Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 16:14
Reklama Hipol
Reklama https://www.mario-web.pl/?fbclid=IwY2xjawKmdmpleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFoU1Vyd1F2VmVBTEJTZXZIAR4R7OQoIiStikie9PkVq_jed6ugpLqCXRABOmzOXsgh5-xjWxRaek2puL_0KA_aem_vRRkult5-xnxh4novgQbiw

Rowerem z J-L do Oławy? Wraca temat ścieżki

Tadeusz Babski wrócił do tematu budowy ścieżki rowerowej na trasie Jelcz-Laskowice - Oława
Podziel się
Oceń

Podczas sesji Rady Miejskiej przypomniał, że pod koniec maja złożył w tej sprawie do zarządu województwa dolnośląskiego wniosek o treści: - W imieniu mieszkańców miasta i gminy Jelcz-Laskowice proszę o ujęcie w przyszłorocznym budżecie województwa dolnośląskiego budowy ok. 8 km ścieżki rowerowej wzdłuż drogi 455 pomiędzy Jelczem- Laskowicami a Oławą - do skrzyżowania z drogą wojewódzką 455 i 396. W powiecie oławskim zamieszkuje ponad 70 tys. mieszkańców, w dwóch aglomeracjach miejskich i w wielu sołectwach. W Jelczu-Laskowicach i w Oławie znajdują się strefy ekonomiczne zatrudniające wiele tysięcy pracowników. Pomiędzy tymi miejscowościami drogą wojewódzką 455 przemieszcza się tysiące samochodów osobowych i ciężarowych dziennie. Od wielu lat mieszkańcy miasta i gminy Jelcz-Laskowice oczekują na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej łączącej dwa miasta w powiecie oławskim. Droga ta jest w nie najlepszym stanie technicznym i bez utwardzonego pobocza. Poruszanie się dzisiaj tą drogą rowerem jest aktem samobójczym. Od kilku lat radni miasta i gminy zwracają się z prośbą o tę inwestycję. Ze strony władz naszego miasta jest dobra wola w partycypowaniu w kosztach budowy ścieżek rowerowych na naszym terenie. Przykładem dotychczasowej dobrej współpracy samorządu jelczańskiego z władzami Sejmiku Dolnośląskiego jest wspólne ponoszenie kosztów budowy ścieżki rowerowej w Jelczu przy ul. Wrocławskiej w 2020 r. oraz obecnie wzdłuż ul. Oławskiej w kierunku Oławy. Nowa ścieżka rowerowa łącząca dwa miasta w naszym powiecie jest dzisiaj niezbędna w poprawieniu komunikacji drogowej, bezpieczeństwa użytkownikom drogi oraz popularyzacji rekreacji i turystyki naszego regionu. Prosimy!

Reklama

W odpowiedzi przeczytał, że Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu w przyszłym roku nie przewiduje zabezpieczenia środków na cel, ze względu na konieczność realizacji bardziej priorytetowych zadań. - W związku z tym pismem, które otrzymałem od DSDiK mam pytanie do burmistrza - mówił radny. - Zaproponowano inne rozwiązanie. Budowa ścieżki rowerowej, mogłaby zostać zrealizowana jako zadanie własne gminy. Jednostki samorządu terytorialnego mogą się bowiem starać o realizacje i dofinansowanie zadań, w ramach projektów unijnych. Wiem, że to samo pismo trafiło również do Urzędu Miasta i Gminy. Jakie jest więc stanowisko władz J-L? Dziś ta droga wygląda tak, że od poniedziałku do piątku tylko samobójcy zdecydują się przejechać przez nią rowerem. W miarę spokojnie bywa jedynie w niedzielę. Dlatego zależy mi na tym, by tę inwestycję jak najszybciej zrealizować.

Wiceburmistrz Romuald Piórko powiedział, że gmina w 50% dofinansowuje budowę ścieżki rowerowej na drodze 455, zaczynając od Łęgu, przez chodnik w kierunku Jelcza-Laskowic, potem od ul. Zachodniej do Oławskiej i od skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Oławską, aż do Ogrodowej: - Mamy też podpisane porozumienie z DSDiK na kontynuację tej ścieżki od Ogrodowej do Leśnej. I na ten moment to tyle. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei napisała, że gmina może to zrobić sama. Oczywiście, że w teorii może. Przypomnę jednak, że mówimy o pasie drogowym, który w całości należy do DSDiK. A także o fragmencie, którego dotyczą szczególne przepisy Natura 2000. Bez wspólnego działania z zarządem województwa nie będziemy w stanie zbudować tej ścieżki. To nie oznacza jednak, że nie podejmujemy działań. Tuż przed sesją wysłaliśmy wniosek. W tym momencie opracowywane są założenia dotyczące nowej perspektywy finansowej, więc zgłosiliśmy, że jesteśmy zainteresowani budową ścieżki rowerowej na tej drodze, wspólnie z gminą Oława i miastem Oława. Ponadto napisaliśmy również, że chcielibyśmy udrożnić ścieżki na wale przeciwpowodziowym od ulicy Leśnej do granicy wału przy drodze 455 i dalej do gminy Czernica. Jeśli w nowej perspektywie pojawią się odpowiednie programy, to będziemy starali się z nich skorzystać.

Dyskusję zakończył Tadeusz Babski, prosząc radnych o zaangażowanie w sprawę, której szybkie załatwienie powinno być według niego celem wszystkich, bez względu na sympatie i przynależność polityczną.

Kamil Tysa ktysa@gazeta.olawa.pl


Napisz komentarz

Komentarze

SpecjalistaOdWszystkiego 26.07.2021 07:30
Drogi nie ma komu wyremontować. A ścieżkę zrobią? Nie ma szans!

Reklama
KOMARY 25.07.2021 12:55
BURMISTRZU GRYZĄ

Sprint 25.07.2021 11:13
Fajny pomysł jeszcze ścieżka Piekary-Kopalina-Minkowice

Darek 25.07.2021 10:26
BRAWO ! Tak trzymać Radni!

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Nic zabawniejszego dzisiaj nie przeczytam. Gratuluję wiary w "szefa" w urzędzie, ale pragnę wam przypomnieć, że znaczna część z was urzędników też mieszka w Oławie i ponosi pośrednio lub bezpośrednio konsekwencje głupich i chaotycznych decyzji swojego "szefa".Data dodania komentarza: 28.07.2025, 14:04Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: WiarusTreść komentarza: Uratował tobie tyłek, bo ciebie nie zalało. Pamiętaj, że błędy popełnił rząd i jego instytucje państwowe i to one przysłały nam wodę. Nie potrafili sprognozować opadu pomimo ostrzeżeń i nie przygotowali na maxa zbiorników.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 12:18Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: HeheszekTreść komentarza: I zalało Oławę, i przyszedł armagedon, i unicestwiło nasze miasto. Bosze. Co za tragedia. To gdzie my teraz mieszkamy jak " naszej" Oławy nie ma?Data dodania komentarza: 28.07.2025, 12:16Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: J23Treść komentarza: A może jaki "Redaktor" taki komentarz...Data dodania komentarza: 28.07.2025, 11:45Źródło komentarza: MINUS za tę ścieżkę rowerowąAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Z takim beznadziejnym burmistrzem, zagrożenie jest cały czas, pokazał chaos i brak zorganizowania w zeszłym roku.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 10:39Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: Frischmann OUTTreść komentarza: Zabrał dzieciom plac zabaw i teren zielony, po to żeby wybudować dodatkowe 50 miejsc w żłobku na starym nie rozbudowującym się osiedlu w pobliżu centrum miasta, w sytuacji gdy już teraz ten żłobek ogłasza dodatkową rekrutację, bo nie ma chętnych na żłobek w tym miejscu. Jednocześnie brak jest jakichkolwiek inwestycji (żłobek, przedszkole, szkoła) na stale rozbudowującym się os. Sobieskiego i os. Nowy Otok. A potem zdziwienie skąd korki w mieście.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 08:51Źródło komentarza: Postępują prace przy robudowie miejskiego żłobka
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama