Mniej osób na kwarantannie, ale wiecej pod nadzorem epidemiologicznym

  • 03.04.2020, 11:19 (aktualizacja 03.04.2020, 11:25)
  • TuOlawa (AH)
Mniej osób na kwarantannie, ale wiecej pod nadzorem epidemiologicznym Źródło Starostwo Powiatowe w Oławie
Dzisiejsze dane z godziny 11.00. Wczoraj na kwarantannie było 364 osoby, dziś jest 345. Natomiast o 5 wzrosła liczba objętych nadzorem epidemiologicznym. Czym różni się kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego?

Nadzór epidemiologiczny

Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia.

Kwarantanna

Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy.

Uwaga, osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy).

Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Źródło gov.pl

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gośću
Gośću 03.04.2020, 23:33
"lub zgłosić się bezpiśrednio" Czytacie co piszecie? Wiem zaraz będziecie pisać że chodzi o osoby będące w pobliżu. Czytam i widze co napisane o osobie w kwarantannie.
Anna
Anna 03.04.2020, 12:25
Liczba zakażonych w powiecie Oława jest dużo wiecej,siedzą na kwarantannie i nikt nie wie czy są zakażeni, bo nikt nie robi im testów !!Co gorsza nie wszyscy przestrzegają kwarantanny i wychodzą i zarażają !!

Pozostałe