- O kontrolę autobusu może poprosić każdy - mówi Witold Walkowiak, kierownik ORD z oławskiej policji. - Trzeba to zgłosić pisemnie z trzydniowym wyprzedzeniem w formie pisemnej w oławskiej KPP, ul. Kopernika 1. W okresie przedwakacyjnym i podczas wakacji takich zgłoszeń mamy bardzo dużo.
W powiecie jest jeden punkt kontroli autobusów. Przy drodze krajowej nr 94 (ulica Opolska) znajduje się zatoczka postojowa. - W okresie letnim mamy 3-4 prośby dziennie, takie kontrole dotyczą całego powiatu - tłumaczy kierownik oławskiej drogówki. - Musieliśmy skoncentrować się w jednym kontrolnym punkcie.
Zasady kontroli autobusów:
* pisemne zgłoszenie o planowanej wycieczce (miejsce, data, godzina przyjazdu pod szkołę i planowany dojazd do ulicy Opolskiej)
* przyjazd autobusu z dziećmi do punktu kontrolnego i telefoniczne potwierdzenie pod numer 112 (z telefonu komórkowego) lub 997 (ze stacjonarnego)
Niedostosowanie się do tych zasad może skutkować brakiem kontroli. Policjanci nie wydają zaświadczeń o stanie technicznym pojazdu. Każdy autobus co pół roku powinien być poddawany szczegółowemu sprawdzeniu w okręgowych stacjach kontroli.
Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby kierowca miał odpowiednie przeszkolenie, zaświadczenie o stanie zdrowia i określonych uprawnieniach. Powinien mieć też dokumenty niezbędne do wykonywania zarobkowego przewozu osób.
Tekst i fot.: Agnieszka Herba
Napisz komentarz
Komentarze