Jaki program kadrowo-płacowy dla firmy produkcyjnej?

  • 01.03.2021, 12:25
  • tuOlawa BS
Jaki program kadrowo-płacowy dla firmy produkcyjnej?
Produkcja przemysłowa od dekad zalicza się do najważniejszych filarów, na których opiera się krajowa gospodarka. Przedsiębiorstwa produkcyjne zapewniają miliony miejsc pracy, zatrudniając nierzadko od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy pracowników. Zwykle są to wielkie biznesy o mocno rozbudowanej strukturze, a sprawność ich funkcjonowania w ogromnym stopniu zależy od technologii – także tej biurowej.

Jednym z obszarów, wymagających od właścicieli i osób zarządzających takimi przedsiębiorstwami szczególnej uwagi, jest oprogramowanie dla firmy produkcyjnej. Jego ważną część stanowią systemy kadrowo-płacowe. Jak wybrać odpowiedni?

Na jakie funkcje programu do kadr i płac warto zwracać szczególną uwagę?

Zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach zatrudniających setki lub tysiące osób wymaga maksymalnej automatyzacji. Jednocześnie, należy wspomnieć o odpowiedzialności kierownictwa oraz pionu kadrowo-płacowego za prawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy czy naliczanie wynagrodzeń wszystkich pracowników. To zdecydowanie dwa kluczowe, choć niejedyne obszary, w jakich programy kadry i płace wspomagają zarządzanie przedsiębiorstwem.

Jeśli w zakładzie stosowane są czytniki RCP, warto upewnić się, że oprogramowanie umożliwia przesyłanie informacji o czasie pracy z tych urządzeń bezpośrednio do systemu. Podobną funkcjonalność system powinien zaoferować w przypadku kierowców, u których za zliczanie czasu pracy odpowiada tachograf. Specyfika pracy firm produkcyjnych to również często praca w systemie wielozmianowym czy w godzinach dodatkowych. Rozliczanie nadgodzin, sobót oraz pracy w porze nocnej również powinno należeć do podstawowych funkcji dobrego programu kadrowo-płacowego.

Ewidencja czasu pracy stanowi podstawę do prawidłowego naliczania wynagrodzeń. Profesjonalne oprogramowanie dla firmy produkcyjnej umożliwia automatyzację tego procesu, dzięki płynnej wymianie informacji pomiędzy poszczególnymi modułami. Listy płac, podobnie jak pozostałe, niezbędne dokumenty generują się automatycznie.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając program kadrowo-płacowy dla firmy produkcyjnej?

Kolejne, ważne funkcje systemu do kadr i płac to m.in.:

  • możliwość tworzenia dowolnych raportów i zestawień dzięki dostępowi do bogatej biblioteki dokumentów,
  • proste i rzetelne rozliczanie wszystkich kosztów pracowniczych przedsiębiorstwa,
  • wsparcie procesów zarządzania zasobami ludzkimi,
  • sprawna migracja danych z innych systemów oraz łatwe wdrożenie,
  • bezpłatne wsparcie ekspertów – telefonicznie lub online,
  • regularne aktualizacje oraz zgodność z obowiązującymi przepisami.

Profesjonalny program kadry i płace zapewni wsparcie w zarządzaniu przedsiębiorstwem w wielu kluczowych obszarach. Warto zdecydować się na system od uznanego dostawcy, który zapewni pełną gamę powyższych funkcjonalności oraz kompleksowo wsparcie. Pozwoli to osobom zarządzającym skupić się na realizacji bieżących celów biznesowych firmy, a pracownikom odpowiadającym za sprawy kadrowo-płacowe umożliwi sprawną i rzetelną obsługę wszystkich procesów HR.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kasa na lewo
kasa na lewo 02.03.2021, 17:27
Żaden nie zda egzaminu bo pracownik część wypłaty dostaje pod stołem *
*- zdarzają się takie przypadki

Pozostałe