We wrześniu powstało koło naukowe o nazwie ”Naukonauci”, do którego należą uczniowie klasy drugiej, a jego opiekunem jest pani Małgorzata Sojka-Choptiany. W każdym miesiącu koło naukowe realizuje dwa ciekawe zagadnienia dotyczące rodzajów energii konwencjonalnej oraz odnawialnej. Głównym celem programu jest m.in. popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu i obserwowaniu, rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego, a także popularyzacja wiedzy na temat innych polskich naukowców oraz ich wynalazków, odkryć i dokonań.
Program polega na prowadzeniu zajęć w kole naukowym na podstawie otrzymanych scenariuszy zajęć. Uczniowie uczą się pracować metodą naukową, ćwiczą umiejętność
stawiania trafnych pytań badawczych, formułowania hipotezy, a następnie jej weryfikowania!
Uczestnicy zdobywają wiedzę o wielu różnych rodzajach energii, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki. Zaangażowanie uczniów w realizację programu jest ogromne. Podczas zajęć nie tylko integrują się, współpracują w grupie, ale również rozwijają umiejętności twórczego oraz logicznego myślenia.
W ramach realizacji projektu odwiedzili firmę Promet-Plast w Gaju Oławskim, gdzie poznali bliżej nowoczesne odnawialne źródła energii. Naukonauci mogli wejść do centrum dowodzenia farmą wiatrową oraz wnętrza turbiny wiatrowej i zobaczyć wszystkie parametry pracy wiatraka. Przyswoili informacje o procesie przekształcania energii słonecznej w prąd oraz produkcji prądu z wodoru.
Uczniowie z Koła Naukowego Naukonauci pragną podziękować za wsparcie przy realizacji programu “Być jak Ignacy ” Nauka pełna energii, Firmie Promet-Plast, w szczególności Mateuszowi Kotwickiemu za oprowadzenie i przekazane cenne informacje. Mogliśmy od strony praktycznej obserwować mechanizmy i procesy pozyskiwania energii, które dotychczas były nam znane jedynie od strony teoretycznej.
Napisz komentarz
Komentarze