Uroczystą mszę świętą 18 maja odprawił proboszcz parafii ksiądz Tadeusz Rogacki. Asystował mu wikary ksiądz Eryk Dobrzańskiego, rodem z Bystrzycy, który wygłosił kazanie. Przypomniał jak bardzo i z jak wielką wzajemnością Jana Pawła II kochali dorośli, dzieci, młodzież, górale, chorzy, rodziny. Odczytał też świadectwo włoskich lekarzy ateistów, którzy walcząc z pandemią dzięki pastorowi odnaleźli Boga.
- Te relikwie, które tu dziś przynosimy, to nie kolejny element dekoracji tego kościoła, nie kolejna ozdoba, to wielki dar obecności świętego Jana Pawła II wśród nas - mówił. - Jeżeli przyjdzie w twoim życiu moment, że nie będziesz już wiedział, czego masz się złapać, gdzie jest ta twoja deska ratunku, przychodź tutaj i wołaj, tak jak wołali lekarze w Italii, jak woła cały kościół. Karolu, gdzie jesteś? Święty Janie Pawle II, pomóż nam, bo my bardzo potrzebujemy twojej pomocy! Przychodźcie tu, siostry i bracia. Przychodźcie do tych relikwii, mając nadzieję, że już niedługo minie ta epidemia i będziemy mogli ucałować tę kroplę krwi, pochylić się nad nią i modlić.
Po mszy świętej dziękczynnej i nabożeństwie majowym zebrali w kościele wierni zaśpiewali "Barkę" - ulubiona pieśń papieża Polaka, a na zakończenie proboszcz Tadeusz Rogacki pobłogosławił zebranych relikwiami.
* Relikwie przywiezione do kościoła w Bystrzycy posiadają akt autentyczności, potwierdzający, że jest to prawdziwa kropla krwi świętego Jana Pawła II złożona na fragmencie materiału, który jest umieszczony w specjalnej kapsule i zamknięty w relikwiarzu. Inicjatorem ich sprowadzenia do kościoła był proboszcz Tadeusz Rogacki
- Błogosławiony Jan Paweł II był największym głosicielem Bożego Miłosierdzia nie tylko w Polsce, ale i na świecie, dlatego zależało mi na tym, by jego relikwie stanęły w naszym kościele, a 100. rocznica urodzin wielkiego Jana Pawła II to szczególny moment - uzasadniał
Relikwiarz z krwią papieża ostatecznie stanął w nowym prezbiterium, które ma być wykonane do czerwca tego roku. Po uroczystości ustawiono je przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, naprzeciw relikwii św. Faustyny Kowalskiej.
Tekst i fot. Wioletta Kamińska wkaminska@gazeta.olawa.pl
Napisz komentarz
Komentarze