Oława
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Projekt powstał dzięki porozumieniu Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a patronat objął burmistrz Oławy Franciszek Październik. Słuchaczami uniwersytetu będą 133 osoby, które są już nieczynne zawodowo. Dla uczestników przewidziano szeroką ofertę, m.in. wykłady ciekawych ludzi, lektoraty z języków, różnego rodzaju warsztaty. Chętni mogą próbować swoich sił w chórze lub w tańcach. Będą także gimnastyka ogólnoruchowa, rehabilitacyjna, pilates, wyjazdy do teatru i opery oraz spotkania towarzyskie.
Inauguracyjne spotkanie w sali widowiskowej OK odbyło się 14 października z udziałem władz samorządowych i gości. Ksiądz dziekan Stanisław Bijak ma nadzieję, że studenci z tą samą energią jak dzisiaj będą pokonywali nowe zadania i wyzwania. Dyrektor OK Marek Rostecki i burmistrz Franciszek Październik życzyli słuchaczom oławskiego uniwersytetu wszystkiego dobrego, wytrwałości w rozwoju zainteresowań, umysłu oraz ducha. Burmistrz dodał także, że są pieniądze dla przedszkolaków i uczniów, więc na pewno znajdą się także dla seniorów. Następnie wręczył legitymacje nowym słuchaczom.
Jak na rozpoczęciu każdego roku akademickiego, nie zabrakło „Gaudeamus igitur” - studenckiej pieśni, śpiewanej podczas inauguracyjnych uroczystości. Wykonał ją chór UTW pod dyrekcją Beaty Kęstowicz. Inauguracyjny wykład wygłosił prof. Jan Miodek, językoznawca, autor popularnego programu „Ojczyzna polszczyzna”. Wyjaśnił etymologię miasta i regionu, w którym mieszkamy. W drugiej części skupił się na współczesnym języku i zmianach, jakie w nim zaszły pod wpływem rozwoju cywilizacyjnego.
Tekst i fot.: Malwina Gadawa
malwina@gazeta.olawa.pl
Napisz komentarz
Komentarze