Udostępnianie poufnej dokumentacji dzięki VDR

  • 27.08.2021, 14:16
  • tuOlawa BS
Udostępnianie poufnej dokumentacji dzięki VDR
VDR, czyli Virtual Data Room, jeszcze niedawno był rozwiązaniem, z którego korzystały głównie wielkie koncerny podczas fuzji i przejęć. Teraz decydują się na niego również mniejsze firmy, dla których bezpieczeństwo danych jest priorytetem.

Wiele dokumentów firmowych zawiera dane poufne, do których nikt z zewnątrz, a czasem i pracownicy, nie powinni mieć dostępu. Właściciele firm szukają więc sposobów na to, by dokumentacja była bezpieczna. VDR skutecznie eliminuje ryzyko nadużyć i włamań hakerów. Co warto wiedzieć o tym narzędziu?

Wysoki stopień bezpieczeństwa

Virtual Data Room jest elektronicznym repozytorium dokumentów online. Teoretycznie przechowywanie dokumentów w VDR można porównać do trzymania ich w chmurze publicznej, jak Dropbox, jednak w praktyce jest sporo różnic. Przede wszystkim VDR nie jest publicznym narzędziem, dedykowanym zwykłym użytkownikom - korzystanie z niego służy utrzymaniu najwyższego bezpieczeństwa i poufności w poufnych biznesowych procesach. Poza tym posiada znacznie lepsze zabezpieczenia, w tym doskonałe szyfrowanie. Używa się tutaj dokładnie takich samych zabezpieczeń, jak w bankowości elektronicznej. Mamy więc pewność, że wszystkie nasze dokumenty będą chronione na najwyższym poziomie.

Udostępnianie dokumentów

Samo udostępnianie jest proste. W VDR możemy trzymać wszystkie dokumenty firmy: patenty, receptury, plany inwestycji, zestawienia finansowe, akty własności i wiele innych. Możemy je uporządkowywać w katalogach, przez co struktura jest przejrzysta i czytelna. O tym, które z plików udostępnimy, decydujemy my jako administrator. Nadajemy poszczególnym osobom uprawnienia, które pozwalają im na wgląd w poszczególne dokumenty, ich wydruk lub edycję. Jednocześnie osoby te nie będą mieć dostępu do pozostałych danych znajdujących się w VDR. Co ciekawe, nie tylko decydujemy, kto będzie mógł wyświetlać dokumenty, ale też łatwo ustalimy, kiedy i w jaki sposób doszło do operacji na każdym z plików. W Virtual Data Room można generować szczegółowe raporty, na których znajdziemy spis wszystkich działań użytkowników zaproszonych do systemu.

Kiedy warto udostępniać dokumenty za pośrednictwem VDR?

W dalszym ciągu z VDR korzysta się przy okazji fuzji i przejęć. W szybki i bezpieczny sposób można udostępnić dokumentacji spółki, co pozwoli oszacować opłacalność inwestycji online. Dzięki VDR można znacznie szybciej przeprowadzić badanie Due Diligence. Virtual Data Room pozwala na szybką komunikację i przekazywanie informacji między stronami, niezależnie od wielkości transakcji. Poza tym rozwiązanie to sprawdza się w kancelariach prawnych, w branży technologicznej i life science, gdzie jest mnóstwo poufnych dokumentów, które trzeba strzec. Ale nie tylko. W praktyce jest to rozwiązanie na kieszeń każdej firmy, a jego zasoby można odpowiednio dostosowań do naszych potrzeb.

Virtual Data Room to nie tylko bezpieczeństwo

Chociaż bezpieczeństwo jest największą zaletą VDR, narzędzie to posiada jeszcze kilka innych atutów. Przede wszystkim jest to duża wygoda, zwłaszcza jeśli negocjacje czy projekt są prowadzone z kilkoma podmiotami. Każdy z zainteresowanych może przeglądać dokumenty w dowolnej chwili i z każdego miejsca na świecie. Praca zdalna jest czymś, co docenia wiele osób, a Virtual Data Room jest jednym z narzędzi, dzięki którym będzie to prostsze.

Dowiedz się więcej o różnicach między VDR a dyskami internetowymi na: https://fordata.pl/czy-microsoft-one-drive-lub-dysk-google-moga-zastapic-vdr/

(tekst sponsorowany)

 

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe