Warto zobaczyć
Oba rezerwaty skalne są częścią Parku Narodowego w Górach Stołowych. Leżą kilka kilometrów od siebie. To jedyne w naszym kraju góry płytowe. Ich nietypowa budowa i erozja doprowadziły do powstania dwóch ciekawych rezerwatów skalnych: “Błędne Skały”- prawie 24 hektary i “Szczeliniec ” około 50 hektarów.
W tym pierwszym bloki skalne tworzą malownicze korytarze, którymi przebiega trasa turystyczna. Wędrujący przechadzają się pomiędzy maczugami, grzybami, słupami. Części z nich nadano nazwy własne, np. “Kurza Stopka” i “Okręt”. W niektórych miejscach labirynty są tak wąskie, że trzeba przeciskać się między skałami lub wędrować po długich stromych schodach, by znaleźć się na tarasie widokowym, zapierającym dech w piersiach.
Głębokie wąwozy i korytarze można też zwiedzać w Szczelińcu. Ciekawostką są tam dwie skały, zwane chybotkami - Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór. Pomimo dużej masy, przy niewielkim wysiłku można nimi poruszać.
W najgłębszych korytarzach panuje swoisty mikroklimat, a śnieg utrzymuje się nawet latem. Na największy szczyt masywu - Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) prowadzi szlak z krętych schodów, wybudowanych w roku 1814.
Rezerwaty znajdują się między Kudową Zdrojem a Karłowem, nieopodal granicy z Czechami. Ci, którzy chcą tam dotrzeć, powinni kierować się do Kudowy Zdroju, stamtąd jest już blisko do celu. Z Oławy to około 80 kilometrów, godzina jazdy samochodem.
Tekst i fot.: Wioletta Kamińska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze