Obecnie na Dolnym Śląsku dodatek pielęgnacyjny dostaje prawie 122 tysiące Dolnoślązaków, głównie emerytów, rencistów, ale też osoby całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji. Kwota dodatku to (do końca lutego 2026 r.) 348,22 złotych miesięcznie „na rękę”. Dodatek pielęgnacyjny jest waloryzowany w marcu każdego roku.
Dodatek pielęgnacyjny na Dolnym Śląsku jest wypłacany dla 121,7 tys. osób, w tym:
- na obszarze oddziaływania oddziału ZUS w Legnicy dla 40,7 tys. osób
- na obszarze oddziaływania oddziału ZUS w Wałbrzychu dla 80,9 tys. osób
- na obszarze oddziaływania oddziału ZUS we Wrocławiu dla 94,3 tys. osób
Każda osoba, która ma ukończone 75 lat i dostaje z ZUS-u emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, ma automatycznie naliczony dodatek pielęgnacyjny w wysokości 348,22 zł miesięcznie.
- Sami naliczamy dodatek i wypłacamy go na konto seniora razem z wypłatą emerytury lub renty – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – Tylko w niektórych przypadkach trzeba złożyć do nas wniosek o te dodatkowe pieniądze – dodaje. Rzeczniczka wyjaśnia, że dodatek pielęgnacyjny to obecnie dodatkowe 348,22 zł miesięcznie do emerytury bądź renty.
Kiedy trzeba złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny?
Jeśli ktoś dostaje od nas emeryturę lub rentę i ma ukończone 75 lat, przyznamy ten dodatek automatycznie.
- Natomiast osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji muszą złożyć wniosek o wypłatę tego dodatku - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Do wniosku trzeba dołączyć wystawione przez lekarza orzeczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). I co ważne, w chwili składania wniosku orzeczenie nie może być starsze niż miesiąc - dodaje.
Dokumenty można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Od decyzji przyznającej dodatek można się odwołać w ciągu miesiąca od jej otrzymania. Po tym terminie decyzja będzie już prawomocna. Sprzeciw może mieć formę papierowej korespondencji przesłanej pocztą, ale można to też zrobić ustnie do protokołu podczas osobistej wizyty w placówce ZUS.
UWAGA!
Trzeba pamiętać o tym, że jeśli klient ZUS przebywa w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczo-leczniczym to ZUS musi być o tym powiadomiony. W takiej sytuacji dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje.
Napisz komentarz
Komentarze