Oszukana na "zastrzyk z Ameryki". Straciła oszczędności

  • 06.07.2021, 12:54 (aktualizacja 08.07.2021, 10:49)
  • Źródło: KPP w Lubinie
Oszukana na "zastrzyk z Ameryki". Straciła oszczędności
Seniorka padła ofiarą oszustwa na „zastrzyk z Ameryki” , straciła cztery tysiące złotych i kosztowności o wartości dwóch tysięcy złotych. Do zdarzenia doszło w Lubinie (woj. dolnośląskie). Publikujemy ku przestrodze, bo za pewne w powiecie oławskim też będą takie telefony... Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność, szczególnie w stosunku do nieznajomych

Co jakiś czas, w mediach i na policyjnych stronach, publikowane są apele do zachowania szczególnych środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, głównie z osobami proszącymi o pieniądze. Cały czas oszuści modyfikują swoje metody. Ostatnio pojawiła się nowa, metoda „na zastrzyk z Ameryki”. Oszuści wyłudzili od 81–latki 4 tysiące złotych i kosztowności o łącznej wartości 2 tysięcy złotych. Oszuści przekazali seniorce, że jej syn jest ciężko chory i potrzebuje pieniędzy na kosztowny zastrzyk z Ameryki. Zadzwonili na stacjonarny numer seniorki. Mężczyzna przedstawił się jako pracownik medyczny i poinformował kobietę, że jej syn jest bardzo ciężko chory i potrzebne są pieniądze na kosztowny lek z Ameryki. Sprawca tak przeprowadził rozmowę, że nie pozwolił seniorce na rozłączenie połączenia. Następnie do rozmowy został włączony fałszywy policjant, który potwierdził autentyczność tego połączenia. Następnie dalej na tym samym połączeniu telefonicznym, mieszkanka Lubina przeprowadziła rozmowę z mężczyzną, który podawał się za jej syna i z kobietą, udającą jej synową. Oszuści podstępem wyłudzili adres starszej Pani i poprosili, by przekazała pieniądze i złoto pracownikowi notariusza. 81-latka spakowała wszystko do koperty i przekazała całość mężczyźnie, który pojawił się u niej w mieszkaniu.

Policja APELUJE! Seniorze PAMIĘTAJ!!!! W takiej sytuacji rozłącz połączenie naciskając czerwoną słuchawkę w telefonie. Kiedy będziesz pewny, że możesz nawiązać kolejne, nowe połączenie telefoniczne, skontaktuj się z kimś z rodziny lub powiadom o takiej sytuacji policję, dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 112.

PRZYPOMINAMY!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.

Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub wypłatę z banku dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Źródło: KPP w Lubinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
taka prawda
taka prawda 06.07.2021, 17:23
biedni ludzie.
wykorzystują Ich złodzieje i politycy ....
anonim
anonim 06.07.2021, 14:25
A nie powinno być w Lubiniu?
Życzliwy
Życzliwy 07.07.2021, 10:23
A mówi się w dupiu czy w ***? :-)
Krzysztof
Krzysztof 06.07.2021, 21:23
NIe

Pozostałe