Biegły: - W sprawie Komendy to nie była opinia kategoryczna

  • 21.04.2020, 20:00 (aktualizacja 22.04.2020, 09:46)
  • Jerzy Kamiński
Biegły: - W sprawie Komendy to nie była opinia kategoryczna Rozprawa, prowadzona przez sędziego Marka Poteralskiego, odbywała się ze szczególnym zachowaniem ostrożności ze względu na pandemię koronawirusa. Niestety, z powodu kłopotów technicznych nie udała się wideokonferencja z udziałem biegłego
20 lat temu przekonywał, że ślady ugryzień na ciele Małgosi, ofiary brutalnego gwałtu w Miłoszycach, pochodzą od zębów Tomasza Komendy. Dziś ten sam biegły dowodził, że widocznie został źle zrozumiany lub omyłkowo zapisano jego zeznanie

Biegły z zakresu medycyny sądowej dr Jerzy Kawecki dobrze zapamiętał badania uzębienia, które zmierzały do wskazania osoby, od której mogły pochodzić ślady ugryzienia na ciele Małgorzaty, ofiary brutalnego gwałtu w Miłoszycach. Badania przy udziale innego biegłego Wiesława Semiczka przeprowadzano z udziałem wszystkich wytypowanych do sprawy mężczyzn. Dokumentowano fotograficznie stan uzębienia, robiono opis, następnie pracownik protetyki stomatologicznej robił odlewy gipsowe górnego i dolnego uzębienia. Po uzyskania odlewów i po próbach na odpowiednim materiale, a także przez porównanie cech uzębienia zgryzu z cechami ugryzień, przede wszystkim na piersi denatki, biegli dochodzili to tego, od kogo mogły pochodzić te ślady.

- W oparciu o przeprowadzone badania wysnuliśmy wnioski, które znalazły się w opinii pisemnej, dotyczącej także Tomasza Komendy - mówił biegły. - Chciałem podkreślić, że opinia nie była kategoryczna. Było tam, że obrażenia powstały od uzębienia Tomasza Komendy lub każdej innej osoby o takim samym układzie zębów i ich charakterze.

- Czy po tych badaniach coś się zmieniło? - pytał sąd.

- Nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego podczas rozprawy zostało zanotowane, że to było kategoryczne twierdzenie. Moim zdaniem to jest pomyłka pisarska. Nie prowadziliśmy żadnych dodatkowych badań. Nie autoryzujemy też protokołów sporządzanych przez protokolantów sądowych.

W protokołach z procesu Tomasza Komendy sprzed 19 lat są jednak kategoryczne stwierdzenia, że ślady na ciele Małgosi pochodzą właśnie od niego. I miał to zeznać biegły Jerzy Kawecki. Miał też wtedy mówić, że człowiek ma niepowtarzalne uzębienia i na podstawie uzyskanych śladów można wskazać kategorycznie jedną osobę, od której one pochodzą. Zeznawał wtedy, że w literaturze oraz w praktyce nie spotkał się z tym, aby dwie osoby miały tak samo ukształtowane naturalne uzębienie.

Dziś Kawecki mówił, że jednak może nastąpić powtórzenie układu zębów u różnych osób. 

- Oczywiście pewność stwierdzenia zgodności zależy do stanu uzębienia, od liczby zębów, od śladów, jakie mamy - zeznawał we wtorek. - W tym przypadku śladów zębów nie było wiele. Nie można więc mówić o kategoryczności. W protokołach przesłuchania pojawiają się informacje o 12 zębach, ale to jest czysto teoretyczna informacja, że gdy mamy ślady od sześciu górnych i od sześciu dolnych zębów, to zbliżamy się do kategorycznej oceny, że mogły powstać od konkretnego osobnika.

 

Więcej w wydaniu papierowym "Gazety Powiatowej" - do kupienia już od jutra na terenie powiatu oławskiego

Jerzy Kamiński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Podejrzany
Podejrzany 24.04.2020, 11:11
Ja mam takie pytanie, czy ten oszust ("biegly") dalej pracuje jako biegly???. Ja mam rowniez artykuly z tego czasu jak ten oszust wykryl odciski uzebienia Tomka Komendy na ciele Malgosi. To byl sukces, napewno dostal nagrode. Moze sa mu potrzebne te artykuly dla przypomnienia, zeby nie bzykal glupot. DNA Tomka, czapke, wlosy w czapce, itd..Gwalty Tomka w Jeczu nad Stawami itd,. Kaminski, z tymi ludzmi zrob wywiad, pokaz tych ludzi sukcesu, czym oni sie teraz zajmuja, co robia?, Czy Tomek Komenda byl ich jedynym sukcesem?, czy mieli wiecej sukcesow. CZYIM SUKCESEM JEST ZE NORBERT I IREK SA TERAZ OSKARZANI??????; NA JAKIEJ PODSTAWIE????: kTO TO WYKRYL???

Pozostałe