Uwaga na zmiany w oznaczeniach!

  • 29.11.2016, 15:04
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Uwaga na zmiany w oznaczeniach!
Jelcz-Laskowice Nie na pamięć Czytelnika zaniepokoiła nowa organizacja ruchu - Jakiś czas temu w Jelczu-Laskowicach na ulicach Tańskiego i Drzewieckiego wprowadzono strefę zamieszkania - pisze zbulwersowany. - Trochę to zamieszało (lub nie) w lokalnej społeczności i teraz, kiedy powinienem mieć pierwszeństwo, to je ustępuję, ponieważ ludzie nie widzą znaku lub myślą, że skoro jest cofnięty 5 metrów, to nie obowiązuje na skrzyżowaniu. Tworzą się przez to sytuacje sporne (skrzyżowanie Bożka i Drzewieckiego). Wprowadzając tę strefę nie było żadnego okresu przejściowego ani żadnej informacji (jak w przypadku innych skrzyżowań). Po prostu postawiono znaki i założono, że mieszkańcy będą się do nich stosować. Niestety, nie robią tak... Jeszcze gorzej jest ze skrzyżowaniem Chabrowej z Tańskiego, ponieważ tam znak jest cofnięty względem skrzyżowania jakieś 15-20 m! Dla świętego spokoju (bo nie wiem do końca, jaka w takiej sytuacji jest hierarchia na skrzyżowaniu) ustępuję pierwszeństwa, mimo że wydaje mi się, że je mam... Myślę, że warto o tym napisać w gazecie, bo ludzie kompletnie się do tych znaków nie stosują i np. mój znajomy miał prawie stłuczkę na tym skrzyżowaniu (mowa tu o Bożka z Drzewieckiego). Za zmianę organizacji ruchu na wymienionych wyżej drogach jest odpowiedzialny Urząd Miasta i Gminy w Jelczu-Laskowicach. - Strefa zamieszkania została wprowadzona, żeby ograniczyć prędkość - mówi Anna Golisz z UMiG. - Także organizację ruchu zmieniono ze względów bezpieczeństwa. - Przepisy dotyczące strefy zamieszkania określone są w Kodeksie Drogowym oraz w rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych - mówi komendant komisariatu w J-L kom. Artur Dobrowolski. - Z tych przepisów wynika, że pieszy ma prawo do korzystania z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dla pojazdów obowiązuje "reguła prawej strony". Każda strefa zamieszkania jest wytyczona i obowiązuje w niej zakaz parkowania w innych miejscach niż wyznaczone. (AnKa)
Skrzyżowanie Bożka i Drzewieckiego też z nowym oznaczeniem - warto uważać
 
Czytelnik ma wątpliwości, kto tu ma teraz pierwszeństwo?
 
M.in. tu postawiono znak informujący o strefie zamieszkania
 
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
koleś z Tańskiego
koleś z Tańskiego 30.11.2016, 18:26
podobno przy wprowadzaniu strefy zamieszkania dużo uwag miał ten nowy przewodniczący z Metalowców ale z tego co mi się obiło o uszy to nie chcieli go słuchać. chodziło właśnie między innymi o to jak są ustawione znaki.
może jego zapytać ?
a co do tego co piszesz Piotrze.
znak koniec strefy zamieszkania jest na Drzewieckiego przed skrzyżowaniem z Bożka. tylko z drugiej strony ulicy.
:)
Piotr
Piotr 30.11.2016, 09:26
Pani Marto.
Według przepisów pojazd przecinający drogę rowerową na drodze wewnętrznej/gruntowej/dojazdowej musi ustąpić rowerzyście przejazdu. Niepotrzebne są ku temu żadne znaki.

Pani Magdo.
Proszę przyjrzeć się dokładnie czy na skrzyżowaniu Drzewieckiego z Bożka są dodatkowo jakieś znaki. Podpowiem. Nie ma ich. Jest tylko znak parkingu. Znak nie jest ustawiony kilkanaście ani kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem a 3-5m co tworzy sytuację sporną czy opuszczamy strefę zamieszkania mijając znak czy wjeżdżając na skrzyżowanie. Proszę również zauważyć, że kodeks drogowy określa, że jeśli koniec strefy jest wylotem skrzyżowania to włączamy się się do ruchu czyli ustępujemy wszystkim. I teraz proszę mi bądź sobie odpowiedzieć, czy wylot jest ze strefy zamieszkania czy nie.
Pozdrawiam.
Marta
Marta 29.11.2016, 16:40
Problem Szanowni Państwo, to będzie latem, jak dzieci z rodzicami będą jeździć rowerem nad staw nowym pięknym chodnikiem-deptakiem - bo tam to dopiero babola strzelili, wyjazd z hali sportowej na Ul. Oławską - samochód musi ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom a na każdym kolejnym wyjeździe z uliczek Osiedla nowego domków jednorodzinnych - już nie.
Tam pierwszeństwo mają samochody! Znaki są skierowane do samochodów, nie ma oznaczenia dla pieszych i rowerzystów.
MagdaM
MagdaM 29.11.2016, 15:31
Warto przyjrzeć się usytuowaniu znaków. Celowo ustawiono je kilkanaście metrów przed skrzyżowaniem, na wylocie z Drzewieckiego na Bożka oraz z Tańskiego na Bożka jest zaraz za znakiem końca strefy zamieszkania znak strefy z ograniczeniem prędkości do 30km/h. W praktyce skrzyżowania te nadal znajdują się w strefie jak miało to miejsce dotychczas i obowiązuje na nich zasada prawej strony. Czyli znaki strefy zamieszkania w przypadku tych dwóch skrzyżowań nie zmieniły nic.
Swoją drogą beznadziejne oznakowanie. Pozdrawiam mądralińskich, którzy je wymyślili.
sss
sss 30.11.2016, 02:09
Zartujesz? Jak to nic nie zmienilo? Przeciez bozka jest normalna droga a Drzewieckiego i tanskiego strefa zamiesznia
Belzebub
Belzebub 29.11.2016, 15:31
Komentarz do zdjecia drogiego. Sprawa jest bardzo prosta. Choc to jest skrzyzowanie rownorzedne, wyjezdzajacy z drogi wewnetrznej (informuje o tym znak) musi ustapic kazdemu pojazdowi.
Piotr.
Piotr. 30.11.2016, 15:18
Wydaje mi się, że chodzi o znak w oddali.
kierowca
kierowca 29.11.2016, 15:24
Sama prawie codziennie jeżdżę tymi skrzyżowaniami i ludzie na prawdę nie widzą tych zmian ! Ustępują mi pierwszeństwa, które mają albo na odwrót-ja ustępuję pomimo, że powinnam przejechać pierwsza. Z tego co się orientuję, jeżeli znak strefy zamieszkania jest ustawiony do 20 m od skrzyżowania, to tak samo jakby stał przy samym skrzyżowaniu i pierwszeństwo się zmienia....Na niektórych ulicach jest postawiony w takiej odległości, że mam wątpliwości czy stoi 20 m od skrzyżowania czy dalej... a nie będę wyskakiwać z auta z metrówką żeby to sprawdzać... Do wymuszenia winy i odszkodowania ludzi nie brakuje. Posunięcie ze strony władz kompletnie nieprzemyślane i niezrozumiałe dla wielu użytkowników dróg w Jelczu-Laskowicach.

Pozostałe