Ukazany w herbie (na fot.) i jego kleynocie wizerunek ptaka jest bardzo bliski krukowi (lub też wronie). Jeśli więc to kruk lub wrona (?!?), to czy aby wówczas można wyprowadzić ten herb z epitafium zarówno z herbu rodu de Stercza, jak też z herbu rodu von Poser n? Von Sterczowie w obszarze dzisiejszej gminy Jelcz-Laskowice, występują w Miłoszycach, natomiast von Posernów widać w Miłocicach...
*
MIŁOSZYCE: Wieś wzmiankowana w bulli papieża Inocentego IV, wystawionej dla biskupstwa wrocławskiego w dniu 9 sierpnia 1245 roku, określającej (tu potwierdzającej) własności w diecezji, a w tym także wieś Olezci (tu Miłoszyce). Ta nazwa jest zamieszczona około roku 1305 w Liber Fundationis, jednakże już jako Meleschit.
*
W roku 1337 decyzją króla Czech Jana Luksemburczyka zostały potwierdzone wszelkie prawa do miejscowości Melaschitz (dziś Miłoszyc), dla Thamma von Stertza (Tammona de Stercza), wcześniej mu udzielone przez księcia wrocławskiego Henryka VI z rodu Piastów śląskich.
*
Ród Stercza..."W latach 1308-1320 głównie przy książętach świdnickich występował Tyczko de
Stercza, Sthercza. Kupił Krobielowice i dwa młyny koło Kątów. Jego synami byli Henryk, Dytryk,
Gelfrad i Gunter, dziedziczący Krobielowice. Pospołu dostali też bracia dobra w zaginionym podwrocławskim Sachenkirche (od Haugwitzów) oraz prawa książęce w kilku wsiach kościelnych pod Środą (od króla Jana Luksemburczyka).
*
Tammon de Stercza (1320-1340) - częsty świadek i sędzia dworski księcia Konrada Oleśnickiego,
posiadacz zamku w Bierutowie (lenno zamkowe ?); miał też dobra pod Wrocławiem (prawa książęce w Miłoszycach - Meleschwitz), otrzymane od księcia wrocławskiego Henryka VI.
Córka Tammona, Elżbieta, wyszła za Rudigera von Haugwitz, synem zaś był zapewne Apeczko de
Sterczem widoczny w Bierutowie w roku 1357.
Rycerz z Oławy (3)
...czyli znaki zapytania z obszaru tworzenia podstaw heraldyki samorządowej
- 15.01.2010 11:55 (aktualizacja 27.09.2023 17:07)
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze