Jaka praca na wakacje i kto może się jej podjąć?
Pracę wakacyjną chętnie podejmują przede wszystkim osoby w wieku nastoletnim od 16. roku życia oraz osoby po 20. roku życia, a więc uczniowie szkół średnich i studenci. Czy jest to zgodne z prawem? Jak najbardziej! Osoby między 15. a 18. rokiem życia to tak zwani młodociani i mogą być oni zatrudniani do prac lekkich w określonym przez prawo wymiarze czasu pracy. Z kolei wraz z ukończeniem 18. roku życia przestają obowiązywać różnego rodzaju ograniczenia i studenci (zwłaszcza w dużych miastach) jeszcze łatwiej znajdują sobie pracę sezonową. Wysokość wynagrodzenia zależy od pracodawcy, jednak w większości przypadków młodzież zarabia minimalną stawkę godzinową - od 1 lipca 2023 roku jest to 23,50 zł za godzinę pracy.
Jeśli chodzi o samo szukanie pracy sezonowej, nie jest to dziś tak problematyczne jak jeszcze 10 czy 15 lat temu. Zawdzięczamy to oczywiście świetnie rozwiniętemu internetowi i dziesiątkom stron oraz aplikacjom z ofertami pracy. Chcąc znaleźć zatrudnienie, wystarczy więc zarejestrować się na przynajmniej jedną z takich aplikacji, śledzić grupy facebookowe i strony z ogłoszeniami, a także mieć oczy i uszy szeroko otwarte, gdyż czasem najlepsze okazje trafiają do nas "pocztą pantoflową". Jedno jest pewne - w czasie wakacji pracy nie brakuje, pracodawcy zaś chętnie przyjmują nieletnich i studentów (nawet bez wielkiego doświadczenia), ze względu na niższy koszt ich utrzymania. Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, spędzić wakacje aktywnie, a do tego jeszcze zarobić? Poniżej 10 propozycji pracy na wakacje!
Kierowca taksówki
Praca jako kierowca taksówki to świetna opcja w okresie wakacji, zwłaszcza jeśli mieszkamy w miejscowości turystycznej i możemy zaoferować pasażerom kurs na stację kolejową, dworzec czy lotnisko. Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B, licencję na taksówkę oraz własny samochód możesz pracować np. jako kierowca Uber. Jest to chętnie podejmowana praca wakacyjna przez studentów dlatego, że podjęcie współpracy z firmą Uber jest niezwykle proste i ogranicza się do kilku formalności, które załatwiane są przez internet. Kolejną zaletą tej pracy jest elastyczność - sam decydujesz, ile jeździsz, dzięki czemu zarządzasz nie tylko własnym czasem, ale i zarobkami.
Dostawca jedzenia
Kolejną opcją pracy za kółkiem jest dostarczanie jedzenia z restauracji do klientów. Zarówno na portalach społecznościowych, jak i bezpośrednio w lokalach gastronomicznych aż roi się od ogłoszeń poszukujących dostawców. Możesz pracować jako "tradycyjny" dostawca w jednej z restauracji w Twoim mieście lub jako kurier Glovo i świadczyć usługi dla kilku lokali jednocześnie. Na chętnych czeka również praca w Uber Eats, bowiem firma Uber to nie tylko taksówka, ale także pizza, burgery, sushi i obiady na zamówienie prosto do domu klienta!

Sprzedawca lodów
Jeśli chcesz znaleźć pracę typowo wakacyjną, możesz zatrudnić się jako sprzedawca lodów. Jest to praca stosunkowo lekka i niewymagająca doświadczenia, dająca jednak satysfakcjonujące zarobki. W okresie letnim warto udać się do lodziarni i cukierni usytuowanych w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów oraz przy obiektach rekreacyjnych np. basen, zalew, park.
Zbieranie owoców
Kiedyś pierwsze doświadczenia z pracą wakacyjną związane były najczęściej z rozdawaniem ulotek, jednak dziś coraz mniej firm i usługodawców decyduje się na tę formę reklamy, przez co naturalnie spadło zapotrzebowanie na pracę przy dystrybucji ulotek. Dzisiaj jedną z najbardziej popularnych form pracy sezonowej są zbiory owoców. Młodzież często decyduje się na wyjazd za granicę, ponieważ tam zarobki są dużo wyższe niż w Polsce, nie oznacza to jednak, że jest to jedyna opcja. W naszym kraju można bez problemu znaleźć zatrudnienie przy zbiorach truskawek, borówek czy malin. Doświadczenie zazwyczaj nie jest wymagane, trzeba jednak wiedzieć, że jest to praca obciążająca fizycznie, często w upalne dni.
Kelner
Praca na stanowisku kelnera to kolejna idealna propozycja na lato! Niemal wszyscy restauratorzy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu poszukują dodatkowych rąk do pracy, ponieważ to właśnie podczas wakacji zarówno turyści, jak i miejscowi dużo chętniej odwiedzają lokale gastronomiczne. Praca na sali w restauracji jest cięższa niż praca jako sprzedawca lodów czy gofrów, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, dlatego pracodawca może wymagać od nas doświadczenia w tej branży. Atutem tej pracy jest elastyczny grafik oraz możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy z napiwków.
Pomoc kuchenna
Praca w gastronomii to nie tylko obsługa gości na sali, ale także pomoc na kuchni. O ile na stanowisko kucharza trzeba mieć kwalifikacje i doświadczenie, tak pomoc kuchenna jest w zasadzie dla każdego. Oczywiście, podobnie jak w przypadku kelnerowania, trzeba wykazać się siłą fizyczną, wytrzymałością i odpornością na stres w obliczu szybkiego tempa pracy, które w sezonie wakacyjnym jest nieuniknione. Jako pomoc kuchenna możesz być odpowiedzialny za różne rzeczy, w zależności od podziału obowiązków w danej restauracji, a w tym np. mycie, obieranie i krojenie warzyw, mycie naczyń, utrzymywanie czystości na kuchni itp.

Ratownik
Praca na stanowisku ratownika na basenie czy plaży jest względnie przyjemna, nie można jednak zapominać o tym, że jest to praca przede wszystkim odpowiedzialna. To od ratowników zależy zdrowie i życie ludzi w razie zagrożenia, np. podczas topienia się czy w przypadku kontuzji. Jeśli chcesz pracować jako ratownik, musisz umieć pływać, a także posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.
Pracownik kina
Praca wakacyjna, choć kojarzymy ją głównie z aktywnościami na powietrzu, wcale nie musi się z nimi wiązać. Jeśli dowóz jedzenia, zbieranie owoców czy sprzedawanie lodów nie są dla Ciebie, sprawdź, czy lokalne kina nie potrzebują dodatkowych rąk do pracy! Sprzedaż biletów, popcornu i wpuszczanie widzów na seans nie należą do najcięższych obowiązków, dlatego tym bardziej warto zainteresować się tego typu pracą.
Recepcjonista
Innym pomysłem na pracę indoor jest praca na recepcji. To świetna okazja nie tylko do zarobienia pieniędzy, ale także na zdobycie doświadczenia i podszlifowanie języków. Pracodawca prawdopodobnie będzie wymagał znajomości języka angielskiego, z pewnością ucieszy się też na umiejętność posługiwania się jakimś innym językiem obcym.

Opiekun zwierząt
Wyprowadzanie psów oraz opieka nad zwierzętami podczas nieobecności ich właścicieli to usługi, do których przyzwyczajeni są mieszkańcy państw zachodnich, ale i w Polsce coraz częściej się o nich słyszy. Jeśli kochasz zwierzęta i chętnie dorobisz sobie jako ich opiekun, wystaw ogłoszenia na mediach społecznościowych, a także na tablicach ogłoszeń i lokalnych stronach internetowych.
Statysta
Statystowanie w filmach i serialach to praca sezonowa przeznaczona niestety tylko dla osób mieszkających w dużych miastach, bo to w nich najczęściej realizowane są produkcje kinowe czy telewizyjne. Jest to świetna opcja dla osób z zacięciem aktorskim. Doświadczenie przed kamerą jest mile widziane, choć zazwyczaj nie jest to warunek uczestnictwa w projekcie. Za kilka godzin na planie statysta może zarobić kilkadziesiąt złotych, a epizodysta nawet kilkaset!
Podsumowanie
Wbrew pozorom rozdawanie ulotek, które powoli odchodzi w niepamięć, nie jest jedyną formą zarobienia podczas wakacji. Zarówno uczniowie, jak i studenci mają dziś naprawdę duży wybór jeśli chodzi o pracę sezonową - od kierowcy Ubera, przez obsługę gości w restauracji, aż po opiekę nad zwierzętami. Pracodawcy chętnie przyjmują młode osoby na powyższe stanowiska nie tylko dlatego, że im się to opłaca, ale również dlatego, że mogą liczyć na ich pełne zaangażowanie w trakcie sezonu, kiedy nie mają na głowie nauki. Szukasz pracy na wakacje? Nie czekaj i już teraz weź sprawy w swoje ręce!
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze