Żyjemy w niespokojnych czasach. Wielu osobom aktualnie dosłownie spędzają sen z powiek aktualne wahania cen energii. Dla wielu rodzin zbliżający się sezon grzewczy może być niezwykle trudny pod względem finansowym. Nic zatem dziwnego, że wielu właścicieli domów czy firm zastanawia się nad dostępnymi sposobami na oszczędniejsze ogrzewanie. Jednym z rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem jest system rekuperacji współpracujący z pompą ciepła.
Rekuperacja - jak działa?
Każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie działający system wentylacji. W zasadzie stosuje się dwa rodzaje systemów wentylacji - system grawitacyjny oraz wentylację mechaniczną. Wentylacja grawitacyjna jest możliwa, dzięki naturalnym prawom przyrody - ciepłe powietrze unosi się do góry. W budynkach tworzy się specjalne kanały wentylacyjne, przez które ciepłe powietrze powoli unosi się ku górze budynku, by ostatecznie ulecieć przez komin. Jak nietrudno się domyśleć na zewnątrz budynku wydobywa się nie tylko samo powietrze, ale także energia cieplna w nim uwięziona. W systemach wentylacji mechanicznej ruch powietrza wewnątrz budynku jest wymuszany za pomocą odpowiednio zaprojektowanych urządzeń. System rekuperacji jest to w zasadzie wentylacja mechaniczna, ale dodatkowo wyposażona w system rekuperacji. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Taniereku.pl, w budynkach firmowych obecnie w zasadzie każdy system wentylacji mechanicznej jest wyposażony w rekuperację. Prawo budowlane dopuszcza montaż wentylacji mechanicznej bez systemu rekuperacji jedynie w budownictwie mieszkaniowym. Jak działa rekuperacja? Zasada działania instalacji jest stosunkowo prosta. Ideą systemu jest odzysk energii cieplnej zmagazynowanej w podgrzanym powietrzu wydalanym z budynku. Cały proces odbywa się w wymienniku ciepła. Powietrze wydostające się z budynku nieustannie podgrzewa napływający strumień świeżego powietrza z zewnątrz. Dzięki temu, powietrze trafiające do wewnątrz pomieszczeń jest już wstępnie podgrzane. Jak pokazuje praktyka, na ogrzewanie powietrza w budynku zużywane jest na prawdę sporo energii. Uważa się, że system rekuperacji pozwala na oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu procent na ogrzewaniu. Nie trudno jest wyliczyć, że w przeciągu zaledwie kilku lat inwestycja powinna zwrócić się z nawiązką. Oczywiście taki system jest to inwestycja, która nie zwraca się od razu po jednym sezonie, ale z biegiem lat inwestorzy są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Pomyślmy jak bardzo muszą się cieszyć właściciele domów, którzy już posiadają tego typu rozwiązania. Co również bardzo istotne, jak dowiadujemy się ze strony internetowej rekuperatory-ask.pl, na tego typu inwestycje można otrzymać niemałe dofinansowania, między innymi z programu ‘Czyste Powietrze’ - szczególnie jeśli w domu jest jednocześnie montowana pompa ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny.

Instalator montuje rekuperację, źródło: https://taniereku.pl .
Artykuł na temat zastosowania rekuperacji w domach jednorodzinnych znajdziesz także tutaj: https://kolekcjonerzy-krakow.pl/539/rekuperacja-oszczedne-ogrzewanie-krakow/ .
Pompa ciepła - to się opłaca
To prawda, że najwygodniejszą opcją ogrzewania jest korzystanie z węgla, gazu lub ropy. Niestety obecna światowa rzeczywistość pokazuje, że korzystanie z alternatywnych rozwiązań jest niezwykle istotne. Osoby, które już przed kilkoma laty zainwestowały w pompę ciepła z rekuperacją na pewno są obecnie spokojne - wyższe koszty paliw nie wpłyną bowiem aż tak istotnie na ich portfele. W zasadzie wszystkie dostępne paliwa są odnawialne, tyle, że niestety na odnowienie się złóż węgla, gazu lub ropy musielibyśmy cierpliwie poczekać całe miliony lat. Niestety ludzkość aktualnie nie ma aż tyle czasu. Dlatego wykorzystuje się zasoby, które odnawiają się o wiele szybciej. Może to być na przykład różnego rodzaju biomasa - powszechnie stosuje się tzw. wierzbę energetyczną. Niemniej mówiąc o odnawialnych źródłach energii mamy na ogół na myśli energię zmagazynowaną przede wszystkim: w promieniach słonecznych, wodzie, powietrzu i gruncie. I pompy ciepła są właśnie tymi urządzeniami, które pozwalają w dosłownym tego słowa znaczeniu na transport energii cieplnej do ogrzewanego budynku. W zależności od tego z jakich zasobów decydujemy się korzystać, obecnie wyróżnia się trzy typy pomp ciepła: gruntowe, wodne oraz powietrzne. A ponieważ w przypadku pomp gruntowych oraz wodnych konieczne jest posiadanie odpowiednich warunków tj krajobrazowych, obecnie najpopularniejsze w Polsce są powietrzne pompy ciepła. Te wspaniałe urządzenia wykorzystując w zasadzie takie same mechanizmy jak zwyczajne lodówki, transportują energię zgromadzoną w otaczającym nas powietrzu do wewnątrz ogrzewanego budynku. I tutaj warto zauważyć ewenement - dzięki temu każdy z nas może pozyskiwać darmową energię. Oczywiście warto przy tym pamiętać, że do funkcjonowania pompy ciepła jest potrzebna energia elektryczna, ale koszty związane z jej wykorzystaniem są wielokrotnie niższe niż w przypadku typowych urządzeń grzewczych.
Zastanawiasz się nad montażem rekuperacji oraz pompy ciepła u siebie w domu lub firmie? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą ASK Energooszczędne Instalacje. Na stronie internetowej firmy mogą Państwo skorzystać z funkcjonalnego kalkulatora inwestycji.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze