Oławskie dobra

  • 17.05.2020, 18:23 (aktualizacja 17.05.2020, 21:39)
  • Źródło: Stowarzyszenie Nasze Minkowice (FB)
Oławskie dobra https://dolnoslaskie.fotopolska.eu/285719,foto.html
Od czasu do czasu stowarzyszenie Nasze Minkowice poleca różne ciekawe miejsca w naszym powiecie bądź w powiatach sąsiednich, które warto zobaczyć. Pogoda do tego zachęca, obostrzenia związane z pandemią też już łagodniejsze, więc warto ruszyć w drogę, dziś całkiem niedaleko 😉
W Miechowicach Oławskich (powiat strzeliński, gmina Wiązów) znajdują się niestety już tylko ruiny kościoła ewangelickiego, pochodzącego z XV wieku.
Kościół położony jest w centralnej części wsi, wzmiankowany był już w 1361 roku. Prezbiterium, które możemy teraz zobaczyć, pochodzi z XV wieku. W latach 30. XVI wieku przeszedł w ręce ewangelików. W 1586 roku świątynia otrzymała ambonę, dwa lata później chrzcielnicę, którą ufundował Kaspar von Pannwitz. Pod koniec XVII wieku powstał nowy ołtarz. Podczas przebudowy w 1881 roku powstała nowa, murowana z cegły nawa z wieżą.
Działania wojenne w 1945 roku znacznie uszkodziły kościół. Nie jest użytkowany od 1946 roku. Został częściowo rozebrany w celu pozyskania budulca.
Na drugim zdjęciu możemy zobaczyć kościół w latach swej świetności (lata 1914 - 1918).
Do kościoła można bez problemu wejść, wewnątrz można zobaczyć zachowane płyty nagrobne i epitafium Leonhardta von Tschirsky z 1721 roku. Pod epitafium znajduje się otwór do sąsiedniego pomieszczenia, być może kaplicy grobowej. Po lewej stronie od epitafium można zobaczyć łuk tęczowy ze śladami malowanego barokowego motywu roślinnego.
Wspomniane płyty nagrobne pochodzą z XVI wieku i przedstawiają Kaspara i Mariannę von Pannwitz, a także Hansa von Pannwitz (dworzanin cesarza Ferdynanda I Habsburga, zmarłego 5 marca 1547 roku) oraz jego żony Barbary, z d. Otwein, zmarłej 30 czerwca 1618 roku.
Nie zachowało się niestety sklepienie, ale na wyobraźnię działają resztki zdobionych łuków.
Na ścianach można dostrzec resztki polichromii przedstawiające sceny z polowania. Widać dzika, konia, psa a także fragmenty napisów.
Przed kościołem znajduje się krzyż i kapliczka słupkowa z 1986 roku.
Miechowice Oławskie warto odwiedzić. To z pewnością jedna z atrakcji naszych okolic. Dla lokalnych miłośników historii ciekawe miejsce.
Pozdrawiamy 🙂
Źródło: Stowarzyszenie Nasze Minkowice (FB)

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe