Tym chroniono zakłady Berthawerk

  • 25.02.2020, 21:58 (aktualizacja 25.02.2020, 22:17)
  • Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Tym chroniono zakłady Berthawerk Heimatflak 88 mm, źródło Bundesarchiv
Baterii wokół zakładów było wiele - Piotr Kutela przypomina mało znaną historię Jelcza-Laskowic

Dyrektorem Berthawerk od 1942 do lipca 1943 roku był Reiff zaś jego zastępcą od lipca 1944 roku - dr Heinrich Korschan sprawował on funkcję dyrektora naczelnego fabryki do stycznia 1945 r.
W 1943 roku przystąpiono do budowy sieci murowanych schronów ziemnych, które zabezpieczać miały obsługę Berthawerk przed nalotami.
Obiektu tego typu rozmieszczono w pierścieniu całego zakładu oraz wewnątrz samego zakładu. Wybudowano także schrony przeciwlotnicze dla obsługi sprowadzonych baterii plot.oraz służby SS obsługującej AL Fünfteichen i AEL Rattwitz. Dla zabezpieczenia ustawiono przy okolicznych miejscowościach.
Już 17 stycznia 1944 r.sprowadzono do Ratowic pierwszą baterię Heimatflak 273/VIII, którą umiejscowione okolicy obozowiska RAD. Kolejne z baterii były koło Jelcza - s.Heimatflak 271/VIII, w Laskowicach - s.Heimatflak 272/VIII i Miłoszycach - s.Heimatflak 264/IV.
W skład każdej z baterii wchodziło 6 dział 88 mm, zaś całość obejmowała łącznie 24 działa 88 mm i karabiny maszynowe 7,92 mm.

W 1944 roku odnotowano pierwszy nalot na zakład Berthawerk dokonany przez samoloty brytyjskie. Skutki nalotu nie są jednak znane i trudno ustalić, czy spowodowały one jakieś zniszczenia, wiedząc na pewno że zakład Berthawerk został przejęty w 1945 w stanie nienaruszonym.

*
Na fot. Tabliczka znaleziona na terenie zakładów Berthawerk AG. (zb.KP), drugie zdjęcie Heimatflak 88mm - źródło Bundesarchiv.
Źródło informacji: miesięcznik Odkrywca 2007, autor Krzysztof Piotrowski.

Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe