Właśnie w tym celu – a w szczególności, aby bliżej poznać historię tworzenia, sposób funkcjonowania, bogatą ofertę, a przede wszystkim receptę na organizacyjny sukces „Oławskich Przewozów Gminno-Powiatowych" - w dniu 16 listopada, z wizytą studyjną w oławskim starostwie gościła delegacja samorządowców z powiatu głogowskiego i polkowickiego.
Spotkanie rozpoczęli: starosta powiatu oławskiego Mirosław Kulesza oraz wicestarosta Maria Bożena Polakowska. Ze strony gospodarzy spotkania głos zabrali także: Dariusz Koprowski – Przewodniczący Zgromadzenia Związku „Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe”, Prezes Zarządu Związku Krzysztof Mazurek, Wiceprezes Związku Mariusz Opaliński, Członek Zarządu Związku Łukasz Chawawko, Wacław Wasilewski – kierownik Biura Transportu i Dróg oraz Mateusz Łazarek pracownik biura „Oławskich Przewozów Gminno-Powiatowych”.
Z wizytą studyjną do oławskiego starostwa przyjechali: Bartosz Ławrowski – Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego, Marcin Kuchnicki – Przewodniczący Komisji Samorządowej i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Głogowskiego, Iwona Rosińska – Dyrektor Departamentu Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Polkowicach oraz Krzysztof Milczarz – Naczelnik Wydziału Komunikacji.
Goście z powiatów głogowskiego i polkowickiego z zainteresowaniem obserwują rozwój organizacyjny struktur i zasięgu „Oławskich przewozów…”, ponieważ przymierzają się do utworzenia podobnego Związku u siebie. W tym celu chcieliby wzorować się na modelu komunikacji autobusowej, który został wdrożony i z powodzeniem funkcjonuje w formie związku zorganizowanego w naszym powiecie.
O zaletach takich rozwiązań zastosowanych w Związku „Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe” oraz o modelach pozyskiwania środków mówili: Dariusz Koprowski – Przewodniczący Zgromadzenia, który przedstawił prezentację dotyczącą historii powstania, rozwoju oraz tworzenia ram prawnych organizacji oraz – Wiceprezes Związku Mariusz Opaliński.
Obecnie związek tworzą: Powiat Oławski, Miasto Oława, Gmina Oława, Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice oraz Gmina Domaniów, a także Gmina Siechnice i Gmina Żórawina. Zadania Związek realizuje poprzez operatora, którym jest PKS w Oławie S.A.
Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe osiągnęły ważny cel, bo usystematyzowały i zorganizowały wspólny transport publiczny na obszarze gmin członkowskich. Związek zawarł również umowy o dopłatę w formie dofinansowania zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z Wojewodą Dolnośląskim.
Prezes Zarządu Związku Krzysztof Mazurek podkreślił podczas spotkania, że stabilność finansową zapewnia 7 samorządów, jest to więc wzorcowy przykład współpracy przynoszącej korzyść mieszkańcom. Oławski Związek na swoją statutową działalność aktywnie pozyskuje też środki zewnętrzne. I to ze sporym sukcesem, bo od początku swej działalności plasuje się na zaszczytnej pozycji dolnośląskiego lidera lub wicelidera jeśli chodzi o w wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Należy podkreślić, że Związek ma możliwość pozyskiwania na realizację swoich przedsięwzięć środków zewnętrznych, a co ważniejsze - osiągnął już w tym względzie konkretne cele. Gospodarze spotkania mówili m.in. o planach zakupowych kolejnych elektrycznych autobusów (zostaną przekazane do spółki) o różnych gabarytach, w zależności od zapotrzebowania na konkretnych trasach.
Współpraca w ramach Związku ma na celu dalszą poprawę już istniejącej sieci komunikacyjnej, a także umożliwia stałe poszerzanie oferty przewozowej. Rozwijająca się jednolita sieć transportowa (autobusowa), w ramach związku „Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe" skutecznie poprawia dostępność i likwiduje białe plamy komunikacyjne na naszym terenie, o czym świadczy m.in. rosnąca flota autobusów, zwiększająca się liczba linii i przystanków oraz częstotliwość przejazdów.
Napisz komentarz
Komentarze