Oblicza natury

  • 29.06.2020, 14:56
  • TuOlawa (AH)
Oblicza natury
Centrum Sztuki zaprasza na Letnie Warsztaty Artystyczne. We wtorek o godzinie 10.00 na kanale YouTube Centrum Sztuki w Oławie cyjanotypia - edukacja fotograficzna on-line. Kurs rozszerzony

- Aktualna sytuacja, która zatrzymała nas na długo w domu i sprawiła, że zwykła codzienność stała się luksusem, a przestrzeń naturalna jest przez nas postrzegana w zupełnie innych barwach, budzi bardziej intensywne uczucia - tęsknoty, radości, wolności.- mówi dyrektor Centrum Sztuki Anna Ślipko. - Pragniemy stworzyć możliwość wyrażenia tych uczuć i zaprosić państwa do udziału w tegorocznych Letnich Warsztatach Artystycznych, które w całości odbędą się w naturalnej przestrzeni. Miejscem spotkań będą tereny zielone Ośrodka Kultury oraz wybrana przestrzeń plenerowa Oławy - w przypadku zajęć z malarstwa. W tym roku spróbujemy każdą z proponowanych dziedzin sztuki skupić wokół jednego tematu przewodniego. Spotkania tematycznie będą nawiązywały do natury, w bardzo szerokim znaczeniu. Warsztaty odbędą się pod wspólnym dla wszystkich tytułem "Oblicza natury". Nasza propozycja dla osób pragnących wziąć udział w warsztatach jest zróżnicowana i dotyczy kilku dziedzin sztuki. Zapraszamy na warsztaty z rzeźby, kolażu, ceramiki raku, cyjanotypii oraz malarstwa olejnego i akrylowego.

*Rzeźba w glinie - warsztaty poprowadzi Michał Wasiak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kierunek Rzeźba. Dyplom w pracowni prof. Grażyny Jaskierskiej - Albrzykowskiej w 2011 r. Absolwent międzywydziałowych studiów doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, pracownia prof. Christosa Mandziosa oraz dr hab. Magdaleny Grzybowskiej. Zatrudniony w Pracowni Sztukatorstwa i Tworzyw Sztucznych w ASP Wrocław. W pracy twórczej skupia się obecnie na sztuce figuratywnej, nawiązując do estetyki nurtu fantastyki naukowej (science-fiction) oraz postapokaliptycznej. Stara się w metaforyczny sposób oddać sylwetkę współczesnego człowieka i jego relacji z otoczeniem - zarówno środowiskiem naturalnym, jak wytworzoną przez siebie przestrzenią społeczno informacyjną. Tematem przewodnim warsztatów będzie anatomia dłoni i przedramienia - zakomponowanie i wykonanie pojedynczego elementu lub układu rąk w ruchu z towarzyszącym przedmiotem lub bez. Warsztaty będą trwały 2 dni.

Kolaż - zajęcia poprowadzi Sabina Sokół, która w 2016 roku obroniła dyplom na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach oraz konkursach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wraz z rzeźbiarzem Michałem Wasiakiem współtworzy Pracownię Oczami na wrocławskim Nadodrzu, wspólnie edukując i promując młodą sztukę. Jednym z jej ulubionych mediów jest grafika warsztatowa, a zwłaszcza sitodruk. Podczas Letnich Warsztatów Artystycznych poprowadzi zajęcia rozwijające poczucie estetyki, uczące podstaw kompozycji, zasad tworzenia kolażu, dobierania narzędzi pracy oraz gramatur papieru. Zaplanowane zostały takie formy pracy jak: obraz, kartki pocztowe czy plakat. Tematyka prac to wszechobecna natura. Warsztaty będą trwały 2 dni.

Ceramika raku - warsztaty poprowadzi Kasia Bogucka instruktorka zajęć ceramicznych odbywających się w ramach kursów i sekcji w Centrum Sztuki. RAKU to stara technika wypału zapoczątkowana w Japonii w XVI w. Naczynia lepione ręcznie były wypalane w niskich temperaturach, często bez użycia szkliw, wyjmowane z ognia i studzone w wodzie lub na powietrzu. Od tamtej pory technika ta jest już zmodyfikowana i naczynia można poddawać redukcji np w trocinach, co nadaje ceramice dodatkowe walory odymienia.

Podczas Letnich Warsztatów Artystycznych uczestnicy będą mogli zaprojektować i wykonać naczynia, donice lub rzeźby ceramiczne, z wykorzystaniem elementów roślinnych, i uczestniczyć w przygotowaniach oraz samym wypale RAKU. Każdy zostanie zapoznany z całym procesem od podstaw. Ostatni dzień pleneru przeznaczony będzie na wspólny wypał w piecu gazowym. Pozostałe prace stworzone podczas pleneru będą wypalone w piecu elektrycznym. Warsztaty będą trwały 3 dni.

Cyjanotypia oraz malarstwo olejne - zajęcia poprowadzi Dominika Chochołowska – Bocian, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz fakultatywnie na wydziale Scenografii.  Od lat współpracuje z fundacjami i organizacjami, tworząc spektakle i autorskie zajęcia artystyczne dla dzieci młodzieży i dorosłych. To autorka scenografii oraz wielu wystaw artystycznych oraz laureatka międzynarodowego konkursu na formę teatralną "Animatus" w 2018 roku.

Cyjanotypia to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza. Powstała dzięki niej odbitka ma charakterystyczny, piękny odcień błękitu pruskiego. Na warsztatach będą tworzone roślinne fotogramy na papierze oraz tkaninie.

Malarstwo olejne to mnóstwo możliwości. Farby olejne dają dużą swobodę w mieszaniu barw i uzyskiwaniu rozmaitych efektów: matu, połysku czy satynowych wykończeń. Bez trudu można uzyskać efekt półprzezroczystości, przenikania barw oraz złożone faktury i impasty. Po opanowaniu podstaw warsztatu jest stosunkowo łatwą i wdzięczną techniką. Umożliwia ona wielokrotne retuszowanie oraz nakładanie kolejnych warstw farby na obraz. Obrazy olejne cechuje duża trwałość. Warsztaty będą trwały - cyjanotypia 1 dzień, malarstwo olejne 2 dni.

Malarstwo akrylowe - warsztaty poprowadzi Krystyna Wołowska. To autorka ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczka ponad 60 zbiorowych w kraju i zagranicą: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia, Włochy, Litwa, Chiny. W swoich poszukiwaniach malarskich i rysunkowych inspiruje się odczuwalnymi przestrzeniami w pięknie zewnętrznego świata, które również utrwala fotografując dynamiczne kompozycje nieba i zakamarki naturalistycznych ogrodów. Z pasją uprawia własny ogród i projektuje dla innych. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1988 roku we wrocławskiej PWSSP - dzisiaj ASP, w pracowni prof. Stanisława Kortyki. W roku 1989-90 była laureatką stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Jest nauczycielem dyplomowanym, odznaczonym Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. W tegorocznych warsztatach artystka pragnie skupić się właśnie na emocjonalnym malowaniu pejzażu, w którym kolor i światło będą bohaterami a proporcje i poprawność względem oryginału jedynie prowokacją do działania. Warsztaty będą trwały 2 dni.

(kt)

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe