Zatkane ucho przy przeziębieniu - jak je odetkać?

  • 22.02.2021, 10:19
  • tuOlawa BS
Zatkane ucho przy przeziębieniu - jak je odetkać?
Zatkane ucho może wystąpić z wielu przyczyn. Jedną z tych najczęstszych jest przeziębienie, któremu towarzyszy silny katar. Ucho zatkane katarem daje takie objawy jak porażenie słuchu na skutek zablokowania przewodów słuchowych, szumy uszne, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, uczucie pełności w uchu, rozpierania i dzwonienia. Aby wyeliminować problem, konieczne jest odetkanie ucha. Jak to zrobić?

Zatkane ucho a przeziębienie

Zatkane ucho przy przeziębieniu nie jest sytuacją szczególną. Dolegliwość ta pojawia się bardzo często i jest wynikiem obrzęku w obszarze śluzówek. Rozwijające się przeziębienie sprawia, że powiększa się również obrzęk, który zaczyna oddziaływać na przewód słuchowy, a może się zdarzyć, że i na przewód łączący uszy z nosem – czyli trąbkę Eustachiusza. W tej sytuacji naturalne jest pojawianie się uczucia zatkanego ucha. Warto to jednak podkreślić, że zatkane ucho przy katarze nie boli. Wyjątkiem jest tu sytuacja, kiedy towarzyszy mu stan zapalny lub infekcja bakteryjna. Zatkane ucho przy przeziębieniu nie powinno trwać długo. Zazwyczaj przechodzi ono wraz z ustąpieniem infekcji.

Leczenie zatkanego ucha przy katarze

Leczenie zatkanego ucha przy przeziębieniu może przebiegać przy zastosowaniu naturalnych metod, jak i aptecznych farmaceutyków. W pierwszej kolejności większość osób sięga po naturalne sposoby kuracji. Zazwyczaj są one skuteczne i uczucie zatkanego ucha mija po 7 dniach. Jeśli katar i przytkane ucho utrzymują się powyżej tygodnia, to konieczna jest wizyta u lekarza. Długotrwały katar i towarzyszące mu zatkane ucho może wskazywać na zapalenie zatok. To natomiast nieleczone w konsekwencji prowadzi do niedrożności lub zapalenie trąbki Eustachiusza.

Należy również zaznaczyć, że leczenie zatkanego ucha przy przeziębieniu u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat powinno zawsze przebiegać pod kontrolą lekarza. Wynika to z tego, że najmłodszym pacjentom należy podać antybiotyki. Są one konieczne przede wszystkim wtedy, jeśli u dziecka występuje obustronne zapalenie uszu. Farmaceutyki mają na celu uregulować pracę naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa i jej okolic.

Farmaceutyki na zatkane ucho przy przeziębieniu

W farmaceutycznym leczeniu zatkanego katarem ucha stosuje się głównie krople do nosa. Ich zadaniem jest obkurczanie śluzówki. W leczeniu zatkanego ucha przy katarze zastosowanie mają również leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeśli te farmaceutyki nie skutkują, to lekarz może przepisać antybiotyk.

Domowe sposoby na zatkane ucho

Jeśli zatkanemu uchu przy katarze nie towarzyszą żadne inne groźne objawy, to dolegliwości można leczyć naturalnymi preparatami. Polecane są te na bazie wody morskiej. Można je kupić bez recepty w aptekach i sklepach zielarskich. Do domowych sposobów na przytkane ucho zalicza się też regularne wykonywanie inhalacji na bazie olejków eterycznych – najlepiej eukaliptusowego lub lawendowego. Pomocne mogą być inhalacje ziołowe np. z rumianku.

Działanie domowych farmaceutyków warto wspomóc wykonywaniem ćwiczeń oddechowych. Ulgę poczuje się przy nabieraniu powietrza po wcześniejszym zatkaniu nosa palcami. Następnie powietrze powoli wypuszcza się ustami, przełykając ślinę.

Domowe sposoby na zatkane ucho przy katarze są skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że w przewodzie słuchowym nie rozwinął się stan zapalny. Jeśli do niego dochodzi, konieczne jest zastosowanie farmakologii, przepisanej przez lekarza. Na kontrolę należy się zgłosić również, jeśli uczuciu zatkanego ucha towarzyszy silny ból, gorączka, wyciek z ucha, świąd, obrzęk policzka, wyraźne osłabienie lub zanik słuchu.

Zatkane ucho przy przeziębieniu – powikłania

Ból ucha i uczucie jego zatkania często towarzyszy nie tylko przeziębieniu, ale i pojawia się jako jego powikłanie. Jeśli dolegliwości uszne utrzymują się po zakończeniu infekcji, to najczęściej mówimy o kataralnym zapaleniu ucha. Jego objawem są szumy i upośledzenie słuchu. Oprócz tego występuje uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu, trzeszczenie podczas połykania pokarmu oraz objawy ogólne towarzyszące infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie kataralnego zapalenia ucha polega na przyjmowaniu preparatów zmniejszających stan zapalny w obrębie trąbki słuchowej, leków przeciwhistaminowych o działaniu ogólnym. Ostatecznością jest antybiotyk, który przepisywany jest przy podejrzeniu nadkażenia bakteryjnego. W przypadku powikłań niezbędna jest konsultacja lekarska.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe