Celem jest urozmaicenie czasu Wielkiego Postu i pobudzenie do refleksji nad wartością życia. Twórcą oratorium jest Zbigniew Małkowicz, dyrygent, kompozytor i pianista. W oławskim kościele wystąpili: zespół muzyki sakralnej „Lumen”, chór „Talis Cantus” z Otmuchowa, przygotowany przez Bronisławę Kozubek-Trelę, oraz soliści - Marzena Małkowicz (śpiew, narracja), Aleksandra Małkowicz i Jacek Kotlarski (śpiew).
Pop-oratorium składa się z kilkunastu pieśni przedzielonych narracjami o różnym charakterze. Słowa zaczerpnięto z dzienników świętej Faustyny. Zbigniew Małkowicz, będąc pod wrażeniem tego tekstu, postanowił napisać muzykę. Skomponowane w rocznicę urodzin świętej Faustyny miało swoją premierę w lutym 2004 roku we Wrocławiu. Ksiądz proboszcz Janusz Gorczyca wspominał, że jako redaktor naczelny wrocławskiego oddziału tygodnika „Gość Niedzielny” miał okazję nagłaśniać to wydarzenie i od tamtej pory jest wielkim fanem „Miłosierdzia Bożego”.
Koncertu słuchali wierni, którzy wypełnili kościół, władze samorządowe i księża z innych parafii z księdzem dziekanem Stanisławem Bijakiem. Nastrój udzielił się uczestnikom, którzy prosili o bis.
W oratorium nie mógł uczestniczyć zaproszony rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ksiądz Waldemar Irek, który w liście do swoich byłych parafian napisał: - Z wielką radością przyjąłem wiadomość o tej cennej inicjatywie, jednoczącej starania władz miasta i środowiska kościelnego. Mam nadzieję, że przeżycia kulturalne i obcowanie ze sztuką podniosą na duchu mieszkańców, na których w ostatnim czasie spadają ciosy związane z ogólnoświatowym kryzysem.
Patronat honorowy nad koncertem objęli metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski i burmistrz Oławy Franciszek Październik. Ksiądz Gorczyca, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu, m.in. Ośrodkowi Kultury w Oławie i sponsorom, oraz zaprosił na kolejny koncert wielkopostny za rok.
Tekst i fot.: Malwina Gadawa
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze