Jest wykonawca "Mieszkania plus"

  • 23.11.2020, 15:19 (aktualizacja 23.11.2020, 15:22)
  • TuOlawa (AH)
Jest wykonawca "Mieszkania plus" W ramach programu "Mieszkania Plus" do jesieni 2022 roku w Oławie mają powstać 144 mieszkania pod klucz
Oława. Firma z Opola wybuduje osiedle "Mieszkania Plus". Umowy z nią jednak jeszcze nie podpisano

- Zakończył się proces wyboru generalnego wykonawcy na budowę budynków wielorodzinnych wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą przy ul. Paderewskiego - poinformował na październikowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Tomasz Frischmann.

Wiadomość władzom miasta przekazał Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości, który realizuje inwestycję razem z oławskim samorządem. Przetarg na wykonawcę osiedla Fundusz ogłosił w lipcu tego roku. Postępowanie przetargowe wygrała firma - Zakład Techniczno-Budowlany "Polbau" z Opola.

Pierwotnie inwestycja miała się rozpocząć w październiku tego roku, a koszt jej budowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą, szacowano na około 31 mln zł brutto.

Ze względów epidemiologicznych czas rozstrzygnięcia przetargu i rozpoczęcia budowy się przesunął. - Jeszcze nie podpisano z nami umowy więc nie można mówić o dokładnym terminie rozpoczęcia prac - mówi Jan Mistur, dyrektor generalny spółki "Polbau". - Rozpoczniemy je w ciągu 14 dni od podpisania dokumentów.

Do tego czasu dyrektor nie chce też mówić o kwotach inwestycji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami mieszkania mają być gotowe do oddania jesienią 2022 roku. Przypominamy, że program zakłada budowę nowoczesnych bloków mieszkalnych dla osób które nie posiadają zdolności kredytowej i możliwości ubiegania się o mieszkania socjalne czy  komunalne, ale mogą regularnie opłacać czynsz. Realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju i oławski samorząd. Miasto przystąpiło do niego w lutym 2017 roku.

Zgodnie z założeniami przy ul. Paderewskiego mają stanąć trzy czterokondygnacyjne bloki. W nich 144 mieszkania do wynajęcia, wykończone pod klucz. Lokale mają mieć od 30 do 60 metrów kwadratowych powierzchni. Do zadań generalnego wykonawcy, oprócz budowy bloków, będzie należało także stworzenie osiedlowej infrastruktury - 175 miejsc parkingowych, w tym 10 dla osób niepełnosprawnych, dróg, chodników, placu zabaw i wiat rowerowych.

Jak czytamy na stronie internetowej - PFR Nieruchomości - nabór chętnych do mieszkań będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne, zwykle ustalone przez lokalny samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej - czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitorze, czyli bazie danych, do której są wpisywane osoby z zaległościami w regulowaniu należności na rzecz najróżniejszych wierzycieli prywatnych lub firm. 

Wioletta Kamińska [email protected]

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe