22 kwietnia radni gminy Jelcz-Laskowice podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami dotyczących budżetu obywatelskiego na rok 2026.
Uchwała zakłada, że do dyspozycji mieszkańców zostanie przeznaczona kwota 1,4 mln złotych, z czego 800 tysięcy na projekty na terenie miasta, a 600 tysięcy na terenie sołectw. Ta druga kwota zostanie podzielona na zadania w sołectwach do 500 mieszkańców oraz powyżej 500 mieszkańców (po 300 tysięcy). Jeden projekt w sołectwie nie będzie mógł przekroczyć wartości 100 tysięcy złotych, a jeden projekt w mieście – 300 tysięcy złotych.
Największa zmiana dotyczy wieku osób, które mogą głosować i zgłaszać swoje pomysły. Dotychczas byli to tylko dorośli, a od najbliższej edycji takie prawo będzie miała także młodzież od 13. roku życia. Ten pomysł nie spodobał się wszystkim radnym. Krytykował go Bogdan Szczęśniak (Koalicja dla Jelcza-Laskowic), który w 2018 roku jako burmistrz zainicjował budżet obywatelski w mieście i gminie J-L. Jego zdaniem dziećmi łatwo manipulować, a większość nastolatków nie jest gotowa do podejmowania decyzji o inwestycjach, które miałyby powstawać wokół nich. Dlatego uważa, że najlepszą opcją byłoby pozostawienie progu 18 lat, bo wtedy według prawa człowiek staje się pełnoletni, otrzymuje możliwość brania udziału w wyborach powszechnych i jest bardziej świadomy niż kilka lat wcześniej.
Szczęśniak zagłosował „przeciw” i był jedynym radnym z tak zdecydowanym stanowiskiem „na nie”. Pewne wątpliwości mieli też Tomasz Rygielski i Krzysztof Skrzydłowski z „Nowej Generacji”, którzy wstrzymali się od głosu. Choć podkreślali, że sama idea obniżenia wieku im się podoba, to uważają, że najpierw powinno się przeprowadzić szeroką akcję informacyjną, m.in. w szkołach, opowiedzieć młodzieży, jak działa budżet obywatelski, czym tak naprawdę jest, i dopiero za rok włączyć ich do głosowania.
Wiceburmistrz Mariusz Hass zapowiedział, że akcja informacyjna rozpocznie się niedługo po przyjęciu przez radnych uchwały, ale faktem jest, że w tym roku czasu na jej przeprowadzenie nie będzie już wiele. Wiceburmistrz, wspierany przez przewodniczącego RM Jacka Załubskiego (Wspólnota Samorządowa Lokalnych Patriotów), przekonywali, że nie ma na co czekać i lepiej działać na „żywym organizmie” od razu, nawet jeśli realne efekty z włączenia młodzieży w budżet obywatelski będzie można zobaczyć dopiero za rok.
O pomyśle pozytywnie wypowiedzieli się także Bartosz Roskosz i Weronika Kuszyk ze Wspólnoty Samorządowej Lokalnych Patriotów. Uchwałę przyjęto głosami 17 radnych. Przeciwko zagłosował Bogdan Szczęśniak, wstrzymali się Tomasz Rygielski i Krzysztof Skrzydłowski, a nie głosował nieobecny tego dnia Robert Jadczak.
Więcej o sprawie – za tydzień, w kolejnym wydaniu „Gazety Powiatowej”.
Napisz komentarz
Komentarze