W ciągu najbliższego roku 38 mieszkańców Oławy umrze z powodu smogu

  • 29.11.2019, 16:01
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
W ciągu najbliższego roku 38 mieszkańców Oławy umrze z powodu smogu

LIST DO REDAKCJI. W ciągu najbliższego roku 38 mieszkańców Oławy umrze z powodu smogu. W Polsce będzie to 45 tys. osób. W Oławie jest około 1000 palenisk węglowych, na których wymianę potrzeba ok. 10 mln zł. Czy to dużo ? Biorąc pod uwagę, że stać np. na basen za blisko 30 mln, czynny niespełna 2 miesiące w roku, to raczej śmieszna suma. Niech każdy z nas sobie to przemyśli, co jest dla nas ważniejsze...

Główną przyczyną smogu są paleniska węglowe, w których spalane są, niestety, także śmieci. Wielu mieszkańców Oławy, którzy mają bardziej ekologiczne źródła ciepła, dogrzewa się drewnem w kominkach, traktując to jako główne źródło ogrzewania i oszczędzając na gazie. Swoje dokładają także samochody w naszym zakorkowanym mieście, które jako jedno jedyne z przebiegająca przez nie droga krajową na Dolnym Śląsku nie ma obwodnicy. Jedynym naszym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze jest wiatr, jednak kiedy go nie ma, tak jak 26 listopada, to jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonym miast w Europie. Tak, tak... To nie przesada, tylko fakty! Jeśli się nie obudzimy, za rok będzie nas o 38 osób mniej, a w ciągu pięciu lat już blisko 200 oławian umrze przedwcześnie - to może być każdy z nas i nasi bliscy. Kilkuset z nas zachoruje na choroby układu oddechowego. Aby temu zapobiec, potrzeba radykalnych i natychmiastowych działań, takich jak: - zwołanie nadzwyczajnej otwartej sesji Rady Miasta, gdzie Burmistrz i Radni wysłuchają także pomysłów mieszkańców, - wygospodarowanie w przyszłorocznym budżecie jak największej kwoty (kosztem innych mniej ważnych inwestycji) przeznaczonej na dotację wymiany palenisk, - kontynuacja i jeszcze bardziej intensywniejsze prace w poszukiwaniu i wdrażaniu dotacji wojewódzkich, rządowych i europejskich w programach wymiany źródeł ogrzewania oraz termomodernizacji budynków, - wsparcie dla osób najuboższych po wymianie źródła ogrzewania, - programy promujące wymianę pieców na ekologiczne poprzez np. obniżenie lub zwolnienie z podatku od nieruchomości, - opracowanie możliwości podłączenia przy wsparciu miasta jak największej liczby odbiorców, także tych indywidualnych, do ciepłowni miejskiej, - zmotywowanie do efektywniejszego działania Straży Miejskiej w zakresie przeprowadzania kontroli (także całodobowej i niedzielnej) palenisk powodujących największe zanieczyszczenia. Zakup drona do kontroli składu substancji wydobywających się z kominów, - szeroka edukacja mieszkańców w szkołach, kościołach i innych instytucjach, zakładach pracy w zakresie szkodliwości spalania śmieci i innych niebezpiecznych dla zdrowia odpadów w piecach. Wszyscy mamy konstytucyjne prawo do oddychania czystym powietrzem Obudźmy się! Marek Drabiński
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Transformator
Transformator 30.11.2019, 19:58
Ciekawy projekt ekologiczny z udziałem wójta Kownackiego jest przedstawiony w Aktualnościach na portalu Stanowice-Marcinkowice.
looo
looo 30.11.2019, 11:28
Totalna bzdura... 50 l temu o gazowym ogrzewaniu malo kto slyszal i wszyscy palili w piecach weglem itp. Obecnie wiekszosc domkow ma gazowe ogrzewanie. Takze urzedy, banki, sklepy ... prawie wszyscy korzystaja z ogrzewania miejskiego lub gazowego. SMOG W OLAWIE GENEROWANY JEST PRZEZ SETKI TYSIECY AUT SNUJĄCYCH SIĘ PRZEZ MIASTO W KORKU!!!! Wladze miasta nie widzą rzeczywistego powodu trucia mieszkancow, czy udaja????
bob
bob 30.11.2019, 23:55
Czemu problem smogu dostrzegany jest szczególnie zimą? A tobie płacą za pisanie tych bzdur , jesteś pracownikiem składu opału czy którejś kotłowni na węgiel?
anonim
anonim 30.11.2019, 16:16
Ale tu chodzi jedynie o sprzedawanie niemieckiej technologii źródeł odnawialnych. Wszyscy orientują się, że gros smogu pochodzi od aut, ale Niemcy są jeszcze daleko w tyle za japońskimi hybrydami i amerykańskimi elektrykami, za to polski rynek jest ogromny i Niemcy próbują na wszelkie sposoby sprzedać swoje źródła odnawialne. Ekolodzy, którzy protestują tam, gdzie im się to opłaca. W Puszczy Noteckiej nie protestują. Jednak tam gdzie niemieckie koncerny płacą, to ekolodzy nawet wieszają na kominach ekologiczne hasła itd. Niemcy chcieliby zalać nasz rynek solarami i wiatrakami. Najpierw muszą tylko zdyskredytować palenie węglem. Przy okazji kilka kopalń upadnie i Niemcy będą mogli taniej kupić. Ekolodzy, część dziennikarzy czy lobbing w sejmie już wywiera presję, że wszystkie choroby od palenia węglem biorą się. Oczywiście nie robią tego za darmo.
luk
luk 01.12.2019, 11:40
"Ale tu chodzi jedynie o sprzedawanie niemieckiej technologii źródeł odnawialnych" - jakie to proste, ty "mądry" jesteś?
Anonim
Anonim 29.11.2019, 22:51
1000 kopciuchów to dużo czy mało? Kiedyś było ich ponad 10000 tysięcy i smogu nie było, dlaczego? Kiedyś na trzy ulice był jeden samochód a teraz są trzy na rodzinę, sami sobie odpowiedzcie dlaczego jest smog
do kopciucha
do kopciucha 30.11.2019, 10:51
Chcesz powiedzieć, że problem smogu to wina samochodów? To dlaczego problem pojawia się z początkiem okresu grzewczego ? Kopciuchu.
???
??? 29.11.2019, 22:03
Na Sobieskiego jest najmniej bo wiatr wieje z zachodu do centrum.
29.11.2019, 21:27
Panie Marku jak zawsze w punkt
Wiktor
Wiktor 01.12.2019, 10:28
w jaki punkt?
basen czynny jest 11 miesięcy, a nie 2
poza tym co ma basen do smogu?
piece to piece a basen to basen,
Franek
Franek 29.11.2019, 17:12
Bzdury i strachy na lachy
jesteś
jesteś 30.11.2019, 10:52
głupi czy udajesz?

Pozostałe