Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (7)

  • 09.07.2021, 13:52
  • TuOlawa (AH)
Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (7)
Dziś zdjęcie z 1956, wykonane w Rynku, z albumu Krystyny Piotrowskiej

Zdjęcie wykonano w 1956 roku w Rynku, w czasie procesji Bożego Ciała w Oławie. Fotograf stał tyłem do ratusza, w głębi widzimy ulicę Tadeusza Kościuszki. Dziś już takiego zdjęcia, gdzie większości budynków przy lewej stronie ul. Kościuszki nie widać, nie zrobimy, bo po prawej stoi budynek mieszkalny Rynek 8, z lokalami handlowymi na parterze, i dokładnie zasłania budynki przy ul. Kościuszki.

Po lewej stronie zdjęcia jest budynek, w którym od strony Rynku były różne sklepy na parterze, m.in. obuwniczy, sportowy, cukierniczy, a dziś są różne banki. Ciekawostką tego zdjęcia jest budynek o numerze 6 (czwarty od lewej), a przypominam, że zdjęcie zrobiono w 1956 r. Jak się dokładnie przyjrzymy, to zobaczymy budynek jednopiętrowy, który został wyburzony pod koniec lat pięćdziesiątych. Jak dziś widać na zdjęciu, dziś nie nawiązano wystrojem elewacji do sąsiednich przedwojennych budynków - można powiedzieć, że ten budynek nie pasuje do tego miejsca. Może obecny zarządca w czasie najbliższego remontu uzupełniłby brakujące ozdobne elementy, aby nawiązać do sąsiednich budynków? Mam znajomego, który mieszkał w jednych z tych budynków po lewej stronie, w latach 50. Opowiadał, że w tych budynkach nie było toalet, mieszkańcy chodzili na podwórko do drewnianych ubikacji między budynkami przy ul. Kościuszki a placem Starozamkowym. Ogrzewanie w budynku było na węgiel, rodzice trzymali opał w piwnicy, a na podwórku w komórce trzymali też świnię, a - przypominam - do Rynku było kilkadziesiąt metrów. No cóż, takie były czasy. Dziś jest to nie do pomyślenia.

Lesław Mazur

autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"

PS

O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605 996 556, a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.

Ocalić od zapomnienia

Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Zdjęcia i dokumenty zostaną opisane i będą tworzyć współczesną historię miasta. Bardzo często jest tak, że rodzina nie ma pomysłu, co zrobić ze zdjęciami i jakimiś dokumentami, np. po dziadkach, więc najpierw leżą w pudełku w piwnicy, aż w końcu zostaną wyrzucone na śmietnik i giną bezpowrotnie.

Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się i odbiorą te pamiątki, które zostaną zachowane dla następnych pokoleń.

 

 

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe