Kolejna fotografia - dziedziniec koszar przy ulicy Młyńskiej. Tu niewiele się zmieniło, co widać na obecnie wykonanym zdjęciu, w tym samym miejscu. Przedstawia uroczystość wręczenia odznaczenia jednemu z oficerów polskiej jednostki. Wojsko wygląda bardzo dobrze. Idealnie skrojone mundury, dopasowane rogatywki, doskonale uszyte buty „oficerki”. Widać elegancję i przedwojenny oficerski szyk. Władza ludowa przez chwilę stwarzała pozory normalności, ale to były ostatnie lata tolerancji. Wkrótce usunięto z wojska sporą część polskiej tradycji, większość przedwojennych oficerów oraz rogatywkę - którą przywrócono w polskim wojsku dopiero w 1990 roku. Miejsce, w którym stacjonowali nasi żołnierze, wkrótce (w 1947 roku) przestało być dostępne dla Polaków- polski garnizon zastąpiono w Oławie garnizonem sowieckim. Koszary na ulicy Młyńskiej zwrócono Polsce dopiero we wrześniu 1992 roku.
Kim są widoczni czterej oficerowie?
Przygotowując niniejszy tekst, nie miałem informacji, kogo widać na zdjęciach. Przypadek sprawił, że 14 maja odbyła się w Oławie kolejna, bardzo ciekawa i ważna sesja naukowa, poświęcona historii miasta. Niezwykłe jest to, że organizator sesji, dr Tomasz Gałwiaczek z wrocławskiego IPN, odnalazł i zaprosił do wystąpienia Izabellę Babecką - córkę komendanta garnizonu w Oławie w 1945 roku.
Pani Babecka bez problemu rozpoznała na zdjęciu swojego ojca, chociaż nigdy nie widziała zdjęć z tej uroczystości i nie znała widocznych tam osób. Również Tomasz Gałwiaczek nie miał wątpliwości, że widzimy pułkownika Babeckiego. To był wielki zaszczyt móc poznać panią Babecką, wysłuchać jej wspomnień o ojcu. Przekazałem jej powiększone zdjęcie, które niezwykłym zrządzeniem losu niedawno dotarło do Oławy. Widocznie tak miało być. Z informacji uzyskanych w czasie konferencji wynika, że wśród widocznych na zdjęciu osób mogą to być również: major Nadzieja, pochodzący z Bydgoszczy, oraz - jak twierdzi Józef Kasperek - kapitan Józef Dubowik.
Przemysław Pawłowicz
redakcja@gazeta.olawa.pl
Fot.: archiwum autora
Napisz komentarz
Komentarze