Tajemnicze odkrycie. Grodzisko?

  • 23.02.2020, 12:57
  • Źródło: Kompleks Umocnień Ratowice, Towarzystwo Przyjaciół Ratowic, Lokalna Grupa Zwiadowców Historii,
Tajemnicze odkrycie. Grodzisko?
Cóż to może być? Obiekt znajduje się koło rzeki Odry. Nieoznaczony na żadnej mapie niemieckiej, austro-węgierskiej, polskiej, rosyjskiej, pruskiej, czeskiej, ZSRR itd. przez 500 lat nigdzie go nie widać. Wielkość 50X52X50 m, więc nie taki mały. Na środku rośnie dąb, około 200-300 lat (trzeba zmierzyć obwód i przeliczyć)

Według uzyskanych informacji czasami mieszkańcy okolicznych terenów tak "zabezpieczali" miejsca grodzisk, kurhanów, miejsca ważnych wydarzeń których w okolicy było sporo. Również podczas rocznic obchodów historycznych bitew tworzono takie mini inscenizacje w formie fortyfikacji (podejrzewano ten obiekt iż jest redanem, w związku z idealną geometrycznością) każdy trop jest ciekawy.

Jak pisze Łukasz Koncewicz, miejsce to znaleziono z rok temu: - Mamy kilka wypadów za sobą na miejsce, a co najśmieszniejsze, zgłoszone wszędzie, od Odkrywcy, następnie PAN, po konserwatora, od instytutu archeologii i instytutu historycznego aż do kół naukowych, wszyscy olali.

Obiekt znajduje się między grodziskiem koło Ratowic a resztkami zamku w Jelczu. Obiekt jest skierowany w stronę Odry, co może również wskazywać na przeszłość związaną z umocnieniem, używanym przez np. raubritterów, co potwierdza sieć grodzisk.

Ktoś wie, co to może być?

Źródło: Kompleks Umocnień Ratowice, Towarzystwo Przyjaciół Ratowic, Lokalna Grupa Zwiadowców Historii,

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe