Powiat Wędkarze apelują
Pismo skierowano do Rady Miejskiej w Oławie, Rady Powiatu, burmistrza i starosty. Podpisali się przedstawiciele sześciu kół zrzeszonych w Polskim Związku Wędkarskim. Chcą uratowania łowiska “Piaski”, podkreślając jego walory ekologiczne i rekreacyjne. Piszą, że dla wędkarzy istotne jest utrzymanie rybostanu i uchronienie ryb przed wyginięciem, spowodowanym przyduchą i zatruciem gazami, powstającymi w procesach gnilnych. Problem ten można rozwiązać przez pogłębienie zbiornika, częściowe wygrabienie zbyt bujnej roślinności z dna akwenu oraz udrożnienie rowów łączących go z kanałem Młynówki. - Ten zakres robót nie powinien być bardzo drogi - mówi Stanisław Karpiński z Koła Miejskiego nr 16 w Oławie. - Nasze obawy budzi przyszła zima, która może spowodować dalsze wyginiecie ryb.
Jesteśmy wyborcami
W piśmie do samorządów wędkarze podkreślają, że jest ich ponad półtora tysiąca. Razem z rodzinami to prawie dwa razy tyle wyborców. Ostatnia zima spowodowała tragiczne w skutkach zjawisko śnięcia ogromnej ilości cennych ryb, jednocześnie zagrożenie epidemiologiczne. Wędkarze usunęli i przekazali do utylizacji ponad 1,5 tony padłych ryb. Ich zdaniem, zjawisko, które spowodowało tę katastrofę ekologiczną, wynikło z kilku przyczyn. Przez lata akwen “spłycił” się i zamulił. Istniejące kiedyś rowy, umożliwiające wymianę wody z rzeki, zarosły i zostały zasypane. Resztę zrobiła sroga zima.
Nie mamy pieniędzy
Ponieważ koła wędkarskie nie mają możliwości sfinansowania robót konserwacyjnych, pogłębienia i odtworzenia rowów nawadniających, proszą samorządy o zaplanowanie w przyszłorocznych budżetach odpowiednich kwot na uratowanie “Piasków” dla wędkarzy oraz innych mieszkańców Oławy i powiatu.
“Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami, przy naszej społecznej pomocy, spowodujemy zahamowanie zniszczenia tego miejsca, tak potrzebnego dla odpoczynku i rekreacji” - czytamy w końcówce pisma.
(MON)
Fot. Marcin Sucharski
Napisz komentarz
Komentarze