Reduktor ciśnienia powietrza - co warto wiedzieć o tym urządzeniu?
Nim przejdziemy do tego jak ważną funkcję pełni reduktor sprężonego powietrza, czas dowiedzieć się więcej na temat samego sprężonego powietrza. Wiecie już jak szerokie zastosowanie ma w wielu dziedzinach czy branżach. Rzeczywiście wpływa na zwiększenie efektywności pracy, ale też jej komfort. Nie można zapominać jak ważne jest bezpieczeństwo. Z tego też powodu sprężone powietrze wykorzystuje się nawet w branżach potencjalnie uważanych za niebezpieczne, a więc w górnictwie czy hutnictwie.
Ale to nadal nie wszystko. Otóż warto jeszcze wiedzieć, że sprężone powietrze wykorzystuje się w aparaturze anestezjologicznej. Jednak aby móc w pełni wykorzystać potencjał sprężonego powietrza, trzeba je właściwie przygotować. Na samym początku dochodzi do jego filtracji. W następnym etapie usuwa się wodę i drobiny oleju. Należy także osuszyć urządzenie i wtedy też dochodzi do kolejnego ważnego etapu, za który odpowiada reduktor ciśnienia powietrza. Jego rolą jest utrzymanie stałego ciśnienia w układzie pneumatycznym. To urządzenie jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów systemów przygotowania sprężonego powietrza.
Reduktor ciśnienia powietrza redukuje wyższe ciśnienie wejściowe do niższego poziomu, który jest wymagany. Wykonuje to poprzez urządzenie podłączone do króćca wyjściowego. Zawór regulacji ciśnienia powietrza zawsze reguluje się samoczynnie, co wynika z zastosowania ciśnienia różnicowego. Tutaj nie mają znaczenia zmiany ciśnienia, które zachodzą na wylocie, bo i tak ciśnienie wylotowe pozostaje bez zmian.
Czy można zwiększyć funkcjonalność reduktora ciśnienia powietrza?
Reduktor ciśnienia powietrza zasadniczo nie ma skomplikowanej budowy, a właściwie można określić ją jako prostą. Rzecz jasna dostępne są różnorodne urządzenia, jednak ich sposób działania pozostaje taki sam. Dzięki popychaczowi i sprężynie powietrze przesuwa grzybek. Tutaj należy wiedzieć, że kierunek jest zależny od tego, jakie występuje ciśnienie.
Może się okazać, że ciśnienie nie może zneutralizować siły pochodzącej od sprężyny. W takim przypadku grzybek jest popychany ku dołowi. Jeżeli osiągnie właściwą wartość, to grzybek zamknie przepływ powietrza. Ciśnienie wyjściowe obniżane jest przez otwór, jaki znajduje się w membranie. Jeżeli dojdzie do jego zmniejszenia, to nacisk sprężyny podnosi ją, a sprężone powietrze trafia do atmosfery. Może się jednak okazać, że dany reduktor powietrza nie ma upustu ciśnienia. W takim przypadku otwory, które znajdują się w grzybku i popychaczu doprowadzają ciśnienie zgodnie z tym, które znajduje się pod membraną. Zatem ograniczone zostaje działanie ciśnienia wejściowego na ustawioną wielkość ciśnienia wylotowego.

Można też do tego celu użyć filtroreduktorów. Jeżeli chcecie jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność reduktora ciśnienia, to oczywiście możecie to robić, wystarczy, że zintegrujecie go z innymi elementami. Można to zrobić bardzo łatwo. Trzeba jednak pamiętać, aby wybierać części idealnie dobrane do reduktora pneumatycznego, które są wysokiej jakości.
W jakiej temperaturze może pracować regulator ciśnienia powietrza?
Regulator ciśnienia powietrza można wykorzystywać do pracy w naprawdę różnorodnych warunkach. Trzeba jednak sprawdzać parametry techniczne urządzenia. Większość reduktorów pracuje w przedziale temperatur wynoszącym od minus 10 do 60 stopni Celsjusza. Rzecz jasna dostępne są także urządzenia bardziej specjalistyczne, które mogą pracować zarówno w wyższych, jak i niższych temperaturach. Przy wyborze reduktora ciśnienia sprężonego powietrza zwróćcie jeszcze uwagę na zakres regulacji ciśnienia wyjściowego w danym reduktorze sprężonego powietrza. Czym jest ów zakres regulacji ciśnienia? Otóż zakres regulacji ciśnienia określa, z jaką dokładnością i z jakim przesunięciem można zmieniać ciśnienie.
Kolejnym ważnym parametrem jest przepustowość danego reduktora ciśnienia powietrza i tutaj trzeba wiedzieć, że musi być ona dobierana do potrzeb danego urządzenia. Możecie też wybrać model, który posiada dodatkowy filtr. Sprawdzi się on w pracach, gdzie występuje naprawdę duże zanieczyszczenie. Reduktor sprężonego powietrza to bez wątpienia doskonały wybór dla uzyskania czystego medium.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze