Ocalamy bohaterów

  • 20.09.2021, 14:28 (aktualizacja 20.09.2021, 14:34)
  • PP
Ocalamy bohaterów PP
W czasie tej uroczystości uhonorowano 12 weteranów, wśród nich również znanego oławianina Jana Witolda Ostiadela, który spoczywa na cmentarzu przy ul Zwierzynieckiej

W piątek 17 września - dokładnie w 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku - wręczono dyplomy rodzinom bohaterów, uhonorowanych w ramach projektu "Ocalamy".

Uroczystość odbyła się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, w ramach akcji "Ocalamy," realizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd Wojewódzki w celu m.in. przypomnienia dokonań żołnierzy biorących udział w polskiej wojnie obronnej 1939 roku. Pamiątkowe dyplomy rodzinom żołnierzy wręczał wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa. Oprócz dyplomów dla rodzin groby weteranów są trwale oznaczane specjalnym insygnium z napisem "Ojczyzna swojemu obrońcy".

W czasie uroczystości uhonorowano 12 weteranów, wśród nich był również znany oławianin Jan Witold Ostiadel (omyłkowo w materiałach przedstawiany jako Jan Wiktor), który spoczywa na cmentarzu przy ul Zwierzynieckiej. Dyplom "Ocalamy" odebrał syn weterana Wojciech Ostiadel. 

Co czuł i co dla niego oznacza takie przypomnienie? - Przede wszystkim radość i zadowolenie z powodu okazywanego szacunki oraz pamięci wobec dokonań ojca w czasie II wojny światowej - mówi Wojciech Ostiadel. - To dla mnie bardzo ważne.

Jan Witold Ostiadel urodził się w miejscowości Dolina w pobliżu Stanisławowa. We wrześniu 1939 roku służył w 27. pułku 7. Dywizji Piechoty. Brał udział w ciężkich walkach tej jednostki. Po 17 września wraz z pozostałymi oddziałami przekroczył granicę polsko węgierską i został internowany. Obóz internowania opuścił w maju 1940 roku i przez Francję przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie następnie wstąpił do powstającej dywizji pancernej gen. Stanisława Maczka. Służył jako dowódca plutonu łączności 24. Pułku Ułanów, z którym przeszedł cały szlak bojowy od bitwy pod Falaise do zdobycia Wilhelmshaven. Do kraju powrócił w 1947 roku, zamieszkał w Oławie. Zmarł 3 lutego 1994 roku.

*

Witold Ostiadel był jednym z bohaterów III tomu książki INNI - ludzie powiatu oławskiego" (do kupienia m.in. w naszej redakcji i w bibliotece "Koronka"

PP

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe