Rowerzyści kontra matka z dziećmi. Skończyło się awanturą

  • 17.05.2021, 10:20
  • TuOlawa (AH)
Rowerzyści kontra matka z dziećmi. Skończyło się awanturą .google.com/maps
- Notorycznie spotykam się z chamstwem i arogancją na ulicy Strzelnej... Chodzi o chodniki, gdzie jedna strona jest dla pieszych, a po drugiej (gdzie sklep ALDI) jest jak byk ścieżka rowerowa... - pisze pani Agnieszka

- Nie wiem, czy tylko ja takiego pecha mam, czy więcej ludzi w Oławie ma z tym problem, ale być może to trzeba po prostu poruszyć oficjalnie.... Często spaceruję po mieście z trójka dzieci i chodzę właśnie chodnikiem, który jest dla pieszych i wiecznie mi ktoś, jadący rowerem zwraca uwagę że pól chodnika zawalone i jeden z drugim nie ma jak przejechać... Kiedy próbuję delikatnie zasugerować, że po drugiej stronie ulicy znajduje się ścieżka rowerowa kończy się to przeważnie jedna wielka kłótnią.... Ja nie jestem ani złośliwa ani upierdliwa, ale kilka dni temu jeden starszy pan (lat około 80) zaczął wyzywać mnie i moje dzieci, bo nie mógł rowerem nas wyminąć... Odwróciłam się grzecznie i mówię jak do człowieka, że to nie jest strona /ścieżka dla rowerów i niefajny przykład daje (choćby moim dzieciom), używając takich zwrotów wobec nas, tym bardziej, że nie miał racji... Skończyło się na tym, że owy starszy człowiek skoczył do mnie z rękami i nawyzywał moje dzieci od niewychowanych bachorów....

Pani Agnieszka nie jest jedyną osobą, która ma taki problem. Wojna między pieszymi a rowerzystami w tym miejscu trwa od lat. Niektórym wciąż ciężko się nauczyć, do czego służy ścieżka rowerowa... Może mandaty pomogą?

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
drops
drops 18.05.2021, 10:26
Generalnie z komentarzy wynika, że Straż Miejska ma dużo do zrobienia w kwestii rowerzystów (i nie tylko). Nie widać jej zupełnie w mieście! Skoro mieszkańcy skarżą się na zachowanie rowerzystów na chodnikach to powinno się zwrócić na to uwagę i np. przez tydzień wystawić patrole na chodnikach i karać za przekroczenia. Powtarzać taką akcję po pewnym czasie aż do skutku. W ogóle to przyłączam się do apeli o pisze patrole Strażników w Oławie. Drogo nas ta Straż Miejska kosztuje.
M
M 18.05.2021, 11:07
straż miejska w Oławie to jest tylko od wożenia urzędników i palenia paliwa, zupełnie nieprzydatna formacja, nie służąca mieszkańcom, powinno się ją zlikwidować
Aneta
Aneta 18.05.2021, 10:16
Tam często jadą rowery to chyba pół chodnika jest dla rowerów. Niech dzieci w takich sytuacjach idą przed wózkiem i wszyscy się zmieszczą.
SorryTakiMamyKlimat
SorryTakiMamyKlimat 18.05.2021, 10:34
Swoje dzieci proszę prowadzić przed wózkiem. Moich proszę nie wychowywać.
Kaziu
Kaziu 18.05.2021, 08:01
Bardzo często poruszam się tam rowerem (z dzieckiem pod opieką + drugim w koszyczku). I nie mam problemów z pieszymi, a sam przejazd jest dosyć płynny. Oczywiście - nie wymagam, żeby wszyscy schodzili, jakbym był karetką na sygnale, czasem muszę zwolnić, sporadycznie się zatrzymać, czy użyć słów "przepraszam - dziękuję" (a nie dzwonka!). Natomiast kilka spięć miałem miałem właśnie z rowerzystami z powodu niepłynnej jazdy 3- 4-letniego dziecka (bo to ciężko przewidzieć, że się może zatrzymać czy skręcić albo jechać "slalomem").
Kakadu
Kakadu 17.05.2021, 22:18
Ścieżka na strzelnej to parodia reklamy że by dojechać do świateł i koniec ścieżki dramat.... Tym bardziej że chcąc jechać na miasteczko trzeba czekać na światłach że by się dostać na wał wrrr.... Nie porozumienie, najlepiej przedzielić linią chodnik i po problemie a straż miejska niech zajmie się autami zaparkowanymi przy pasach i w niedozwolonych miejscach pozdrawiam
Shimano
Shimano 17.05.2021, 22:16
Problemem jest to, że ścieżka na wale nie łączy się z ścieżką rowerową na Strzelnej, brakuje kawałka od mostu do pasów przy Aldi. O to chodzi w sensownie skonstruowanych trasach rowerowych, żeby można było nimi przejechać bez takich pułapek. Brakuje zaledwie kilkadziesiąt centymetrów aby ten krótki newralgiczny odcinek był ścieżką pieszo-rowerową.
kura domowa
kura domowa 17.05.2021, 19:59
prawda jest taka,że po tej stronie chodnika po której szla pani agnieszka jest znak zakazujący poruszania się rowerami i nalezy go przestrzegać,straż miejska dla przypomnienia powinna raz dziennie stanąć na pół godziny na ul.strzelnej i karać mandatami.może to dałoby jakiś efekt(niejednokrotnie zwracałam uwagę rowerzystom jadącym nieprawidłowo to odzewem z ich strony były wulgarne wyzwiska)
Jasiu
Jasiu 18.05.2021, 08:06
Znak dotyczy jezdni, nie dotyczy chodnika. Oczywiście, na chodniku nie powinno być rowerzysty (z odstępstwami), a pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo. Tyle na temat przepisów. A prócz przepisów: cham pozostaje chamem, nieważne czy zgodnie czy niezgodnie z przepisami.
Olo
Olo 17.05.2021, 22:17
A najgorsi są starsi i ci co ubiorą się w "obcisłe".
Rowerzyści są w zdecydowanej większości posiadaczami prawa jazdy. Ale dla pewnych typów, na szczędźcie niezbyt często, przesiadka z samochodu na rower powoduje wyłączenie myślenia i włączenie chamstwa. Popieram pomysł z mandatami
Kazik
Kazik 17.05.2021, 19:12
pisałem już raz.
najlepszy numer jest na ul. 3 Maja .
Na wysokości sklepu Kościelak jest znak zakaz poruszania się rowerami .
tj . aż do ronda koło ZNTK nie wolno tym chodnikiem poruszać się rowerem.
..... ale w przeciwnym kierunku można - zbaku nie ma
dedo
dedo 17.05.2021, 17:45
Taka sama sytuacja jest na Ul. Chrobrego. Mimo to ,że z jednej strony rowerzyści mają dosyć szeroką ścieżkę rowerową to jeżdżą po chodniku od strony "Kwadraciaka" i jeszcze wydzierają się na ludzi. Dosyć rowerowego mobbingu!!! Straż Miejska powinna wysiąść z samochodów i karać mandatami za takie zachowania.
Ludwik
Ludwik 17.05.2021, 14:24
problem od dawna istniejący, czy to Strzelna po stronie Aldi, czy Sportowa; te chodniki nie nadają się na drogi rowerowe. Z nikim nie uzgadniano te projekty. Aby tylko sztuka grała. Dla pieszych brak w ogóle miejsca, jeżeli ścieżka rowerowa, do ona zajmuje ponad połowę szerokości, a wspólna to rowerzyści też nie zwracają uwagi na pieszych (chyba nie znają przepisów). A największy problem, to zastawione chodniki samochodami. Straż miejska czy wiejska nie reaguje na to, aby tylko się na spacer przejechać.
zyzol
zyzol 17.05.2021, 12:36
A Pani z trójka dzieci trudno zrobić miejsca dla innych? A gdyby to nie był rower a wózek inwalidzki? Albo matka z wózkiem? Tez by by to stanowiło problem? Nie raz widzę takie watahy które idą całym chodnikiem nie zwracając uwagi na innych a że to był rower i mogła się przy***** to mamy piękny artykuł.
Miś
Miś 19.05.2021, 07:10
A gdyby tutaj staruszka przechodziła do domu starców,(...), to wy byście staruszkę przejechali, tak? A to być może wasza matka!
zyzolu
zyzolu 17.05.2021, 17:48
Nie wierzę,że można być takim przymułem.
Lotek
Lotek 17.05.2021, 12:31
Pani Agnieszko , zawsze to powtarzam jakie ludzie tu mieszkają takie zachowania mają, no niestety genów nie oszukasz , wychowania nie oszukasz
p0jeb
p0jeb 17.05.2021, 12:19
Problem lezy po obu stronach. Arogancja pieszych wymaga nie raz takiego a nie innego zachowania. Dlaczego kiedy pieszy słyszy dżonek z tyłu to pierwsze co robi to zatrzymuje się i obraca się, nie raz zajmujac cała sieżke? Jak słyszą ostre hamowanie to wtedy schodzą na bok, dzwonek nie działa. Obie strony muszą nauczyć się żyć ze sobą
Mariusz
Mariusz 17.05.2021, 12:02
Niestety... Miasta wydają kasę na budowę ścieżek rowerowych, często ze szkodą dla chodników czy płynności ruchu samochodowego a i tak duża część rowerzystów porusza się jak im się podoba (chodnikiem lub jezdnią). Druga strona medalu to to, że często projektując ścieżki rowerowe nie konsultuje się tego z zainteresowanymi i powstaje taka sytuacja, że chcąc dostać się rowerem w konkretne miejsce trzeba złamać przepisy. Dlatego każdy z uczestników ruchu powinien wykazywać się życzliwością dla pozostałych i wszyscy znajdziemy miejsce
Oko
Oko 17.05.2021, 22:15
Super ścieżki z podjazdami z ulicy na ścieżkę że koła centruje o krawężniki , nie dziękuję wolę jechać ulica
Izabela
Izabela 17.05.2021, 11:58
Dokładnie powinny sypać się mandaty . skoro jest ścieżka rowerowa to powinniśmy się stosować .to działa jak dla aut są wyznaczone znaki .To może zacznijmy jeździć autami po chodnikach i jak chcemy. Skoro rowerami można to czemu nie innymi pojazdami 🤔🤔🤔🤔powiem tyle skoro ktoś nie umie odczytać znaków dla rowerzysty niech nie siada na rower bo stwarza zagrożenie dla otoczenia .i przejeżdżając przez pasy uważa że ma pierwszeństwo . Niestety szanowny rowerzysto dupke z siodełka bo to przejście dla pieszych a nie rowerów....Owszem są oznaczenia gdzie mogą przejeżdżać ale skoro porusza ścieżką dla przechodniów i jeszcze dyskutuję to czy taki człowiek rozumie jak się poruszać .. uważam że nieeeeeeeeeeeeee.😁🤗🤗🤗🤗pozdrawiam
MAX
MAX 17.05.2021, 11:05
Pseudo ścieżka rowerowa na Strzelnej wg prawa nie jest ścieżka rowerową.
Z
Z 17.05.2021, 13:42
Więc powinni jechać ulicą.
Rowerzysta
Rowerzysta 17.05.2021, 11:00
Jedyna droga żeby wjechać na wał to ten kawałek drogi pieszej :)
Spis
Spis 17.05.2021, 11:49
Więc ten kawałek musisz prowadzić rower! Trudne do ogarnięcia?
Jasiu
Jasiu 18.05.2021, 10:38
A ja bym nawet powiedział: to sobie nim jedz, tylko nie utrudniaj ruchu pieszych.
ROWERZYSTA
ROWERZYSTA 17.05.2021, 10:40
TO JEST ŚCIEŻKA PIESZO - ROWEROWA .BARDZO NIEBEZPIECZNY WĄSKI PASEK .JEDEN RUCH PIESZEGO CZY DWÓCH ROWERZYSTÓW I WYPADEK POD KOŁAMI SAMOCHODÓW GOTOWY.
M
M 17.05.2021, 10:59
po lewej stronie (przy Aldi) jest ścieżka rowerowa, po prawej stronie (jadąc w kierunku rynku) jest chodnik i zasadniczo na całej długości nie powinien się tam znaleźć żaden rowerzysta.
Jedyne dopuszczalne sytuacje w której rowerzysta może się tam znaleźć to:
- złe warunki pogodowe (ulewa, gołoledź, silny wiatr, zalegający śnieg, gęsta mgła)
- poruszanie się wraz z dzieckiem do lat 10
W innych przypadkach jest to złamanie przepisów ruchu drogowego.
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 18.05.2021, 07:37
Nieprawda. Przy aldim, po lewej stronie, jest ciąg pieszo-rowerowy. I nie ma wydzielonej części dla rowerów (inny kolor kostki tego nie zmienia). Na nim rower może jechać, jeśli nie utrudni ruchu pieszych. Scieżka jest jedynie na krótkim odcinku przy skrzyżowaniu z ul.Lipową.
M
M 18.05.2021, 11:02
Uwaga trafna, chociaż wcale nie czyni mojej wypowiedzi nieprawdziwą, a co najwyżej nieprecyzyjną, ponadto artykuł dotyczy chodnika po przeciwnej stronie drogi.
Więc precyzując. Od mostu, przy Aldim jest tak jak napisał "SpecjalistaOd Wszystkiego" ciąg pieszo-rowerowy, gdzie kolor kostki nie ma żadnego znaczenia. od skrzyżowania z ul. Sybiraków jest wyznaczona odrębna ścieżka rowerowa, potem przez chwilę znowu jest ciąg pieszo-rowerowy i potem znowu przed przystankiem jest wyodrębniona ścieżka rowerowa.
Ciąg pieszo-rowerowy charakteryzuje się tym, że wariant znaku C-13/C-16 przedstawia pieszych i rower oddzielonych poziomą linią, oznacza to, że całą szerokością chodnika mogą poruszać się zarówno piesi jak i rowerzyści i piesi mają zawsze pierwszeństwo, kolor kostki brukowej nie ma najmniejszego znaczenia.
W sytuacji gdy wariant znaku C-13/C-16 przedstawia pieszych i rower oddzielonych pionową linią wtedy oznacza to wydzielenie osobno części chodnika dla pieszych i osobnej ścieżki dla rowerzystów, ponadto wariant ten wskazuje, która część (bliższa lub dalsza jezdni) jest przeznaczona dla pieszych lub rowerzystów.
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 19.05.2021, 07:50
PS. Bzdure napisałem - nie może rower, w tym wypadku, jechać jezdnią.
SpecjalistaOdWszystkiego
SpecjalistaOdWszystkiego 19.05.2021, 07:30
TAK, dziękuję. Moją intencją było jedynie podkreślenie, że po drugiej stronie ulicy (przy aldim) rowerzysta również jest zobligowany do ustąpienia wszystkim pieszym na całej szerokości (do jezdni), nawet jeśli poruszają się w trybie "świętej krowy". Oraz ma pełne prawo poruszania się po jezdni (i tu będzie można stworzyć nowy art. na temat zachowania kierowców blokowanych przez rower na tym odciunku!).
Ddd
Ddd 17.05.2021, 10:37
Wyborcy dziada z Zoliboza za pewnie sie czuja ...
Oławianin
Oławianin 17.05.2021, 10:37
Podobny problem istnieje w całym mieście. Niestety Straż Miejska i Policja tylko wożą się autami i udają , że niczego nie widzą . Zrobiło się ciepło może by tak służby ruszyło pieszo na patrole i pokazały , że biorą pieniądze z naszych podatków za pracę a nie przejażdżki.

Pozostałe