Zaproszeni nie przyszli, ale...

  • 17.04.2021, 13:50
  • (tk)
 Zaproszeni nie przyszli, ale...
Dzisiaj o godzinie 10.00 przed oławskim ratuszem znów stanęła "Ławka Konsultacji w sprawie Budżetu Obywatelskiego". Zaproszeni radni nie przyszli, burmistrz też nie, a Krzysztof Betker pokazywał skąd wziąć pieniądze na BO

- Tak jak zadeklarowaliśmy i w tym miesiącu jesteśmy tu z naszą "Ławką konsultacji w sprawie BO" - mówił Krzysztof Betker podczas dzisiejszego spotkania przed oławskim ratuszem. - Tym razem po sugestii kolegi Sławka Kraczka, który także dzisiaj jest tu ze mną, wysłaliśmy zaproszenia do przewodniczących klubów radnych działających w Radzie Miejskiej Oława, Mariusza Łuczkiewicza z PiS, Magdaleny Ziółkowskiej z KO i Alberta Zielińskiego z KO. Okazało się, że dwie ostatnie osoby są na izolacji w wyniku COVID-19, i nie mogą przyjść na dzisiejsze spotkanie, natomiast pan Łuczkiewicz nie odpowiedział.     

Przedstawiciel Komitetu kolejny raz zaprosił też na konsultacje burmistrza Tomasza Frischmanna, ale - jak mówi - w pisemnej  odpowiedzi otrzymali informację, że z racji zagrożenia epidemiologicznego konieczność wzorcowego  zachowania zobowiązuje go do tego, że nie może wziąć udział w spotkaniu o niewiadomej liczbie osób. W odpowiedzi burmistrz przypomniał też zapraszającym, o swojej wcześniej złożonej deklaracji. - Rozumiemy, że chodzi o propozycję organizowania konsultacji w sprawie BO w budynku ratusza - mówi Betker. - W tym przypomnieniu, tak jak i we wcześniej złożonej propozycji, nie ma jednak żadnych konkretów czyli gdzie, kiedy o której godzinie miałyby się odbyć te konsultacje.  Nadal więc czekamy na konkretną propozycję.

Betker odniósł się też do często powtarzanego przez radnych zarzutu, że BO zaproponowany przez Komitet jest zbyt wysoki. Dodał, że według niego to kwestia dyskusyjna, a w budżecie miasta można znaleźć pieniądze na ten cel chociażby poprzez zmniejszenie ogólnej rezerwy budżetowej co dałoby około 400 tys. zł. Do tego można też dołożyć 106 tys. zł  zarezerwowane na podróże służbowe, krajowe i zagraniczne - Wydaje mi się, że rezerwowanie takich środków na podróże w obecnej sytuacji pandemii nie jest zasadne - mówi. - Tymczasem rezerwa budżetowa plus pieniądze na podróże to kwota rzędu ponad 500 tys. zł.

Wracając do tematu zaproszeń na konsultacje reprezentant Komitetu dodał, że mieszka przy tej samej ulicy co radny Jerzy Hadryś, szef BBS, więc osobiście zaproponował mu spotkanie w sprawie konsultacji BO, a ten się zgodził. Spotkanie ma się odbyć 21 kwietnia w ratuszu. - Z rozmowy wywnioskowałem, że pan Hadryś rozmawiał o tym z burmistrzem i niewykluczone, że on też weźmie w nim udział - dodaje Betker. - Chciałbym  na tym spotkaniu przedstawić "mapę dotarcia do budżetu obywatelskiego", a więc plan spotkań, na których omówimy treści merytoryczne. Jak będzie zobaczymy. Tak jak wspominałem nie upieramy się też przy swoim projekcie budżetu, jeżeli zgodnie z zapowiedzią pana Łuczkiewicza, jest inny projekt, chętnie go zobaczymy i podyskutujemy. Naszym celem jest, by ten budżet powstał, dając mieszkańcom możliwość realizacji ich inicjatyw. I po to jest ta ławeczka.

- Ostatnio bardzo modne stało się powtarzanie, że "głos mieszkańców jest bardzo ważny". Na stronie Urzędu Miasta pojawiają się różne ankiety np. w sprawie in vitro czy kogutów, zapytajmy więc też mieszkańców czy są za, czy przeciw budżetowi obywatelskiemu - proponuje Sławomir Kraczek najmłodszy członek członek BBS, który wypowiada się we własnym imieniu. 

 Czy ostatecznie dojdzie do spotkania przedstawicieli Komitetu z Jerzym Hadrysiem i kto jeszcze weźmie w nim udział? Czy dojdzie do konkretnych ustaleń? Dowiemy się za kilka dni.    

Nie zmienia to faktu, że zgodnie z zapowiedzią Krzysztofa Betkera przedstawiciele Komitetu i zwolennicy BO nadal co miesiąc będą czekać przed ratuszem na zainteresowanych tematem, do czasu ponownej propozycji przyjęcia  projektu uchwały Budżetu Obywatelskiego przez Radę Miejską w Oławie.  

(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mirek
Mirek 21.04.2021, 12:22
Panie Betker, "kończ Waść...". Budżet obywatelski to najbardziej poroniony pomysł jaki może być. Wyciąganie kasy od miasta i podatników często na byle bzdury. Po to są wybory, aby głosować na dany program i zawarte w nim propozycje. Po to są w końcu radni pobierający za swoją aktywność (a często jej brak) diety. Mieszkańcy mogą zgłaszać im swoje postulaty zaś Ci te postulaty winni realizować. Chcesz Pan mieć wpływ na lokalną politykę, wystartuj w wyborach i zdobądź mandat radnego. Z tego co pamiętam, to coś Pan tam próbował, ale chyba z kiepskim efektem. Na ławeczce to lepiej piwko wypić ;) tylko pamiętać o posprzątaniu po sobie.
fds
fds 22.04.2021, 10:12
Mirek "mądrala" ma lepszy pomysł, pij piwko na ławeczce może będziesz miał jeszcze lepsze pomysły.
dziadek dobra rada
dziadek dobra rada 21.04.2021, 08:31
Jestem wielkim orędownikiem budżetu obywatelskiego. Ale jeśli wszystkie Panów aktywności w tej sprawie mają wyglądać jak ta ławeczka, to lepiej dać sobie spokój. "spr. b.o."??? Panowie, więcej powagi. Mówię to jako osoba trzymająca kciuki za skuteczność Waszych działań.
Gildia
Gildia 22.04.2021, 08:20
Obyś od tej powagi nie na dął się za bardzo i nie wybuchł, bo to szkodzi zdrowiu. Tak w trosce o Twoje zdrowie ;)
Aneta
Aneta 20.04.2021, 09:09
Wejść stronę na urząd miejski : 28. 04 organizują jakieś spotkanie dla grup społecznych.
a
a 18.04.2021, 17:20
wy chcecie rozmawiac wy musicie isc do nich a nie zapraszac na ławkę. :):):):):)biedy pomysł.

Pozostałe