Policjanci kontrolują, podają przepisy i liczbę zmarłych

  • 16.04.2021, 15:37
  • TuOlawa (AH)
Policjanci kontrolują, podają przepisy i liczbę zmarłych
Nadkomisarz Artur Dobrowolski, komendant KPP w Oławie przesłał komunikat, w którym informuje o działaniach policji w związku z obostrzeniami

Policjanci KPP w Oławie od momentu ogłoszenia na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, realizują zadania zgodnie z planem działania Komendy Powiatowej Policji w Oławie w zakresie organizacji działań zmierzających                     do przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa SARS–CoV-2, we współpracy  z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Oławie oraz innymi instytucjami.

 Działania były i są oparte na aktach prawnych regulujących kwestię działalności Policji tj.
  a) ustaw:
   *Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990r. „o Policji” oraz przepisów ustaw szczególnych takich, jak: 
Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. - o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, 
Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. - o szczegółowych rozwiązaniach z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych 
b) oraz wydawanych do ustaw rozporządzeń:
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 20 marca 2020 w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii; 
Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - ze zmianami.  

Na terenie powiatu oławskiego od początku wprowadzenia stanu epidemii, do kwietnia 2021r. obowiązkowej kwarantannie poddanych zostało 18 500 osób, izolacji domowej 5510 osób natomiast 79 osób zmarło.
Dlatego też działania Policji były i są ukierunkowane na przestrzeganie przez społeczeństwo wydanych na podstawie prawa przepisów sanitarnych. W czasie służby policjanci prowadzili i prowadzą szereg działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Wykonywali i wykonują m. in. zadania związane z egzekwowaniem przestrzegania i stosowania się do zakazów i nakazów obowiązujących     w wyznaczonych strefach/rejonach na terenie kraju, wynikających z wprowadzenia stanu epidemii spowodowanego wirusem SARS – COV 2. Funkcjonariusze patrolowali i patrolują teren powiatu oławskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc określonych w przepisach. Dokonywali i dokonują kontroli sklepów, targowisk i punktów usługowych np. siłownie, baseny, hotele, restauracje, urzędy pocztowe, placówki bankowe pod kątem stosowania się do narzuconych obostrzeń. Prowadzone były i są akcje informacyjne dla społeczności lokalnej w związku z występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2 za pomocą serwisów informacyjnych oraz portali społecznościach, ale także przy wykorzystaniu sprzętu nagłaśniającego, umieszczonego w radiowozach. W dalszym ciągu prowadzone są kontrole osób objętych kwarantanną oraz przebywających na izolacji w ich miejscach zamieszkania, na które Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję o poddaniu ich kwarantannie lub izolacji oraz po przekroczeniu przez nich granicy. Prowadzone czynności mają na celu zapobieżenie wszelkim zachowaniom mogącym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia lub naruszających porządek publiczny, zgodnie z wydanymi przepisami prawa powszechnie obowiązującego. 
W dniu 15 kwietnia 2021r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów            i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które m.in. do dnia 25 kwietnia 2021r. przedłuża okres obowiązkowego zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w środkach publicznego transportu zbiorowego, miejscach ogólnodostępnych, budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych i usługowych. Obowiązuje nadal zakaz organizacji innych zgromadzeń, imprez spotkań i zebrań niż określone w ustawie „Prawo o zgromadzeniach”. Wyjątki określone zostały w § 26 rozporządzenia. Do 25 kwietnia 2021. przedłużono m.in. zakaz prowadzenia dyskotek i klubów, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. 
Osoby nie stosujące się do powyższych przepisów narażają się na odpowiedzialność karną z art.165§1kk tj. za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego     i szerzenia się chorób zakaźnych lub z art. 116 §1a kw za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.


                        Komendant Powiatowy Policji 
                                  w Oławie.

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr
Piotr 16.04.2021, 23:18
W Tawernie imprezy nikomu nie przeszkadzją? A kontrola w dzień i dla publiki zdjęcie.
AsusROG
AsusROG 16.04.2021, 20:19
Żadna ustawa ani żadne rozporządzenie nie może być nad Konstytucją.Także....

Pozostałe