Jak usunąć z obrusu plamy z wosku?

  • 05.01.2021, 08:35
  • tuOlawa BS
Jak usunąć z obrusu plamy z wosku?
Stół udekorowany eleganckim świecznikiem zyskuje na elegancji. Świąteczne spotkanie z rodziną lub nastrojowa kolacja w blasku świec to idealna sceneria wspólnych posiłków. Przypadkowe rozlanie ciepłego wosku i poplamienie obrusu często pozostawia niemiłą pamiątkę. Tłusta oraz trudna do usunięcia plama wymaga zastosowania metod, które pozwolą skutecznie się jej pozbyć.

Obrus jak nowy – usuwanie plamy z wosku w 3 krokach

Nawet wysokiej jakości obrus plamoodporny może ulec przypadkowemu zabrudzeniu. Najważniejsze, aby w sytuacji, kiedy rozleje się ciepły wosk zareagować szybko. Najprościej usunąć wosk z obrusu jeszcze zanim plama zaschnie, a wosk wtopi się mocno we włókna tkaniny. Dlatego najpierw należy schłodzić rozlany kleks przy pomocy kostki lodu. Po czym delikatnie zdjąć zaschnięty wosk z tkaniny. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie obrusu w zamrażarce. Po wyjęciu należy usunąć plamę tępym narzędziem np. łyżeczką.

Usuwanie wosku na zimno to pierwszy krok, kolejnym jest zastosowanie gorącego żelazka. Układamy poplamiony materiał pomiędzy dwoma warstwami papierowego ręcznika. Prasowanie sprawia, że tłuszcz wnika w ręcznik, który w miarę potrzeb można wymieniać.

Ostatnim krokiem będzie wypranie obrusu w pralce w temperaturze zgodnej ze wskazaniami producenta. Przed włożeniem do pralki można na plamę nanieść odrobinę płynu do mycia naczyń.

Bezpieczne domowe sposoby na dopranie obrusu

Zabrudzony obrus powinien wyprać się w temperaturze 60 stopni lub wyższej, zgodnej z informacjami na metce. Nie używamy mocnych detergentów, gdyż mogą one uszkodzić delikatną tkaninę. W zależności od rodzaju materiału bezpośrednio na plamę stosujemy:

  • Zwykłe szare mydło – do obrusów z syntetycznych materiałów, poplamionych jasną świeczką;
  • Spirytus, ocet spirytusowy, benzynę lakową – do obrusów syntetycznych, poplamionych kolorową świeczką;
  • Wodę utlenioną o stężeniu 3% - do obrusów z tkanin naturalnych.;
  • Ocet spirytusowy rozcieńczony z wodą – do wełny i jedwabiu;
  • Spirytus mineralny lub olejek terpentynowy – do tkanin o gęstszym splocie.

Należy przed włożeniem obrusu do pralki zwilżyć plamę odpowiednim preparatem, po czym wyprać z dodatkiem tradycyjnego detergentu.

Wśród babcinych sposobów na usunięcie plamy z wosku warto wymienić polewanie tkaniny gorącą wodą. Nie każdy obrus będzie jednak odporny na tak wysokie temperatury. Bezpieczniejszą opcją może być przygotowanie krochmalu z mąki ziemniaczanej. Należy mieszankę wetrzeć w plamę i usunąć dopiero po zaschnięciu.

Dlaczego plamy z wosku są takie uporczywe?

Współczesne świece wykonane są najczęściej z parafiny lub stearyny. Parafina to pochodna ropy naftowej i wykazuje odporność na działanie kwasów oraz zasad. Z kolei stearyna powstaje na bazie tłuszczów zwierzęcych lub olejów roślinnych. Usunięcie plam z wosku nierzadko kończy się wizytą w pralni chemicznej. Aby temu zaradzić, warto zapamiętać podstawowe sposoby na usuwanie tych trudnych plam. Maksimum wygodny zapewni natomiast obrus plamoodporny zakupiony w sklepie tendina.pl. Usuwanie nawet uporczywych zabrudzeń z tkaniny o specjalnych właściwościach jest dużo prostsze.

(tekst sponsorowany)

 

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe