Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 05:57
Reklama Hipol
Reklama

Zosia i Leszek Mazurowie pozdrawiają z Polanicy

LIST: - Polanica Zdrój leży niecałe 100 km od Oławy. Według wielu jest to najpiękniejsze uzdrowisko w Polsce. Mieliśmy z Zosią przyjemność spędzić w Polanicy 3 tygodnie w pięknym wiosennym-letnim czasie. Gdy przyjechaliśmy, było bardzo mało liści na drzewach, a kwiaty miały tylko pąki - gdy wyjeżdżaliśmy, było wszędzie zielono i mnóstwo kwitnących kwiatów
Zosia i Leszek Mazurowie pozdrawiają z Polanicy
Zosia i Lesław Mazurowie
Podziel się
Oceń

Jak podaje Wikipedia, miasto uzdrowiskowe liczy około 6 tys. mieszkańców, położone jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Do Polanicy dochodzi południowo-wschodni kraniec Gór Stołowych. Pierwszy zapis o miejscowości pochodzi z 1347 roku. W 1875 było w Polanicy tylko 131 kuracjuszy, a w 1890 było ich już 726! 

W 1890 roku doprowadzono tu linię kolejową. W czasie I i II wojny światowej domy sanatoryjne zamieniano na szpitale. Miasto przetrwało wojnę niezniszczone, więc pierwsi kuracjusze przyjechali już w 1946 roku. Dziś przyjeżdża do Polanicy, do sanatoriów i do domów wypoczynkowych, kilkaset tysięcy rocznie gości. 

Przez miasto płynie rzeka Bystrzyca Dusznicka, która w 1998 roku w czasie powodzi mocno zniszczyła miasto, ale dziś nie ma śladu po tamtych zniszczeniach. Część zdrojowa Polanicy mieści się w przepięknym parku - drzewa mają przeszło sto lat, są wielu różnych gatunków, niektóre bardzo rzadkich. Jak napisaliśmy na wstępie, jest mnóstwo kolorowych kwiatów, które kwitną po kolei. Roślinność często przypomina ogród botaniczny. 

W parkach na skwerach jest mnóstwo nie tylko ławek, ale i figur ozdobnych - najbardziej oblegana jest kula granitowa, która się kręci na poduszce z wodą w pobliżu Uzdrowiska Wielka Pieniawa. Oprócz Parku Zdrojowego w Polanicy jest Park Szachowy, a symbolem Polanicy jest niedźwiedź. Figurek niedźwiedzia jest w Polanicy dużo.

Przy Parku Zdrojowym jest Teatr im. M. Ćwiklińskiej, w którym odbywają się cykliczne imprezy, także koncerty zespołów muzycznych. Dużą atrakcją jest fontanna w Parku Zdrojowym, która tryska wodą cały dzień, a w dni świąteczne i niedziele o 22.00 daje koncerty z cyklu "woda, światło i muzyka". 

My - Leszek i Zosia - w Polanicy jesteśmy kilka razy w roku i tak się składa, że to dobre miejsce do odpoczynku. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Jest piękny letni tor saneczkowy, są skałki do wspinania się, są duże szachy w parku szachowym itp. Polanica jest w górach, więc ma zupełnie inny klimat. Jest wiele oznaczonych szlaków turystycznych, są trasy rowerowe o różnej skali trudności, a przede wszystkim piękne widoki. Część zobaczcie na naszych zdjęciach. 

Pozdrawiamy z Polanicy - Zosia i Leszek

Więcej zdjęć w galerii niżej...
 


Napisz komentarz

Komentarze

Kostyr 20.05.2025 18:39
Polaniczanie mają dość już turystów. Po dziurki w nosie. Przekleństwo Polanicy.

Nata 18.05.2025 23:47
Prawdziwe sanatorium miłości...

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KpinaTreść komentarza: zbiórka darów, zbiórka na grzejniki, a Frischmann lekką ręką wywala 120 tys. na ławkęData dodania komentarza: 4.12.2025, 19:06Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: Oława OKTreść komentarza: Marek co się z tobą na wyrabiało ???Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:25Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: RafałTreść komentarza: Jak kler odejdzie od polityki to może wrócę do kościoła i zaczne się spowiadać w konfesionaleData dodania komentarza: 4.12.2025, 15:52Źródło komentarza: Wyspowiadaj się na dworcu kolejowymAutor komentarza: NataTreść komentarza: Robicie z Powiatu niepotrzebny Babilon i nie pozwalacie obywatelom, tj. Mieszkańcom dołożyć cegiełki na pomoc chorym i ubogim. Mam tego dość!!!!!!!!Data dodania komentarza: 4.12.2025, 15:16Źródło komentarza: Rusza akcja "Podziel się z potrzebującymi"Autor komentarza: WalerianTreść komentarza: Do czego może być przydatny ten dokument? To sztuka dla sztuki. Czy mamy zrezygnować z przemysłu i wrócić do rolnictwa i upraw bo to jest najmniej szkodliwa działalność. Chociaż nie do końca, bo najlepiej to lasy posadzić. Co szary mieszkaniec ma do powiedzenia? Wszyscy widzimy że klimat się zmienia, ale przyczyny mogą być różne. Może to być proces naturalny, a może jednak działalność człowieka.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:28Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Dziwie się że nie zmieniliście jeszcze nazwy na tuDrabiński...Data dodania komentarza: 4.12.2025, 13:33Źródło komentarza: Radny powiatowy zwrócił się do burmistrza Oławy o zawieszenie tego postepowania
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama