Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 16:53
Reklama BMM
Reklama
News will be here

W czyim interesie działa ZWiK?

W poprzednim wydaniu Gazety zamieszczono artykuł przedstawiający oławską spółkę w negatywnym świetle, zarzucając jej nadużywanie pozycji dominującej, narzucanie nieuczciwych cen oraz naruszanie interesu publicznego. Z czego wynikają takie wnioski?

Gazeta wzięła na swój warsztat, wydaną w grudniu ubiegłego roku, decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z treści 21 stronicowego dokumentu wyjęto kilka „najsmaczniejszych” zdań, tworząc czarny wizerunek spółki. Choć niektórym trudno jest w to uwierzyć to ZWiK od lat, stara się dbać o dobro mieszkańców Oławy. Jak zatem mają się do tego zarzuty UOKiK, które w tak chwytliwy sposób zinterpretowane zostały przez Gazetę?

Kiedy cena przestaje być nieuczciwa?

ZWiK jako jedyne przedsiębiorstwo w Oławie dostarcza wodę jej mieszkańcom. Z tego tytułu jest tak zwanym naturalnym monopolistą sieciowym. Powyższego nie należy odczytywać w sposób negatywny dla spółki. Po prostu taki jest charakter rynku, na którym działa i żadna decyzja UOKiK tego nie zmieni. Istotniejsze jest tutaj to, jak wykorzystuje swoją pozycję. Według Gazety nadużywa ją, bezpodstawnie pobierając opłaty i narzucając nieuczciwe ceny. Przyjrzyjmy się więc jak rozumie te pojęcia ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów:

Nadużywanie pozycji dominującej polega w szczególności na: bezpośrednim lub pośrednim narzucaniu nieuczciwych cen, w tym cen nadmiernie wygórowanych albo rażąco niskich, odległych terminów płatności lub innych warunków zakupu albo sprzedaży.

Uważny czytelnik wspomnianej decyzji UOKiK, na żadnej z 21 jej stron nie znajdzie zarzutu, że ceny usług ZWiK są wygórowane. Mało tego, nie znajdzie także ani jednego słowa na temat tego, że są one rażąco niskie. O co więc chodzi skoro UOKiK także nie ma zastrzeżeń do terminu płatności i warunków zakupu czy sprzedaży? Zakwestionowano nie sam fakt pobierania opłat za przyłączenie do sieci wodociągowo – kanalizacyjnej lecz to, że wysokość tych opłat nie została zatwierdzona uchwałą Rady Miejskiej zgodnie z wymaganiami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Na tym właśnie polegała owa „nieuczciwość”. Spółka wystąpiła więc z stosownym wnioskiem taryfowym o zatwierdzenie cen wody i ścieków na przyszły rok. Wniosek ten obecnie zawierał już propozycję opłat za przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej a ich wysokość została uchwałą Rady Miejskiej przyjęta. To co ważne, zarówno poprzednio, jak i obecnie, po zatwierdzeniu, opłaty te nie miały i nie mają wpływu na cenę wody i ścieków.

Nasuwa się teraz pytanie: jaki to będzie miało skutek dla odbiorców? A no taki, że zamiast pobierania tych opłat poza taryfą, teraz będzie pobierana opłata znajdująca się w taryfie, w wysokości zatwierdzanej przez radnych. W ten oto sposób problem nieuczciwych cen ZWiK znika i teraz ceny są już uczciwe. Czy to chciała przekazać Gazeta swoim czytelnikom?

Nierozstrzygnięty spór – co to jest przyłącze?

Najwięcej kontrowersji wśród przedsiębiorstw stowarzyszonych w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie, której ZWiK jest członkiem, budzi sprawa interpretacji przez UOKiK definicji przyłącza i stawianych spółkom zarzutów. UOKiK uznał, że ZWiK, podobnie zresztą jak i inne siostrzane spółki, nakłada na odbiorców bezpodstawny obowiązek ponoszenia kosztów wykonania fragmentu przyłącza wodociągowego od granicy nieruchomości do miejsca włączenia do sieci. Na ten temat trwa gorąca dyskusja od wielu lat. Dla jej zrozumienia należy przytoczyć sedno problemu, a więc zdefiniować to, co jest przyłączem.

W myśl art. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę przyłączem wodociągowym jest: „odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym”.

Dla spółek wodociągowych jest zatem sprawą jasną, że przyłącze to cały odcinek od sieci do instalacji wewnętrznej odbiorcy i że koszty jego budowy ponosić powinna osoba przyłączająca się. Potwierdzeniem tego twierdzenia jest art. 15 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, który mówi, że:

Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.”

Niestety wbrew powyższemu, odmiennego zdania jest UOKiK budujący swoje stanowisko na nieuprawnionym przywołaniu z punktu widzenia przytoczonej powyżej definicji, granicy nieruchomości. Definicja ustawowa nie wspomina nic o niej i nie daje podstaw do rozdziału przyłącza na część, za którą odpowiadałoby przedsiębiorstwo oraz na część będącą w odpowiedzialności klienta. UOKiK uważa, że koszty budowy odcinka przyłącza wodociągowego od sieci do granicy nieruchomości powinno ponosić przedsiębiorstwo, a nie klient. Kto ma więc rację? Czy ZWiK powinien pokornie uznać zarzuty UOKiK i zaprzestać „wyzyskiwać” kontrahentów jak przedstawiono w Gazecie?

Kto tak naprawdę zapłaci?

Wypadałoby w tym miejscu po prostu zapytać, tak oburzonych mieszkańców o to, czy chcieliby z własnej kieszeni finansować budowę przyłączy nowych odbiorców, w tym na przykład stawianego przez dewelopera osiedla domów szeregowych liczącego kilka, a może kilkanaście przyłączy? Zapewne nikt się nie zgłosi, a nawet uzna pytanie za pozbawione sensu. Każdy przecież odpowie, że nie. Otóż rzeczywistość jest zupełnie inna i jak się zaraz okaże bardzo zaskakująca.

Narażeni na populistyczne hasła, mało zorientowani miłośnicy sensacji jednym głosem wykrzyczą, że to ZWiK ma płacić za budowę przyłączy! Niestety nie wiedzą oni o tym, że w ZWiK nie ma prywatnych pieniędzy, ani prywatnych przychodów ”wziętych znikąd”. Każdy poniesiony przez spółkę koszt związany z budową, odbiorem czy przejęciem sieci bądź przyłącza (jego części między granicą nieruchomości a siecią miejską), musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w taryfach. To skutkuje tym, iż koszty takich przyłączy budowanych przez nowych odbiorców musiałyby zostać pokryte wyższymi stawkami cen za dostarczaną wodę.

Co to znaczy dla przysłowiowego Kowalskiego? Mianowicie to, że bezwzględnie każdy, bez wyjątku, z już korzystających z wody odbiorców, płaciłby wyższe rachunki i w ten sposób pokrywałby koszt przyłączenia nowego klienta. Wszyscy więc składaliby się na finansowanie kolejnych przyłączy. Im więcej będzie takich klientów tym ceny będą wyższe. W czyim więc, tak naprawdę interesie, jest takie rozumienie ochrony konsumenta i klienta? ZWiK sprzeciwił się temu i odwołał się od decyzji UOKiK. Czy dobrze zrobił?

***

ZWiK stara się prowadzić stabilną politykę cenową. Po kilku latach wielkich inwestycji, przynosi ona wymierne efekty, w postaci ukształtowania się w ciągu trzech kolejnych lat cen wody i ścieków na tym samym poziomie. Co się stanie, gdy ZWiK przegra sprawę i zostanie zmuszony do ponoszenia kosztów przyłączy? Wnioski nasuwają się same. Czy ma zatem złożyć broń?

UOKiK opierając się na wyrokach sądu, w swojej decyzji podkreśla, że „postępowanie antymonopolowe ma za swój przedmiot ochronę interesu publicznoprawnego” oraz, że „ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy zagrożony lub naruszony jest interes publiczny”. Wskazuje również, że „cel ustawy wyklucza możliwość podejmowania przez organ antymonopolowy działań w celu ochrony wyłącznie interesów indywidualnych”.

Jak to się ma, w takim razie, do wniosków i sugestii przedstawionych w Gazecie? Niestety żadne z powyższych fundamentalnych założeń UOKiK nie znajduje potwierdzenia w zarzutach kierowanych wobec ZWiK. Czyż narzucanie przez UOKiK ponoszenia części kosztów budowy przyłącza na wszystkich mieszkańców jest działaniem chroniącym interes publiczny, czy wręcz przeciwnie chroniącym interes jednostek? I kto tu ma rację?

Do poznania wszystkich wskazanych przez UOKiK zarzutów oraz działań podjętych przez spółkę zapraszamy na stronę Internetową www.zwik.olawa.pl gdzie wyjaśniony został ich wpływ na odbiorców.

(ogłoszenia płatne)


W czyim interesie działa ZWiK?

W czyim interesie działa ZWiK?

W czyim interesie działa ZWiK?

W czyim interesie działa ZWiK?

W czyim interesie działa ZWiK?

W czyim interesie działa ZWiK?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Do Mat 19.02.2016 20:32
Nie ma żadnej zmiany definicji przyłącza. To oławski zwik upiera się przy nieistniejącej linii orzecznictwa, korzystnej dla zwik. A myślisz, że skąd dywidendy?

smakosz wody 19.02.2016 18:52
Jest szansa że już nie długo będziemy kupować wodę z Jangcy Ciang , tylko wybudujemy przyłącza.

Andrzej 19.02.2016 18:38
U nas właśnie wszystko jest na bakier z naszą własnością, Panie Mat (w umysłach ludzi i niektórych przepisach prawa.) A powinno być tak, że jeżeli coś jest na mojej posesji jest to moje, jeżeli za, należy do państwa, gminy itd. Widzi Pan w zimie chodnik przy posesji należy do właściciela posesji musi go odśnieżyć, ale jak by chciał napić się piwa to już jest to miejsce publiczne i płaci mandat. Sadzę sobie drzewo oczywiście na swoim terenie, dbam o niego przez 20 lat: podlewam, przycinam, pryskam środkami na szkodniki itd. poświęcam swój czas i pieniądze i co ,,, nie mogę go wyciąć bo np. nie pasuje mi do wystroju ogrodu, tylko muszę mieć zgodę Pana urzędnika. To pytam się Panie Mat to czyje jest drzewo na mojej posesji.Tak samo jest z urządzeniami biegnącymi poza moją posesją, należą do gminy. Jeżeli finansował Pan urządzenia a nie przyłącza to jest Pan właścicielem tych urządzeń i Gmina powinna panu za nie zapłacić. Walka jak na razie z wiatrakami, ale może w końcu coś się zmieni, jak zmieni się myślenie ludzi takich jak Pan. Pozdrawiam Ps. Niby komuna skończyła się w 89 roku, ale czy na pewno...

Zen 19.02.2016 17:05
Ciekawy jest wątek wyjazdu pracowników ZWIK do Chin. Podobno burmistrz wraz piękną małżonką też z nimi jedzie. Powodzi się....

Mat 19.02.2016 00:59
Panie Andrzeju, gdy ja się budowałem przed 2001, to ,,coś" do granicy posesji było przyłączem i za to płaciłem ja. Po 2001 to ,,coś" o czym wszyscy dyskutują już jest podobno siecią i musi to wybudować ZWiK. I jak Pan myślisz, kto poniesie koszty wybudowania tego fragmentu sieci. My wszyscy w cenie wody, w tym i ja. Dlaczego ci co się wybudowali przed 2001 i połowa mieszkańców Oławy zamieszkujących w blokach spółdzielczych ma płacić za fragment sieci czy też przyłącza Kowalskiego, który buduje sobie teraz domek jednorodzinny. W cywilizowanych krajach nie zmienia się przede wszystkim reguł gry. Jeżeli coś przez 40 lat było definiowane jako przyłącze to po co to było zmieniać. Komu to przeszkadzało. Chyba tylko urzędnikom w ministerstwie. Tym bardziej, że taka zmiana i tak kogoś skrzywdzi, albo mnie albo Kowalskiego.

19.02.2016 10:14
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Posadka się chwieje w ZWiKu, że takie dyrdymały wypisujesz? Nie może ZWiK tego wciągnąć w koszty wody, bo to działalność taryfowa.

Gość 2 19.02.2016 14:53
Kolego Mat wyobraź sobie ,że jesteś handlowcem , sprzedajesz na stoisku , straganie , warzywa i owoce . Zapewne zdajesz sobie sprawę ,że nie sprzedasz całego towaru , natka , koperek zwiędnie , pomidory skapcanieją , jabłka zaczynają więdnąć i psuć się .Za cały ten towar już zapłaciłeś ,,chłopu ,, Swoją cenę tak skalkulowałeś ,żeby nie ponieść straty , ale tak ją policzyłeś z założeniem ,że możesz mieć straty .PYTANIE ====== KTO CI ZAPŁACI ZA TOWAR KTÓRY ZEPSUŁ SIĘ I MUSIAŁEŚ GO WYRZUCIĆ ?????? NIE MUSISZ SIĘ TRUDZIĆ , PODPOWIEM CI ===== ZAPŁACI KLIENT i tak jest wszędzie , nie bądż naiwniak

Andrzej 18.02.2016 14:31
W normalnych cywilizacyjnych krajach, najpierw na osiedlu buduje się infrastrukturę : sieć urządzeń wodno-kanalizacyjnych, sieć prądową, gazową, drogi - a później sprzedaje się działki i każdy obywatel(inwestor) podłącza się do już istniejącej linii należącej do ZWIGU, energetyki czy drogi. Podłącza się czuli buduje przyłącze. NO MOŻE TERAZ LUDZISKA ZROZUMIEJĄ...

Andrzej 18.02.2016 14:25
Panie "Mat" czytaj ze zrozumieniem, za przyłącza płaci inwestor czyli ja , Pan i Kowalski. Za urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne według ustawy płaci ZWIG (bo należą i będą należeć do niego). Ustawa wyszła w czerwcu 2001 roku. Czyli trochę dawno... Po prostu uregulowała trochę spornych kwestii, z tego co widzę to raczej nie dla wszystkich.

Marek 18.02.2016 12:57
Dwóch ludzi i koparka i przyłącze w jeden dzień zrobione, jakie to koszty? Rzeczywiste koszty są naprawdę śmieszne. Jak ktoś przepłacił wcześniej to niech się stara o zwrot kosztów.

obiektywny 18.02.2016 11:51
Obecny burmistrz poprzedni radny, nigdy na sesjach rady nie miał wątpliwości co do podwyżek cen wody, regularnie głosował za wszelkimi podwyżkami zgodnie linią polityczną poprzednika.

18.02.2016 08:49
We Wrocławiu zarabia się znacznie więcej niż w Oławie, a w Oławie za wodę i ścieki (jeszcze przez 2 tygodnie) będziemy płacić więcej niż we Wrocławiu, a od marca cenę podobną, Dlaczego burmistrz i jego doradca (poprzedni burmistrz) dopuścili do takiej sytuacji. Przecież obecny burmistrz był wcześniej radnym i ciekawe czy głosował przeciw podwyżkom, bo ja się założę, że głosował za.

Mat 17.02.2016 22:35
Do Andrzeja Budowałem się wg starych zasad, przed wprowadzeniem dyskusyjnej definicji przyłączy. Za wszystko buliłem z własnej kasy. Dlaczego teraz, wg nowych zasad, mam płacić za jakieś odcinki przyłączy ludzi co się teraz budują. Gdzie tu jest sprawiedliwość. To samo z ludźmi co mieszkają w blokach spółdzielczych. Co ich obchodzi przyłącze Pana X budowane na osiedlu domków jednorodzinnych. Dlaczego ja mogłem płacić, a teraz Pan X nie musi płacić. Czy to będzie ZWiK, KLIK czy PSIK, to i tak za to muszą przecież zapłacić ludzie. Albo Pan X albo my wszyscy w cenie wody. I tak jest nie tylko w Oławie ale w całej Polsce. Czy ktoś zmieniając prawo nie okradł mnie, ponieważ ja budowałem się wg starych zasad? Zatem Andrzeju, kogo ma okraść i oszukać ZWiK? Mnie czy Pana X, który się dopiero teraz buduje? A kogoś musi.

18.02.2016 10:20
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Należy rozdzielić działalność taryfową ZWiKu i działalność nietaryfową. To są dwie różne kwestie i nie można ich mieszać. Szkoda, że ludzie powiązani ze ZWiKiem nie są tak aktywni w zmniejszeniu kosztów dostarczenia wody jak są na tym forum.

Marek 17.02.2016 22:18
Jak Burmistrz mógł dopuścić do tak wysokich stawek za wodę i kanał!!!!!! Przepłacamy za wszystko a ZWIK śmieje nam się w twarz. Porównujecie się do Wrocławia, a gdzie pytam nasze oławskie zarobki!!!!

smakosz wody 17.02.2016 21:43
Ten rebus u góry sugeruje że jak oddadzą pieniądze za przyłącza to spółka podniesie cenę wody? W ostatnich latach,podobno rada-burmistrz przekazała ok.2 mln zl. do kapitalizacji spółki , nie dawno firma zafundowała pracownikom wyjazd szkoleniowo integracyjny do Turcji, co odbiło się czkawką , a w tym roku podobno szykuje się wyjazd do Chin, bardzo biedna firma?

Do Andrzeja 16.02.2016 19:52
Wiele wodociągów w Polsce ma podobne zarzuty, Rzeczpospolita pisała o tym i zawsze stanowisko uokik jest takie jak tutaj, że to nadużywanie pozycji monopolisty. Racja Andrzej, dyskusja o cenach to odwracanie uwagi

Andrzej 16.02.2016 18:56
Nie wiem kto pisał artykuł, ale pisze bzdury, podaje formułkę co jest przyłączem wodnym(kwestia sporna O.K.) patrz wyrok Sądu Najwyższego (do granicy posesji) na korzyść inwestora. Dlaczego nic nie pisze o formule przyłącza kanalizacyjnego, która jest jasno określona w ustawie(do granicy lub studzienki na posesji).I tutaj ZWIK oszukuje i okrada ludzi. Podaje informacje o cenach wody aby ogłupić ludzi i zmienić temat... To znaczy według ZWIK-u, że można okraść Kowalskiego w biały dzień aby Nowak i inni miej płacili za wodę (wegług oczywiście ZWiK-u, ot filozofia KALEGO.

mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6 appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 improvedigital.com, 1944, RESELLER rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807 Xapads.com, 145030, RESELLER google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807 pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb smartadserver.com, 4144, RESELLER nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3 appnexus.com, 13099, RESELLER pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807 onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807 adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32 appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1 [Kopiuj]
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Od stodoły się odpierdziel To zabytek . Swego czasu gospodarz przed nią trzymał w silosach kiszonkę . Nie wiesz nawet jaki był wtedy smród i nikomu to nie przeszkadzałoData dodania komentarza: 26.04.2024, 14:33Źródło komentarza: LIST: A to są moje oławskie MINUSYAutor komentarza: ojojTreść komentarza: To są zabudowania dawnego folwarku. Zabytek pod opieką konserwatora zabytków. Jak wygląda ta opieka to widać, a same zabudowania są w rekach prywatnych. Pytanie jest inne czy gazeta ma publikować każdą bzdurę o której ktoś napisze?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:26Źródło komentarza: LIST: A to są moje oławskie MINUSYAutor komentarza: AndrzejekTreść komentarza: Dzień dobry naiwniacy. Obwodnica mogła powstać jedynie 40 lat temu, teraz na terenie Oławy i okolicznych miejscowości jest za dużo zabudowań, nie ma po prostu którędy ją poprowadzić. Nie dawajcie się naciągać na obietnice ludzi, którzy nie rozumieją podstawowych zasad budowy dróg. Oława leży na terenach podmokłych z 2 rzekami i lasami na północ od miasta. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:02Źródło komentarza: Co z planowaną obwodnicą Oławy?Autor komentarza: nieotumanionyTreść komentarza: Chcemy obwodnicy i inwestycji.Najbardziej optymalny wydaje się wariant 1 ale czego można spodziewać się w samorządach po ludziach którzy blokują rozwój Polski(CPK, atom, port kontenerowy, uzrbrojenie , Izera...). Obiecywali ciężką pracę więc do roboty.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:51Źródło komentarza: Co z planowaną obwodnicą Oławy?Autor komentarza: inżynier budów wszelakichTreść komentarza: 1. Stodoła jest zabytkiem i jest cenna architektonicznie, dlatego nie zostanie wyburzona. Remont jej jest bardzo kosztowny więc ciężko pozyskać na to środki. 2. Dlaczego ta nawierzchnia jest nazwana prowizorką? Zastosowano tam takie rozwiązania konstrukcyjne, które z powodzeniem się sprawdzają na całym świecie. Z betonu są wykonywane nawet autostrady czy pasy startowe na lotniskach.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:19Źródło komentarza: LIST: A to są moje oławskie MINUSYAutor komentarza: Wasz DonioTreść komentarza: Teraz to obwodnica może być za 100 lat lub zlikwidowana, paliwo po 10zł a ceny gazu i artykułów z kosmosu....Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:58Źródło komentarza: Co z planowaną obwodnicą Oławy?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama