Powiat oławski stawia na rozwój technologii przyjaznych środowisku

  • 01.03.2021, 20:03 (aktualizacja 01.03.2021, 20:06)
  • Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie
Powiat oławski stawia na rozwój technologii przyjaznych środowisku
We wtorek 2 marca, o godzinie 18:15 na antenie TVP 3 Wrocław zostanie wyemitowany program pn. „Dolnośląski Smog Blog”, poświęcony m.in. projektom zrealizowanym w ostatnich latach przez samorząd Powiatu Oławskiego, które są dobrym przykładem działań przyjaznych środowisku, pozwalającym zaoszczędzić energię cieplną i elektryczną
Będzie zatem mowa o funkcjonowaniu nowatorskiej w skali regionu placówki, wykonanej w technologii pasywnej, czyli Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie. Nie zabraknie również informacji o najświeższej, bo zrealizowanej w 2019 roku powiatowej termomodernizacji budynku Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, która została doceniona i wyróżniona w ubiegłorocznej 24. edycji ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”
W minionym dziesięcioleciu samorząd Powiatu Oławskiego zrealizował kilka strategicznych projektów służących poprawie efektywności energetycznej w zarządzanych obiektach. Służyła temu m.in. termomodernizacja budynków wszystkich szkół średnich. Głównym celem tych przedsięwzięć było przejście na tańszą energię wykorzystującą czyste źródła odnawialne, co w efekcie dziś skutkuje oszczędnościami budżetowymi. Działania te również przyczyniły się do ochrony środowiska, polepszenia warunków pracy i standardów funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu.
- Z pełną konsekwencją realizujemy kolejne projekty, służące efektywniejszemu gospodarowaniu energią, dzięki czemu dziś już osiągamy wymierne oszczędności w budżecie powiatu - mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - Na ten cel pozyskujemy środki zewnętrzne z dedykowanych programów rządowych, unijnych i funduszy norweskich, wspierających energooszczędność. W minionej dekadzie celowi temu służyła przeprowadzona na szeroką skalę termomodernizacja obiektów szkolnych, ale również modernizacje w zarządzanych jednostkach systemów grzewczych oraz wdrożenie systemu monitorowania zużycia energii cieplnej. Oszczędności w tym obszarze i promowanie odnawialnych źródeł energii stanowią właściwy kierunek, w którym systematycznie i z determinacją zmierza samorząd powiatowy.
Termomodernizacje przeprowadzone we wszystkich szkołach średnich będących w gestii samorządu Powiatu Oławskiego przyczyniły się do osiągnięcia efektu ekologicznego, poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, czego wymaga od Polski dyrektywa Unii Europejskiej. Ograniczono wydatki, bo budynki potrzebują mniej energii do ogrzania, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki. 
Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dzałkowicze
dzałkowicze 04.03.2021, 12:07
Do pana dyrektora od dróg w Oławie - prosimy pana o naprawienie drogi, którą zdemolowały ciężarówki wożące ziemię w czasie roztopów! Jest to droga gruntowa prowadząca do Działek "Oławka" ,równoległa do drogi na Jaczkowice. Zaczyna się sezon działkowy a m nie możemy dojechać na działki rowerami o samochodach nie wspomnę. Czemu tak jest , że jak budujecie nową drogę o inne niszczycie?! Panie Burmistrzu , Panie Starosto prosimy o pomoc!!!
zielono mi
zielono mi 05.03.2021, 09:37
Do kogo się zwracasz kolego? Przecież oni nawet palcem nie kiwną!
M
M 05.03.2021, 07:49
może z tym "Mamy to" chodziło właśnie o dzury w drogach?
Olga
Olga 04.03.2021, 10:19
O czym on mówi !Wyuczone regułki!Oława to syf i długo nie bedzie lepiej ,umieramy od smogu !
andy
andy 04.03.2021, 09:33
Panie Starosto, może czas uruchomić w Oławie szkołę dla pielęgniarek bo tych dramatycznie brakuje!!
Fakt
Fakt 03.03.2021, 16:54
Pana" Mamy To "Zapraszamy wieczorem na osiedla domków jednorodzinnych tylko żeby nie zatruł się smogiem z kopciuchów.
Gość
Gość 03.03.2021, 10:32
,,Mamy to"' ha ha
Mario Max
Mario Max 03.03.2021, 20:04
w Stanowicach trzeca baner zmienić , niech świat się o tym dowie

hiii
Kierowca bombowca
Kierowca bombowca 02.03.2021, 14:35
Już żeście obwodnicę wybudowali ....
Kolejna ściema(?)

Pozostałe