Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 04:46
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Burmistrz mówi, że nie wie, dlaczego był taki wniosek ZWiK w sprawie "lasku"

Wciąż nie dowiedzieliśmy się, skąd wziął się pomysł, który pojawił się we wniosku ZWiK do planu ogólnego, aby na części tzw. "lasku ZWiK" w Nowym Otoku umożliwić zabudowę mieszkalną, w tym zabudowę wielorodzinną
Burmistrz mówi, że nie wie, dlaczego był taki wniosek ZWiK w sprawie "lasku"
Wciąż nie dowiedzieliśmy się, skąd wziął się pomysł, który pojawił się we wniosku ZWiK do planu ogólnego, aby na części tzw. "lasku ZWiK" w Nowym Otoku umożliwić zabudowę mieszkalną, w tym zabudowę wielorodzinną
Podziel się
Oceń

Projekt Planu Ogólnego Miasta Oława, który przedstawiono do konsultacji mieszkańcom, zamieszczony jest w BIP. Składa się z wielu dokumentów. Wśród nich jest wykaz wniosków do projektu Planu Ogólnego, a w nim z tabelka z dokładnymi informacjami o złożonych do projektu wnioskach - kiedy wpłynął, kto go złożył, jakiego obszaru dotyczy wraz z numerem działki, treść wniosku i dalej kolumna pod nazwą "propozycja rozpatrzenia wniosku przez burmistrza" i dwie możliwości - wniosek uwzględniony lub wniosek nie uwzględniony. Ostatnia kolumna to uzasadnienie. 

Czytamy tam, że  ZWiK sp. z o. o w Oławie złożył wniosek do tworzonego Planu Ogólnego 13 września 2025 roku. Wniosek ten dotyczy działki nr 1/2, am.105, obręb Nowy Otok, a  wnioskuje się o: strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę infrastrukturalną oraz strefę otwarta z granicami otwartymi zgodnymi z załącznikiem graficznym (czyli 3 strefy). Dla strefy SW (strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną) maksymalny udział powierzchni zabudowy miałby wynosić 40%, maksymalna wysokość zabudowy 12 m, a minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej to30%.

Mieszkańcy Nowego Otoku, w obawie przed wycinką drzew związaną z zasygnalizowanym we wniosku budownictwem wielorodzinnym na ostatnim terenie leśnym w okolicy, zaprotestowali, co relacjonowaliśmy.  Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Oławie przyznał, że taki wniosek złożył, ale nie wyjaśnił, skąd pomysł zabudowy mieszkaniowej w tym miejscu, zwłaszcza że - jak zaznaczono w odpowiedzi - "w spółce nie znajdują się żadne plany sprzedaży tego gruntu ani budowy osiedla".

Spytaliśmy więc o to burmistrza, reprezentującego miasto Oławę, które jest stuprocentowym właścicielem ZWiK. 

Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann powiedział nam, że tego nie wie, bo nie zna planów ZWiK i po odpowiedź odesłał właśnie tam. Przypomnijmy jednak, że zadaliśmy pisemnie ZWiK-owi pytanie o autora pomysłu wprowadzenia w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej, aby spytać go o powody, ale... takiej odpowiedzi nie uzyskaliśmy. ZWiK to pytanie przemilczał, podobnie jak propozycję spotkania w tej sprawie. Teraz pytanie i propozycję ponowiliśmy.

Burmistrz powiedział nam także, żeby nie mieszać ZWiK-u z miastem. Jego zdaniem informacje, jakoby burmistrz miał jakiś wpływ na ZWiK z tego powodu, że to jest spółka miejska, są nierzetelne. Mamy zatem wierzyć, że wniosek ZWiK nie był wcześniej uzgadniany z burmistrzem, choć to burmistrz (jako jednoosobowe zgromadzenie wspólników) powołuje radę nadzorczą spółki, która wybiera prezesa ZWiK. Spytaliśmy więc burmistrza wprost, czy wiedział, jaki ZWiK przygotowuje wniosek do planu ogólnego. Odpowiedział, wymijająco, że "on wielu rzeczy nie wie". Gdy padło pytanie, czy w tej konkretnej sprawie ktokolwiek ze ZWiK informował o takim wniosku i konsultował go z burmistrzem, jasnej odpowiedzi nie uzyskaliśmy. 

Burmistrz tłumaczy, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, przyjętym przez Radę Miejską parę lat temu, istnieje tam (czyli w tym lasku) możliwość rozbudowy infrastruktury technicznej wodociągowej oraz innych obiektów użyteczności publicznej, np. jest już koncepcja "muzeum wody" z infrastrukturą techniczną czy mini ryneczku z kawiarenką. Teoretycznie więc już teraz mogą tam powstawać obiekty użyteczności publicznej, a żeby powstały trzeba będzie jakieś drzewa wycinać, bo formalnie (czyli w planie) to nie jest las. Wciąż jednak nie ma tam zgody na budowanie mieszkań. Zapis umożliwiający to pojawia się dopiero teraz we wniosku ZWiK do planu ogólnego - tylko wciąż nie wiemy dlaczego. Dlatego pytamy. 

Do sprawy będziemy wracali. 

 


Napisz komentarz

Komentarze

CPK 11.05.2026 09:55
A za co burmistrz bierze co miesiąc pieniądze?

Pytam 11.05.2026 07:20
Czyżby za tę działkę ktoś już wziął swoją dolę, a że sprawa wydała się szybciej niż chcieli stąd takie robienie durniów z mieszkańców przez Frischmanna i spółkę?

Symetrysta 10.05.2026 19:55
Czy Pan burmistrz mógłby wreszcie zająć się swoją pracą a nie działaniami pozornymi i PR. ZWiK, który jest spółką miejską, gdzie wybiera radę nadzorczą i nie wie co się w tej spółce dzieje… czy tu jest potrzebny komentarz. W mieście gdzie dalej jest problem z oświetleniem ulicznym, gdzie podłączenie wody graniczy z cudem, gdzie wywóz wielkich gabarytów trwa tygodnie, gdzie zamykają się kolejne lokale w Rynku - a Pan burmistrz nie wie. Sobótka pokazała, że można podziękować nieudolnej władzy, czas na działania.

* 11.05.2026 10:33
Brawo i to mi się podoba. Zorganizuj referendum i głosujmy, i potem wybierzmy lepszych. Tylko czy są i będą lepsi? Ale na razie głosujmy nad odwołaniem.

Gustlik 10.05.2026 14:06
Komentarz zablokowany

Spolegliwy 10.05.2026 13:34
Przypominam tylko, że obecni radni Platformy głosowali za ówczesnym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, w któym uwzględniono zabudowę na terenie obecnego lasku w Nowym Otoku, więc skąd ten protest z jednego z radnych. Zapomniał, że to jego koleżanki i koledzy głosowali za tym projektem zniszczenia lasku. Głosowaliście kilka lat temu tylko po to by teraz być przeciw? Tak bardzo zmienia się punkt widzenia, zależnie czy jesteście w koalicji czy opozycji droga Platformo?

Mówmy o faktach 10.05.2026 17:08
Spolegliwy 10.05.2026 13:34
Przypominam tylko, że obecni radni Platformy głosowali za ówczesnym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, w któym uwzględniono zabudowę na terenie obecnego lasku w Nowym Otoku, więc skąd ten protest z jednego z radnych. Zapomniał, że to jego koleżanki i koledzy głosowali za tym projektem zniszczenia lasku. Głosowaliście kilka lat temu tylko po to by teraz być przeciw? Tak bardzo zmienia się punkt widzenia, zależnie czy jesteście w koalicji czy opozycji droga Platformo?
Infrastruktura techniczna do zaopatrywania w wodę i tak tam jest, więc w tym przypadku nic nowego nie uchwalili, również budynki gospodarcze, garaże zwiku oto związane z prowadzeniem podstawowej działalności przez zwik i tak tam były więc tu też nic nowego nie uchwalili. Ten ryneczek z kawiarnią to coś się Tomaszowi chyba przyśniło, mpzp nie przewiduje tam obecnie żadnej zabudowy usługowej, mieszkalnej ani gastronomii. Wniosek do planu ogólnego zwiku przewiduje natomiast wycięcie lasku i postawienie tam bloków mieszkalnych (co obecnie nie jest możliwe). Więc wystarczy 5 minut przed komputerem aby zweryfikować, że Frischmann znowu okłamuje mieszkańców.

Kontra 10.05.2026 20:53
Nie kłam nie kłam !! Radni PiS i BBS chyba czują że jest pieniądz do zrobienia na lasku ….

Zapłata za zaangażowanie w wyborach? 10.05.2026 11:37
Czym zatem zajmuje się cały wydział z naczelniczką panią Ferkaluk, skoro burmistrz nie wie co się dzieje w spółkach?

Ja 10.05.2026 10:45
To tylko świadczy o tym, że gospodarz z niego marny skoro nie wie co się dzieje na jego terenie i w podległych mu spółkach.

Referendum 10.05.2026 10:32
Trzeba tego szkodnika burmistrza odwołać i tyle. Te tłumaczenia to plucie mieszkańcom w twarz i robienie z mieszkańców idiotów.

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Niech_ktos.jpg Treść komentarza: A czemu czytelniczka nic nie zrobi? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:04 Źródło komentarza: MINUS dla braku reakcji Autor komentarza: nie mam nic do ukrycia Treść komentarza: To niezwykle zaskakujące, że akurat obrońcy od razu piszą o kradzieży lub nieuczciwości. Ja pytam wyłącznie czy są gdziekolwiek rozliczenia. Jest wykorzystywane mienie publiczne powinno być ogólnodostępne rozliczenie, tak jak w przypadku zbiórek. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: * Treść komentarza: Oczywiście przyznaje ci rację. W tym miesiącu zapytałaś pierwszy raz. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:09 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Gość Treść komentarza: Sugerowanie kradzieży pieniędzy czy co ? Po co ci te rozliczenia ? Wszystko jest tu uczciwe i nie ma żadnych wątpliwości że te akcje są uczciwe.I oby były jak najdłużej organizowane te akcje bo są potrzebne. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Kazik Treść komentarza: Będzie śmierdziało w Oławie Data dodania komentarza: 23.06.2026, 18:28 Źródło komentarza: UWAGA! Mogą wystąpić problemy z odbiorem odpadów komunalnych Autor komentarza: * Treść komentarza: Naprawdę masz wszystkich czytelników za głupszych od siebie? Serio? Nie kompromituj się takimi wypisami i masz rację, nie wychodź na słońce. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 17:23 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak!
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama