Współcześni inwestorzy i architekci muszą brać pod uwagę dobrostan środowiska naturalnego. Dlatego przed rozpoczęciem budowy wymagane jest zebranie kompletu dokumentów, w których skład wchodzi raport środowiskowy. Jego przygotowanie nie należy do łatwych; każdy inwestor ma inne wymagania, a wydana ocena musi opierać się na wiedzy z zakresu ochrony przyrody oraz szczegółowych obserwacjach. Jeśli decyzja środowiskowa jest konieczna do realizacji twojego projektu, poproś specjalistów o pomoc w jej uzyskaniu.
Dla wielu osób kluczowe jest pytanie o to, czy każde przedsięwzięcie wymaga uzyskania decyzji środowiskowej. Aby na nie odpowiedzieć, warto zapoznać się z definicją przedsięwzięcia, obowiązującą w świetle ustawy o ochronie środowiska. Brzmi ona następująco: przedsięwzięcie to “zamierzenie budowlane lub inna ingerencja w środowisko, polegająca na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu”. Dodatkowo, inwestycje dzielimy na te, które zawsze oddziałują na środowisko naturalne w sposób znaczący oraz takie, których wpływ na przyrodę jest potencjalny.
Jak łatwo się domyślić, jeśli planowane przez ciebie przedsięwzięcie należy do pierwszej grupy, decyzja środowiskowa będzie konieczna. Jeśli do drugiej, zależy to od dodatkowych czynników. Przykładowo, w wielu sytuacjach budowa parkingu, w przeciwieństwie do budowy drogi, nie wiąże się z koniecznością sporządzenia raportu środowiskowego. Jeśli jednak parking ma powstać na terenie objętym szczególną ochroną lub w jego pobliżu, wydanie oceny stanie się wymogiem. Wyróżnia się także wyjątkowe sytuacje, w których bez względu na rodzaj działalności uchyla się obowiązek przedstawienia raportu środowiskowego. Mają one związek przede wszystkim z ochroną terenu państwa i jego obywateli przed nagłym zagrożeniem.
Co powinien zawierać raport środowiskowy?
Tak jak wspomnieliśmy, stworzenie raportu środowiskowego to skomplikowane zadanie, podczas którego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W jego skład wchodzi między innymi:
- charakterystyka krajobrazu terenu, na którym ma powstać inwestycja
- szczegółowy opis przedsięwzięcia
- wyszczególnienie pobliskich zabytków i obszarów chronionych
- przedstawienie efektów przeprowadzonej inwentaryzacji przyrodniczej.
To jednak nie wszystko. Aby uzyskać decyzję środowiskową, w raporcie należy uwzględnić również:
- ewentualne konflikty o podłożu społecznym i ekologicznym, które mogą zostać wywołane poprzez realizację przedsięwzięcia
- plan przeprowadzenia przyrodniczego nadzoru inwestycyjnego (np. monitoringu)
- propozycje działań, których celem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu inwestycji na środowisko naturalne.
Jak widać, uzyskanie decyzji środowiskowej nie zawsze jest łatwym zadaniem. Dlatego warto powierzyć je specjalistom ds. ochrony środowiska, których znajdziesz w firmie AvesNature. Z ich pomocą zrealizujesz swój projekt i przyczynisz się do ochrony przyrody.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze