Park Mużakowski i Ścieżka Geoturystyczna

  • 08.05.2021, 09:56 (aktualizacja 08.05.2021, 11:18)
  • TuOlawa JK
Park Mużakowski i Ścieżka Geoturystyczna gazeta
Pomysł na weekend - polecamy. Jest wielka szansa, że jeszcze tu nie byliście. Kolorowe jeziorka, świetna infrastruktura, trasy rowerowe i sporo historii

Gdzie to jest? W Polsce? No właśnie. Mało kto o tym słyszał. Park Mużakowski to park w Polsce i w Niemczech, zajmujący 728 ha powierzchni po obu stronach Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką, w województwie lubuskim, w powiecie żarskim. To największy park w stylu angielskim na terenie Polski. Wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. I to powinno wystarczyć za rekomendację. Jedynym minusem jest to, że kawałek od nas trzeba pojechać (kierunek Żary, najlepiej autostradą w kierunku Niemiec, a potem w lewo) - jakieś 2,5 godziny.

Więcej TUTAJ:

https://parkmuzakowski.nid.pl/

Komu mało, musi wiedzieć, że tuż obok jest fantastyczna ścieżka geoturystyczna po terenie starej kopalni Babina - świetny i bardzo udany przykład tego, jak dostosować zdegradowane miejsce pokopalniane do czasów współczesnych i sprawić, by ludzie chcieli z niego korzystać, ku swojej radości i satysfakcji. Parkingi, dobrze przygotowana tras rowerowa (ok.11 km), miejsca postoju, wieża widokowa, urokliwe ławeczki z widokiem na kolorowe jeziorka, informacja o kopalni i tym, co akurat widzimy. No i to wszystko za darmo. 

Fascynująca przyroda z największą w Europie moreną czołową, z wieloma mieniącymi się w blasku słońca wielobarwnymi akwenami, powstałymi w miejscu dawnych wyrobisk. Ten niezwykły krajobraz można podziwiać na obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Zapraszamy do wędrówki 5-kilometrową ścieżką geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina, w Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa”...

Więcej TUTAJ:

https://lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/sciezka_geoturystyczna#.YJZHuaEwi70

 

Kochasz rower - na miejscu jest sporo ścieżek rowerowych, a jeszcze więcej po stronie niemieckiej (piękny pałac), świetnie skomunikowanych ze sobą w Parku Mużakowskim za pomocą pięknych mostów - niestety, w czasie pandemii przekraczanie granicy jest ograniczone, warto mieć aktualne informacje. Ale nawet tylko dla strony polskiej warto tam pojechać.

Z czystym sumieniem polecamy - w sam raz na ciekawy weekend, zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za chodzeniem po górach, za to, kochają spacery, rowery, zabytki i historię.

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe