Zmiany w kalendarzu szczepień

  • 12.01.2021, 10:18 (aktualizacja 12.01.2021, 10:27)
  • TuOlawa (AH)
Zmiany w kalendarzu szczepień
Od wczoraj nieaktualne są już informacje o tym, że od 15 stycznia na szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły zapisać się osoby powyżej 60. roku życia. Jeszcze około południa 11 stycznia pracownicy infolinii zapewniali, że w etapie pierwszym zaszczepią się osoby właśnie powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele, ale kilka godzin później szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej ogłosił zmiany w kalendarzu szczepień...

Jakie zasady obowiązują więc teraz? Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, ale nie dla tych powyżej 60. roku życia, a dla tych którzy skończyli 80 lat.  - Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ są najbardziej narażone - wyjaśnił Dworczyk.

18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS. – Liczba chętnych osób bardzo nas cieszy. To jest ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia, będą zaszczepione – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Mieszkańcy DPS będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów. 

Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Do tej pory zostało wykonanych ponad 220 tys. szczepień.

A co z pozostałymi z etapu pierwszego (seniorami po 60. roku życia, nauczycielami i przedstawicielami służb mundurowych). Dworczyk stwierdził, że jeżeli nic się nie zmieni w dostawach szczepionek od producentów, to prawdopodobnie pozostałe osoby z grupy pierwszej będą mogły zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia...

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe