Zachęcają mieszkańców do zakładania własnych pasiek

  • 21.07.2021, 09:27 (aktualizacja 21.07.2021, 09:48)
  • Źródło: facebook.com/starostwo.olawa
Zachęcają mieszkańców do zakładania własnych pasiek Starostwo Powiatowe w Oławie Starosta w roli pszczelarza
Stojący na terenie zielonym przed oławskim starostwem drewniany ul ma na celu popularyzację znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu. Jeden ul może mieć wprawdzie znaczenie wyłącznie symboliczne i edukacyjne, ale stanowi też zachętę dla mieszkańców powiatu do zakładania własnych pasiek

W połowie lipca do powiatowego ula została poddana matka pszczela w klateczce transportowej. Matki można poddawać w ciągu całego sezonu, przy czym młoda matka powinna być lepsza od starej tzn. mieć zdolność składania większej ilości jajeczek i być dobrze odżywiona. Należy jednak pamiętać, że poddawanie matki jest obarczone ryzykiem, ponieważ pszczoły mogą jej nie przyjąć, jeśli w rodzinie jest inna matka, trutówki, lub mający status matki np. matecznik, a nawet miseczka matecznikowa.
W każdej rodzinie pszczelej powinna być matka przekazująca potomstwu cechy właściwe dla danych warunków pożytkowych i dla prowadzonego kierunku produkcji. Tych cech jest wiele, a najważniejsze to: miodność, właściwy rozwój, brak nastroju rojowego, łagodność.    
Pszczela rodzina stanowi integralną całość i każdy obcy osobnik próbujący dostać się w jej obręb, traktowany jest wrogo. Nie inaczej jest z obcą matką, którą pszczelarz próbuje umieścić w rodzinie. Tylko młode matki wygryzające się z naturalnych mateczników są tolerowane przez pszczoły. Każda matka, która dostała się do gniazda w inny sposób, może zostać przez nie zlikwidowana. Dlatego opracowano wiele sposobów mających oswoić i przekonać pszczoły, że poddawana matka jest ich własną i powinny się nią opiekować.

Źródło: facebook.com/starostwo.olawa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anonim
Anonim 22.07.2021, 08:22
Ale przecież z pogotowiem jest już po sprawie. Pogotowie zostaje w Oławie, nie ma problemu. Sprawa rozdmuchana na siłę. O co wam jeszcze chodzi?
A Starosta jest pro eko i wspomaga jedną z najważniejszych choć niedocenianych gałęzi gospodarki. Pszczelarstwo wspiera rolnictwo oraz gospodarowanie lasami. Same pożytki.
Jedynie by tylko kretyni nie zakładali pasiek, bo ci pazerni na pieniądze, niszczą ule innym
Gosc
Gosc 21.07.2021, 18:46
Starosta ma idealny timing. Protesty w Rynku, akcja społeczna na fb. konferencje burmistrza a Starosta...zachęca do zakładania pasiek...kabareciarze by tego lepiej nie wymyślili
Pacjent z kolejki w starostwie
Pacjent z kolejki w starostwie 21.07.2021, 22:28
Co ten człowiek ma w głowie?

Pozostałe