Warto podejrzeć przed remontem w Oławie

  • 22.09.2021, 08:05 (aktualizacja 22.09.2021, 09:09)
  • TuOlawa JK
Warto podejrzeć przed remontem w Oławie Gazeta Powiatowa
Parę miesięcy temu oddano do użytku dworzec PKP Szklarska Poręba Górna - wygląda imponująco. Zachowując tradycyjny kształt i atmosferę sprzed stu lat, jest zmodernizowany i gotowy służyć współczesnemu pasażerowi. Może przed remontem dworca PKP w Oławie warto podpatrywać takie rozwiązania? Oławski po remoncie ma być gotowy już w połowie 2023 roku - z punktem krwiodawstwa, punktem gastronomicznym, mieszkaniem treningiowym dla wychowanków "Tęczy", z elementami lokalnej historii (pierwsza linia kolejowa na obecnych ziemiach polskich)

Co na temat dworca w Szklarskiej Porębie pisze branżowy portal www.transport-publiczny.pl:

Dworzec został wybudowany w 1902 roku, a następnie rozbudowany, zyskując obecny kształt w 1919 roku. Renowacji poddano elewacje wszystkich obiektów tworzących kompleks wraz ze znajdującymi się na nich detalami architektonicznymi, które nocą podkreśla nowa iluminacja. Szczególnie okazale prezentuje się elewacja budynku głównego. W dolnej jej części oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę charakterystyczną dla stylu górskiego w tym rejonie. Pomiędzy tymi dwoma częściami wykonano jasny, ryflowany tynk. Historyczne piękno odzyskały również parterowe części dworca. Na wschodniej konserwację przeszła drewniana okładzina. Z kolei na zachodniej renowacji poddano elewację w stylu muru pruskiego. Warto zwrócić uwagę na ciekawą stolarkę okienną i drzwiową. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji.

Przebudowa dworca objęła również jego wnętrze, które zyskało nową aranżacje i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. Znajdziemy w niej przestronny, kolebkowo sklepiony hol – poczekalnię, z ostrołukowymi oknami znajdującym się w części północnej i południowej, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową – symbol transportu szynowego. W holu podróżni znajdą ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala kinowa, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – wielofunkcyjna sala o charakterze wystawowym.

– Zmodernizowany dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie to dobry przykład połączenia historii z nowoczesnością. Cieszę się, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do tej ważnej turystycznie miejscowości. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– Dzięki przebudowie zabytkowy dworzec w Szklarskie Porębie Górnej odzyskał walory architektoniczne, stał się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym, również dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył turystom odwiedzającym Szklarską Porębę i okolice. W Szklarskiej Porębie cieszy również dobra współpraca z samorządem lokalnym, dzięki któremu na dworcu powstanie kino i sala wystawiennicza. Sprawi to, że dworzec stanie się również miejscem spotkań mieszkańców i turystów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej sprawiła, że budynek stał się też bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku od wewnątrz, a także montaż w nim stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Bardzo ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Olbrzymią metamorfozę przeszło otoczenie dworca, W sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowano wiatę, w której części zamontowano stojaki rowerowe. Co istotne, w czasie przebudowy dworca swoją inwestycję związaną z przebudową ulicy oraz ciągów pieszych prowadzących do dworca realizowała również gmina. W ramach nowej aranżacji placu przed dworcem powstał również cechujący się modernistycznym charakterem taras widokowy. Można z niego zobaczyć wspaniałą panoramą Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.

Przebudowa dworca Szklarska Poręba Górna rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Wartość zakończonej inwestycji to 22,5 mln złotych brutto. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt przebudowy dworca w Szklarskiej Porębie Górnej opracowała pracowania architektoniczna An Archi Group, a wykonawcą prac budowlanych była firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum.

TuOlawa JK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Leon
Leon 22.09.2021, 18:47
A ja bym zaczął od wyremontowania dworcowego radiowęzła. Z tego bełkotu, który wydobywa się z głośników, niczego nie można zrozumieć.
Podróżnik
Podróżnik 22.09.2021, 15:01
Czy są zdjęcie wyremontowanych toalet? Były w zapłakanym stanie.
rurawdoopie
rurawdoopie 22.09.2021, 14:44
Dlaczego Worwa nie grzeje mieszkań na Osiedlu w Jelczu -laskowicach ! zimno jest w nocy ! Wrocłąw grzeje od tygodnia a ten Jelcz to jakieś przekleństwo !!!!
Ala
Ala 22.09.2021, 14:27
Dlaczego po prostu nie wyremontować dworca i użytkować go zgodnie z przeznaczeniem??!! Placówka Straży Miejskiej by się tam przydała, o gastronomii nie wspomną i o ogrzewanej poczekalni z prawdziwego zdarzenia. Dla "Tęczy" nie ma miejsca na dworcu, to nietrafiony pomysł.
Marek
Marek 22.09.2021, 14:17
Szkoda pieniędzy na remont dworca. Nic tam się nie utrzyma, wciskanie czegoś na siłę nie ma sensu. Odmalować elewację i dać sobie spokój z resztą. Dworce są każdy w innym stylu architektonicznym, porównywanie ich nie ma sensu. Nasz dworzec leży na uboczu więc nic tam nie ma sensu robić
Ja
Ja 22.09.2021, 09:22
Kogo to interesuje w tym burdelu? Tu nawet zegara na dworcu nie potrafią naprawić i utrzymać.
kolejorz
kolejorz 22.09.2021, 09:10
Halo , a gdzie jest punkt krwiodastwa?

Nasi włodarze działają na innych falach...... zero pomysłu i tyle w temacie

p.s.
Szklarska ok

Pozostałe