Jesień, to doskonały czas, by z jeszcze większą troską podejść do codziennej pielęgnacji. Odnowa po lecie i przygotowanie skóry do zimy, ma bardzo duże znaczenie dla jej kondycji. To idealny moment, by zastosować mocniejsze składniki aktywne – między innym pochodną witaminy A, która intensywnie odbudowuje, regeneruje i działa przeciwstarzeniowo. Dowiedz się więcej o retinoidach na twarz, ich właściwościach i działaniu.
Retinol: co to jest i jak działa?
Retinol jest jednym z najchętniej wykorzystywanych składników w preparatach kosmetycznych. Ten organiczny związek chemiczny wywodzi się z grupy retinoidów, jest aktywną formą witaminy A, i znalazł zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale również w medycynie.
Retinol, retinal, retinoidy... Jak odnaleźć się w gąszczu podobnie brzmiących nazw? Retinoidy jest zbiorczą nazwą dla wszystkich pochodnych witaminy A, które reprezentują właśnie między innymi retinol oraz retinal (retynaldehyd). Pierwszemu przypisywane są przede wszystkim właściwości przeciwstarzeniowe, a drugiemu antybakteryjne.
Co wyróżnia pochodną witaminy A? Przede wszystkim fakt, że w odróżnieniu od innych popularnych składników pielęgnacyjnych, działa głębiej – na DNA komórek skóry, co jest zresztą znamienne dla wszystkim retinoidów.
Substancje pokochają zwłaszcza cery dojrzałej, tłuste, trądzikowe, ale też z nierównomiernym kolorytem i tendencją do przebarwień. Ze względu na jego właściwości fotouczulające, uważać na nią powinny osoby ze skórą wrażliwą i delikatną.
Retinol na twarz, czyli właściwości i efekty pielęgnacyjne
Retinol w przypadku skóry twarzy ma szczególne znaczenie dla kobiet, którym szczególnie zależy na opóźnieniu bądź zahamowaniu procesów starzenia się skóry. Substancja ta ma wiele zalet, z czego jej działanie odmładzające i przeciwzmarszczkowe wysuwa się na pierwszy plan.
Kosmetyki z retinolem wykazują właściwości:
-
ujędrniające i napinające,
-
wygładzające i liftingujące,
-
odmładzające, przeciwstarzeniowe,
-
przeciwzmarszczkowe i spłycające drobne linie,
-
wyrównujące koloryt skóry,
-
regulujące cykl odnowy naskórka,
-
przeciwtrądzikowe,
-
regulujące produkcję sebum.
Choć pochodnej witaminy A przypisuje się głównie właściwości odmładzające, spektrum jej działania jest o wiele szersze – w efekcie gołym okiem widoczna jest poprawa jakości cery. Znikają uszkoszenia naskórka, przebarwienia, drobne zmarszczki i linie są zlikwidowane, a pory zwężone. Witamina młodości fenomenalnie uelastycznia i wygładza skórę.

Jak stosować retinol?
Retinol nie zadziała od razu – przyniesie wymierne korzyści w dłuższej perspektywie czasowej, dlatego przygodę z tym składnikiem, należy rozpocząć od niższych stężeń, i – jeśli nasza skóra zareaguje odpowiednio – regularnie je zwiększać.
Najlepszą porą roku na wprowadzenie retinolu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej jest jesień oraz zima. Tę przeciwstarzeniową substancję należy również wprowadzać stopniowo – mając na uwadze, że tylko jej poprawne stosowanie przyniesie oczekiwane efekty – jeżeli będzie używana niewłaściwie, możemy znacznie pogorszyć kondycję naszej cery.
Co ważne, retinol najlepiej stosować na noc i nigdy nie należy nakładać go na mokrą skórę. W trakcie kuracji warto aplikować na skórę produkty w wysokim filtrem – chociażby SPF50. Kosmetyki z retinoidami polecane są kobietom po 30. roku życia – zwłaszcza, gdy chcemy skorzystać z ich przeciwstarzeniowych właściwości.
Retinol świetnie radzi sobie również z trądzikiem, dlatego jeśli chcemy zniwelować ten problem skórny, wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Nie powinny go stosować natomiast kobiety w ciąży – te mogą sięgnąć po bakuchiol, który wykazuje podobne działanie, jednak nie działa na skórę drażniąco.
Wdrażając do swojej pielęgnacji retinol, musimy być bardzo ostrożni i obserwować naszą skórę. Substancja ta, zwłaszcza w początkowej fazie, może wywoływać podrażnienia, które ze względu na zbyt duże dawki retinolu lub częstotliwość, mogą się zaostrzyć. Zachowując umiar i zdrowy rozsądek, z pewnością skorzystamy z jego dobroczynnych właściwości, dlatego najważniejsza kwestią jest indywidualny schemat pielęgnacyjny, który uwzględniać będzie odpowiednie stężenie, formę oraz częstotliwość zabiegów.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze