75. rocznica zdobycia Oławy przez Sowietów

  • 04.02.2020, 12:25 (aktualizacja 04.02.2020, 12:46)
  • TuOlawa (AH)
75. rocznica zdobycia Oławy przez Sowietów Powyżej m.in. zdjęcie wysadzonego mostu z marca 1947 - na pierwszym planie saperzy radzieccy stawiają most drewniany, który został zniszczony przez krę w 1947 roku (zdjęcie prezentowane przez Marka Włodarczyka na wykładzie) Podpisy pozostałych zdjęć w galerii poniżej
W artykule używam nazw miejscowości dzisiejszych, aby łatwiej było zrozumieć działania wojskowe. Ponadto niektóre nazwy miejscowości niemieckie były po wojnie kilka razy zmieniane. Oława przed wojną nosiła nazwę Ohlau.

Swoją opowieść pragnę rozpocząć od znanej mi z różnych źródeł historii - jak Oława po II wojnie światowej znalazła się w granicach Polski. W 1943 roku, w Jałcie, Wielka Trójka przywódców koalicji antyhitlerowskiej: przywódca ZSSR Józef Stalin, Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill i Prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Roosevelt, ustaliła podział świata po zakończeniu II wojny światowej. Jednak dopiero w czasie konferencji w Poczdamie, w czerwcu 1945 roku, zapadły decyzje o tym, że dotychczasowe niemieckie miasto Ohlau znajdzie się w granicach Polski.

Na wykładzie , zorganizowanym w lutym 2017 przez Bibliotekę "Koronka", Marek Włodarczyk, posługując się rosyjskimi mapami sztabowymi, na których było naniesione położenie poszczególnych jednostek sowieckich - wykonywano je co 12 godzin, bo co 12 godzin poszczególne jednostki składały meldunki do sztabu - przedstawił obraz tego, jak toczyły się walki wokół Oławy i w samym mieście.

20 stycznia 1945 nastąpiła na polecenie władz niemieckich przymusowa ewakuacja ludności cywilnej z okolicznych wiosek i z Oławy. Każdy Niemiec miał wyznaczoną godzinę, dzień i kierunek, dokąd ma się udać. Miał zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, a czas ewakuacji był określany na maksymalnie 5 dni. Należy pamiętać, że wówczas była bardzo sroga zima, temperatury dochodziły do minus 20 stopni C i było dużo śniegu. Mieszkańcy powiatu oławskiego mieli udać się do Wałbrzycha i okolic. Wojska sowieckie na początku stycznia 1945 przełamały obronę wojsk niemieckich na Wiśle i szybką ofensywą w warunkach bojowych, przy silnym mrozie, znalazły się w pobliżu Odry, a przecież jest to odległość około 300 km. Ciąg dalszy tej historii opisanej przez Lesława Mazura przeczytasz w całości w e-wydaniu gazety: dostępne pod tym linkiem

 

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe