziedzinie, otrzymał np. Polską Nagrodę Filmową "Orzeł", nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także tytuł Kompozytora Roku w konkursie "Fryderyków".

W 2011 r. Michał Merczyński, dyrektor Malty, namówił Pawła Mykietyna do napisana dzieła na podstawie Czarodziejskiej góry Thomasa Manna. Prapremiera odbyła się na festiwalu "Malta". Nie przypadkiem wskazujemy akurat na to dzieło Mykietyna , wszak i Tomasz Mann - jak Mykietyn - nie jest Oławie obcy. Nawiązujemy tutaj oczywiście do Katii Mann, żony Tomasza, pochodzącej ze znanej rodziny Pringsheimów (Alfred, Rudolf) - to nazwisko wciąż jeszcze można znaleźć na macewach oławskiego cmentarza żydowskiego, na tzw. górce kowala.

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe